Chat with us, powered by LiveChat

Polenergia / Sektor OZE: Minister Energii podkreśla przyszły potencjał morskich farm wiatrowych

Skomentuj artykuł
© chungking - Fotolia.com

Pomimo ryzyka makro/polityczne wokół sektora energetycznego widoczna są pozytywne sygnały dot. Polenergii. Wielu ekspertów przewiduje, że w wyniku wprowadzenia nowej ustawy o OZE, stopniowo zmniejszy się nadpodaż zielonych certyfikatów, co doprowadzi do wzrostu ich ceny (szacowany poziom to ok. 200-210 zł w ciągu 2-3 lat). Może też rosnąć zainteresowanie tym rynkiem wśród inwestorów spoza branży energetycznej - czytamy na portalu biznes.newseria.pl.

 

Ponadto w wywiadzie dla Rzeczpospolitej Minister Energii Krzysztof Tchórzewski zapowiedział, że wypełnienie celu w zakresie OZE na 2020 rok jest priorytetem, a jednym z ważniejszych projektów będą farmy wiatrowe na morzu. Zdaniem analityków są to bardzo dobre wieści dla Polenergii. Zdaniem Trigon DM nacisk na energię z odnawialnych źródeł, w tym specyficznie na morskie farmy wiatrowe na pewno jest dobrą informacją dla Polenergii gdyż Polenergia jest liderem w Polsce w tym sektorze – posiadając warunki przyłączenia na 1,200MW na Bałtyku, w tym roku oczekiwana jest decyzja środowiskowa. Przypomnijmy ze projekty tych farm nie są na dzisiaj wyceniane przez rynek ale DM Trigon w swoim raporcie z grudnia 2015 oszacował potencjalny wpływ na wycenę na poziomie PLN19/akcje.

 

Słowa ministra zostały dostrzeżone tez przez analityków DM BZ WBK oraz Haitong Banku. Swoim dziennym raporcie DM BZ WBK zwraca uwagę na to, że Krzysztof Tchórzewski jest zdania, iż już niedługo powstanie wiele farmy wiatrowych na morzu i przyczyni się to do znaczącego zwiększenia ilości energii pochodzącej z OZE. Natomiast Haitong Bank podkreśla, że minister wspiera OZE i powstawanie farm wiatrowych.

 

Szczegóły:

 

W zeszłą środę, 27 stycznia na łamach Rzeczpospolitej ukazał się wywiad z Ministrem Energetyki Krzysztofem Tchórzewskim.

Najważniejsze informacje zawarte w wywiadzie to między innymi:

  • Zdaniem Min. Tchórzewskiego priorytetem jest wypełnienie przez Polskę unijnego celu w zakresie produkcji energii z OZE przy uwzględnieniu interesów prywatnych inwestorów.
    Można dostrzec pozytywną tendencję Ministerstwa Energii odnośnie energetyki wiatrowej w szczególności w odniesieniu do dużych inwestycji wiatrowych zarówno na lądzie oraz na morzu gdzie Minister zadeklarował wsparcie Ministerstwa dla energetyki wiatrowej na morzu przy zagwarantowanej stabilizacji regulacyjnej.

 

Udzielony przez Ministra wywiad został odnotowany przez analityków rynkowych zarówno przez DM BZWBK, DM HAITONG oraz przez DM TRIGON:

 

  • Analitycy DM BZWBK odnosząc się do wywiadu odnotowali że Minister wierzy w projekty farm wiatrowych na morzu, które powinny w znaczącym stopniu przyczynić się do powiększenia całkowitej mocy z OZE

  • Analitycy DM HAITONG natomiast dostrzegają możliwości wsparcia przez Ministerstwo rozwoju energetyki odnawialnej szczególnie w zakresie biogazowni oraz farm wiatrowych zarówno na lądzie i morzu. Analityk DM TRIGON, Krzysztof Kubiszewski, podkreśla, że naciski w artykule na OZE jest na pewno dobra informacja dla Polenergii

 

Powyższe raporty analityczne do pobrania tutaj:

 

 

W dniu 1 lutego br. ukazał się także ciekawy materiał i nagranie dotyczące Zielonych Certyfikatów na portalu Newseria.pl.

  • W powyższym artykule zebrano wypowiedzi ekspertów dotyczące rynku zielonych certyfikatów: Pawla Puchalskiego – szefa działu Equity Research DM BZWBK, Marka Szałasa - dyrektora Rejestru Świadectw Pochodzenia, Towarowa Giełda Energii, Arkadiusza Zieleźnego - prezesa zarządu Polenergia Obrót oraz Krzysztofa Sobiecha - zastępcy dyrektora w Departamencie Obrotu Towarami Giełdowymi DM Noble Securities.

  • Z przytoczonych wypowiedzi wynika, że w wyniku wprowadzenia nowej ustawy o OZE, stopniowo będzie się zmniejszać nadpodaż zielonych certyfikatów, co jednocześnie będzie prowadziło do wzrostu ich ceny (szacowany poziom to ok. 200-210 zł w ciągu najbliższych lat). Eksperci zauważają również rosnące zainteresowanie tym rynkiem wśród inwestorów spoza branży energetycznej.

 

Źródło: Emitent

Zwiększenie konkurencyjności działalności Stowarzyszenia Inwestorów Indywidualnych poprzez wdrożenie oprogramowania do obsługi subskrypcji

Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych realizuje projekt "Zwiększenie konkurencyjności działalności Stowarzyszenia Inwestorów Indywidualnych poprzez wdrożenie oprogramowania do obsługi subskrypcji" współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Funduszy Europejskich w ramach Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój. Sfinansowano w ramach reakcji Unii na pandemię COVID-19. Więcej informacji o projekcie