Chat with us, powered by LiveChat

Albert „Longterm” Rokicki: Polska jest trzecim najtańszym rynkiem na świecie

Skomentuj artykuł

W kolejnym odcinku „Pytań do Longterma”, Albert Rokicki odpowiadał na pytania dotyczące konferencji WallStreet, możliwości dalszej przeceny banków i energetyki, spółek z szansą na odbicie, problemów Deutsche Banku, dotychczasowych publikacji raportów wynikowych, a także dotyczące Brexitu i Amici.

 

Jeśli macie własne pytania do Alberta Rokickiego zachęcamy do zadania ich w komentarzu do tego akapitu. Odpowiedzi znajdą się w następnym odcinku „Pytań do Longterma”.

Inwestorzy.tv


Interesujesz się sprawami gospodarczymi? Chcesz dowiedzieć się, czy czeka nas kolejny kryzys?  Weź udział w 20 edycji konferencji WallStreet!

Albert Rokicki będzie gościem tegorocznej edycji konferencji!


Skrót pytań i odpowiedzi

 

0:27– Co najbardziej cenisz w konferencji WallStreet? Jest to bardziej inwestycja czy rozrywka? Czy będzie szansa zrobić sobie zdjęcie z jakimś VIP-em?

Albert „Longterm” Rokicki: Dla inwestora indywidualnego jest to swego rodzaju święto. Konferencję traktuję jako połączenie przyjemnego i pożytecznym. Zawsze czerpie dużo praktycznej wiedzy z wykładów cenionych ekspertów. Bardzo lubię też występy znanych osób, ludzi sukcesu z biznesu.

 

3:20 – Czy już czas, aby przeprosić się z bankami i energetyką?

A„L”R: Nie możemy się bawić w Nostradamusów. Ale prawdopodobieństwo kolejnych, nawet sporych spadków, jest bardzo małe, obydwa sektory są bardzo mocno przecenione.

 

5:37 – W 2015 roku WIG20 spadł o 30%. Jeśli w tym roku indeks odbije od dna, to które walory mają szansę najwięcej zyskać – banki, PZU, KGHM, PGE, a może LPP lub CCC?

A„L”R: Nie będę tutaj oryginalny. Wśród spółek, nie tylko z indeksu WIG20, zawsze szukam takich, które maja jak największą pozycję eksportową ze względu na bardzo korzystne kursy walut, najlepsze od dekady. Z wymienionych walorów wskazałbym na KGHM, LPP i CCC.

 

7:40 – Deutsche Bank – czy to nie jest czasem nagonka konkurencji na bardzo ciekawą ofertę banku i spekulacje mające na celu obniżenie zaufania do banku?

A„L”R: Na pewno jest to walka o kapitał i przyciągnięcie klientów. Jeśli chodzi o ewentualne bankructwo banku, to jak wskazuje sama nazwa jest to niemiecki bank, taki odpowiednik polskiego PKO BP, i szansa, że rząd Niemiec pozwoli na bankructwo jest naprawdę znikoma.

 

9:06 – Cyfrowy Polsat zapowiadał wypuszczenie obligacji, czy może to mocno wpłynąć na przecenę wartości akcji?

A„L”R: Gorszym scenariuszem byłaby emisja akcji. Z kolei emisja obligacji wpływa na zwiększenie zadłużenia i pogorszenia wskaźników wypłacalności, ale w zależności od celów może wyjść na korzyść spółce.

 

10:07 – Co w przypadku, w którym spółka chciałaby odkupić wszystkie swoje akcje, a inwestorzy nie chcieliby ich odsprzedać?

A„L”R: Próg wymagany do zdjęcia spółki z giełdy to 90%.

 

11:50 – Które z opublikowanych ostatnio wyników finansowych spółek wpadły Ci w oko?

A„L”R: Bardzo pozytywnie zaskoczyła sama Giełda Papierów Wartościowych w Warszawie. Zwróciłbym także uwagę na CCC.

 

13”36 – Jakie są Pana przewidywania odnośnie ewentualnego wpływu wyjścia Wielkiej Brytanii z UE na kurs Amici? Czy spółka nie robi się zbyt gorąca?

A„L”R: Nie jestem przekonany, czy po wyjściu Wielkiej Brytanii kurs funta będzie kontynuował spadek. Bardzo często jest tak, że rynek dyskontuje wcześniej tego rodzaju wydarzenia, a potem paradoksalnie rośnie.

Autor artykułu

 

Adrian Mackiewicz, główny analityk rynku akcji SII Adrian Mackiewicz, główny analityk rynku akcji SII

Posiadacz tytułu CFA i licencji doradcy inwestycyjnego (nr licencji 571). Ze Stowarzyszeniem Inwestorów Indywidualnych współpracuje od 2014 roku, obecnie na stanowisku dyrektora działu analiz. Autor licznych komentarzy rynkowych i analiz spółek notowanych na polskiej giełdzie. Prowadzi cykliczne webinary poświęcone analizie spółek z GPW oraz edukacyjny portfel akcyjny. Można go posłuchać w podcaście SII Echa Rynku. Prelegent na konferencjach inwestorskich. Autor wielu materiałów edukacyjnych, artykułów i webinarów, poświęconych zagadnieniom związanym z inwestowaniem i analizowaniem instrumentów finansowych. Zwolennik fundamentalnego podejścia do inwestowania.

Zwiększenie konkurencyjności działalności Stowarzyszenia Inwestorów Indywidualnych poprzez wdrożenie oprogramowania do obsługi subskrypcji

Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych realizuje projekt "Zwiększenie konkurencyjności działalności Stowarzyszenia Inwestorów Indywidualnych poprzez wdrożenie oprogramowania do obsługi subskrypcji" współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Funduszy Europejskich w ramach Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój. Sfinansowano w ramach reakcji Unii na pandemię COVID-19. Więcej informacji o projekcie