W połowie 2011 r. spółka Magic Screen przeprowadziła ofertę prywatną wśród inwestorów indywidualnych. Od wspomnianej emisji minęło już półtora roku, a debiutu jak nie było tak nie ma.
W drodze na NewConnect
Z początku wszystko zmierzało w kierunku debiutu. Został wybrany autoryzowany doradca, który przeprowadził prywatną ofertę akcji, została wybrana rada nadzorcza w składzie wymaganym dla spółek publicznych. Spółka złożyła nawet wniosek o rejestrację akcji w KDPW. Proces ubiegania się o wprowadzenie akcji do Alternatywnego Systemu Obrotu został jednak przerwany. Otrzymane przez SII w dniu 19 lutego 2013 r. pismo od Giełdy Papierów Wartościowych ukazuje jak faktycznie do tego doszło.
Przedstawione przez GPW informacje istotnie precyzują stan sprawy opisany przez Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych w opublikowanym na łamach Gazety Giełdy Parkiet artykule z dnia 18 lutego 2013 r., pt. „Czy akcjonariusze Magic Screen odzyskają zainwestowane środki?” Przede wszystkim wyjaśnienia wymaga, iż spółka Magic Screen nigdy nie złożyła finalnej wersji dokumentu informacyjnego, ani oficjalnego wniosku o wprowadzenie akcji serii B do obrotu na ASO NewConnect, stąd też nigdy nie pojawił się komunikat o odmowie ich wprowadzenia. Prace nad debiutem utknęły już dużo wcześniej, a mianowicie na etapie przygotowywania projektu dokumentu informacyjnego. W tym miejscu należy również podkreślić, a zarazem wyjaśnić, iż uzasadnienia do uchwał w sprawie decyzji o niedopuszczeniu instrumentów do obrotu na NewConnect GPW publikuje na stronie internetowej NewConnect.
Prace nad dokumentem informacyjnym
Jak się okazuje toku przygotowań do debiutu sporządzona została jedynie wersja robocza dokumentu informacyjnego spółki. Następnie została ona poddana uzgodnieniom z GPW. Jak wyjaśnia Błażej Karwowski z Giełdy Papierów Wartościowych „Spółce Magic Screen nie odmówiono wprowadzenia na NC, ponieważ spółka nigdy nie ubiegała się o takie wprowadzenie, czyli nie złożyła stosownego wniosku. Autoryzowany Doradca konsultował z GPW jedynie projekt dokumentu informacyjnego. W przypadku spółek planujących debiut na NewConnect stanowi to powszechnie przyjętą praktykę. Wszelkie uwagi do dokumentu zostały przekazane spółce i jej doradcy przez GPW, wyłącznie w trybie roboczym. Na takim etapie Giełda nie podejmuje żadnych decyzji w sprawie wprowadzenia instrumentów finansowych bądź też odmowy takiego wprowadzenia”. Ostatecznie pod koniec 2011 r. doszło do spotkania pomiędzy Giełdą, a Autoryzowanym Doradcą i Emitentem, podczas którego ustalono, że dokument informacyjny zostanie uzupełniony. Jak natomiast wynika z informacji uzyskanych od GPW do chwili obecnej Autoryzowany Doradca nie przekazał kolejnej wersji dokumentu informacyjnego, zaś Emitent nie kontynuował prac związanych z procesem wprowadzenia akcji do obrotu na NewConnect.
Prawa inwestora
Niestety przykład Magic Screen to nie jedyny przypadek, gdzie akcjonariusze, którzy wzięli udział w private placement nie mogą doczekać się debiutu spółki na NewConnect. Tego typu sytuacji często dałoby się uniknąć, gdyby inwestorzy nieco więcej uwagi poświęcali umowom, które podpisują. Jeżeli spółka zachęca inwestorów do objęcia akcji deklarując debiut na NewConnect, to należy zadbać, aby taka deklaracja została przekuta w odpowiedni zapis umowny. Zobowiązanie to najlepiej obwarować także sankcją za jego złamanie, np. w postaci obowiązku zapłacenia kary umownej. Należy również egzekwować swoje prawa wynikające z Regulaminu ASO. Tymczasem mało, który inwestor ma świadomość, że zgodnie z załącznikiem nr 5 do Regulaminu ASO autoryzowany doradca powinien zapewnić, aby emitent lub akcjonariusz dokonując oferty niepublicznej instrumentów finansowych, w związku z zamiarem ich wprowadzenia do alternatywnego systemu obrotu, przekazał podmiotom, do których kieruje propozycję nabycia tych instrumentów, dokument z kluczowymi informacjami o spółce. Listę tych informacji znaleźć można w punkcie 18 załącznika nr 5 Regulaminu ASO.
Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych realizuje projekt "Zwiększenie konkurencyjności działalności Stowarzyszenia Inwestorów Indywidualnych poprzez wdrożenie oprogramowania do obsługi subskrypcji" współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Funduszy Europejskich w ramach Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój. Sfinansowano w ramach reakcji Unii na pandemię COVID-19. Więcej informacji o projekcie