W I połowie 2014 roku inwestorzy zagraniczni wygenerowali 49% obrotów na GPW. Jest to taki sam poziom jak w I połowie 2013 roku. W porównaniu z II połową 2013 roku, udział inwestorów zagranicznych wzrósł o 4 pkt. proc. Inwestorzy zagraniczni już od ponad 4 lat stanowią niemal połowę obrotów na polskim Rynku Głównym.
Gdzie w tym wszystkim indywidualni?
Udział inwestorów instytucjonalnych w obrotach na GPW wyniósł za ostatnie półrocze 38%. Wśród instytucji największy udział w obrotach mieli animatorzy (39%) oraz fundusze inwestycyjne (38%). Inwestorzy indywidualni wygenerowali pozostałą część obrotów, a ich udział wyniósł 13%. W porównaniu do I połowy 2013 ich udział w obrotach spadł o 1 pkt. proc., a w porównaniu do II połowy 2013 roku udział spadł o 3 pkt. proc.
Źródło: gpw.pl
Pozostałe rynki
Od powstania rynku NewConnect w obrotach dominują inwestorzy indywidualni. Ich udział w obrotach powoli spada na rzecz inwestorów instytucjonalnych, ale cały czas generują ponad połowę obrotów. Udział inwestorów zagranicznych na tym rynku jest znikomy. W I półroczu 2014 roku udział inwestorów indywidualnych wyniósł 62%, instytucjonalnych 32%, a zagranicznych 6%.
Źródło: gpw.pl
Na rynku kontraktów terminowych prym również wiodą inwestorzy indywidualni i generują niemal połowę obrotów. Na przestrzeni lat rośnie udział zarówno inwestorów instytucjonalnych oraz zagranicznych. W I połowie 2014 roku udział inwestorów indywidualnych na rynku kontraktów terminowych wyniósł 46%, instytucjonalnych 35%, a zagranicznych 19%.
Źródło: gpw.pl
Także na rynku opcji inwestorzy indywidualni generują wysokie obroty. W ostatnich latach znacznie wzrósł udział w obrotach inwestorów instytucjonalnych. W I półroczu 2014 roku udział w obrotach na rynku opcji inwestorów indywidualnych wyniósł 48%, instytucjonalnych 42%, a zagranicznych 10%.
Źródło: gpw.pl
Źródło: gpw.pl