W kolejnym odcinku „Pytań do Longterma”, Albert Rokicki odpowiadał na pytania dotyczące konferencji WallStreet, możliwości dalszej przeceny banków i energetyki, spółek z szansą na odbicie, problemów Deutsche Banku, dotychczasowych publikacji raportów wynikowych, a także dotyczące Brexitu i Amici.
Jeśli macie własne pytania do Alberta Rokickiego zachęcamy do zadania ich w komentarzu do tego akapitu. Odpowiedzi znajdą się w następnym odcinku „Pytań do Longterma”.
Albert Rokicki będzie gościem tegorocznej edycji konferencji!
Skrót pytań i odpowiedzi
0:27– Co najbardziej cenisz w konferencji WallStreet? Jest to bardziej inwestycja czy rozrywka? Czy będzie szansa zrobić sobie zdjęcie z jakimś VIP-em?
Albert „Longterm” Rokicki: Dla inwestora indywidualnego jest to swego rodzaju święto. Konferencję traktuję jako połączenie przyjemnego i pożytecznym. Zawsze czerpie dużo praktycznej wiedzy z wykładów cenionych ekspertów. Bardzo lubię też występy znanych osób, ludzi sukcesu z biznesu.
3:20 – Czy już czas, aby przeprosić się z bankami i energetyką?
A„L”R: Nie możemy się bawić w Nostradamusów. Ale prawdopodobieństwo kolejnych, nawet sporych spadków, jest bardzo małe, obydwa sektory są bardzo mocno przecenione.
5:37 – W 2015 roku WIG20 spadł o 30%. Jeśli w tym roku indeks odbije od dna, to które walory mają szansę najwięcej zyskać – banki, PZU, KGHM, PGE, a może LPP lub CCC?
A„L”R: Nie będę tutaj oryginalny. Wśród spółek, nie tylko z indeksu WIG20, zawsze szukam takich, które maja jak największą pozycję eksportową ze względu na bardzo korzystne kursy walut, najlepsze od dekady. Z wymienionych walorów wskazałbym na KGHM, LPP i CCC.
7:40 – Deutsche Bank – czy to nie jest czasem nagonka konkurencji na bardzo ciekawą ofertę banku i spekulacje mające na celu obniżenie zaufania do banku?
A„L”R: Na pewno jest to walka o kapitał i przyciągnięcie klientów. Jeśli chodzi o ewentualne bankructwo banku, to jak wskazuje sama nazwa jest to niemiecki bank, taki odpowiednik polskiego PKO BP, i szansa, że rząd Niemiec pozwoli na bankructwo jest naprawdę znikoma.
9:06 – Cyfrowy Polsat zapowiadał wypuszczenie obligacji, czy może to mocno wpłynąć na przecenę wartości akcji?
A„L”R: Gorszym scenariuszem byłaby emisja akcji. Z kolei emisja obligacji wpływa na zwiększenie zadłużenia i pogorszenia wskaźników wypłacalności, ale w zależności od celów może wyjść na korzyść spółce.
10:07 – Co w przypadku, w którym spółka chciałaby odkupić wszystkie swoje akcje, a inwestorzy nie chcieliby ich odsprzedać?
A„L”R: Próg wymagany do zdjęcia spółki z giełdy to 90%.
11:50 – Które z opublikowanych ostatnio wyników finansowych spółek wpadły Ci w oko?
A„L”R: Bardzo pozytywnie zaskoczyła sama Giełda Papierów Wartościowych w Warszawie. Zwróciłbym także uwagę na CCC.
13”36 – Jakie są Pana przewidywania odnośnie ewentualnego wpływu wyjścia Wielkiej Brytanii z UE na kurs Amici? Czy spółka nie robi się zbyt gorąca?
A„L”R: Nie jestem przekonany, czy po wyjściu Wielkiej Brytanii kurs funta będzie kontynuował spadek. Bardzo często jest tak, że rynek dyskontuje wcześniej tego rodzaju wydarzenia, a potem paradoksalnie rośnie.