Temat czatu: Omówienie wyników finansowych Tauron PE za 2015 r. |
|
11 marca godzina 12:00 |
Dodaj czat do swojego Kalendarza Google |
Na pytania inwestorów odpowiedzą:
Remigiusz Nowakowski
Absolwent Wydziału Zarządzania i Informatyki Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu oraz Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Wrocławskiego. Doktorant w Katedrze Strategii i Metod Zarządzania na Wydziale Zarządzania, Informatyki i Finansów Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu.
W latach 2002-2006 był prezesem zarządu oraz współwłaścicielem firmy konsultingowej INERCON obsługującej m.in. procesy fuzji i przejęć przedsiębiorstw z sektora energetyki i utilities w Polsce. W latach 2006-2008 jako wiceprezes zarządu, dyrektor Pionu Rozwoju TAURON Polska Energia oraz prezes zarządu EnergiaPro Koncern Energetyczny (obecnie część TAURON Dystrybucja) był zaangażowany w realizację kluczowych projektów restrukturyzacji polskiego sektora elektroenergetycznego, tj. konsolidację spółek energetycznych tworzących Grupę TAURON oraz realizację procesu unbundlingu i utworzenie operatorów systemów dystrybucyjnych.
W latach 2008-2015 był związany z międzynarodowym koncernem energetycznym Fortum, pracując na różnych stanowiskach menedżerskich. W latach 2012-2015 był dyrektorem ds. optymalizacji produkcji i zarządzania paliwami oraz prokurentem w Fortum Power and Heat Polska, Fortum Zabrze oraz Fortum Bytom. Od grudnia 2012 r. kierował funkcją biznesową optymalizacji produkcji i zarządzania paliwami w Dywizji Heat Electricity Sales and Solutions Fortum w Polsce, gdzie był odpowiedzialny w szczególności za tworzenie strategii Fortum w Polsce, tworzenie i implementację strategii zaopatrzenia w paliwa, koordynację procesu zakupu paliw, planowanie i optymalizację produkcji energii elektrycznej i ciepła w elektrociepłowniach, tworzenie analiz rynku energii i prognozowanie trendów cen paliw
i energii. W latach 2008-2012 odpowiadał za rozwój nowych inwestycji i budowę elektrociepłowni Fortum w Polsce.
Menedżer posiadający bogate doświadczenie w obszarze tworzenia i realizacji strategii rozwoju w sektorach energii elektrycznej i ciepła w Europie Środkowej i Północnej, w tym w szczególności zarządzania strategicznego w zakresie inwestycji i gospodarki paliwowej przedsiębiorstw energetycznych, a także przygotowania i rozwoju projektów inwestycyjnych, projektowania i implementacji modeli partnerstwa publiczno-prywatnego.
Marek Wadowski, Wiceprezes Zarządu ds. Ekonomiczno-Finansowych
Absolwent Wydziału Ekonomii Akademii Ekonomicznej w Katowicach. Ukończył także studia podyplomowe École Supérieure de Commerce Toulouse, gdzie uzyskał dyplom Mastere Spécialisé en Banque et Ingéniere Financiere oraz studia Executive MBA na Akademii Leona Koźmińskiego w Warszawie. Uczestnik licznych szkoleń z zakresu finansów (The Wharton School, University of Pennsylvania, Imperial College London, School of Professional Development) oraz zarządzania. Jest w trakcie uzyskania certyfikatu CIMA (posiada dyplom Advanced Diploma in Management Accounting).
Manager z ponad 9-letnim doświadczeniem w dużych spółkach akcyjnych na stanowiskach w randze członka zarządu. Ekspert w obszarze zarządzania procesami finansowymi, controllingowymi i księgowymi. Posiada doświadczenie zawodowe w przemyśle (energetyka, górnictwo, hutnictwo), finansowaniu inwestycji oraz międzynarodowych transakcji handlowych.
W latach 1999-2005, jako doradca w BRE Corporate Finance S.A., odpowiedzialny byłza projekty due dilligence i wyceny spółek (metodami dochodową, majątkową i porównawczą) m. in. dla Jastrzębskiej Spółki Węgowej S.A., Koksowni Przyjaźń,KK "Zabrze" i WZK "Victoria", ZGH Bolesław w Bukownie, Huty Cynku Miasteczko Śląskie S.A., spółki Orzeł Biały S.A. W latach 2005-2008 pracował w Hucie Cynku Miasteczko Śląskie S.A., w której zajmował stanowiska pełnomocnika zarządu ds. restrukturyzacji, dyrektora ekonomiczno-finansowego, członka zarządu – dyrektora ekonomiczno-finansowego, prezesa zarządu – dyrektora generalnego.
W latach 2008-2015 był związany z Grupą Kapitałową Jastrzębskiej Spółki Węglowej S.A. W latach 2008-2009, jako wiceprezes zarządu – dyrektor finansowy w Polskim Koksie S.A. (spółka zależna od JSW S.A.) odpowiadał za strukturyzowanie transakcji handlowych, wdrażanie polityki zabezpieczenia ryzyka walutowego, obniżanie kosztów finansowych, zarządzanie płynnością. W latach 2009-2012, jako Zastępca Prezesa Zarządu ds. Ekonomicznych (2009-2012) w Jastrzębskiej Spółce Węglowej S.A. uczestniczył w procesie debiutu giełdowego JSW S.A. (wprowadzenie Międzynarodowych Standardów Rachunkowości, modyfikacja systemu informacji zarządczej, przygotowanie prospektu emisyjnego, rozmowy z inwestorami). W latach 2012-2015, jako zastępca prezesa zarządu – dyrektor ds. ekonomicznych w Spółce Energetycznej Jastrzębie S.A. (spółka zależna od JSW S.A.) brałudział w realizacji programu inwestycyjnego Energetyka 2016, gdzie zajmował sięprzygotowaniem Biznes Planu, strukturyzacją finansowania oraz pozyskaniem finansowania od konsorcjum bankowego w postaci programu emisji obligacji. Wdrażał także procedury zarządzania ryzykiem stopy procentowej, CO2 oraz cen świadectw pochodzenia, opracował i wdrożył politykę zarządzania płynnością. W latach 2015-2016 Prezes Zarządu w Towarzystwie Finansowym Silesia, gdzie uczestniczył w programie emisji obligacji Kompanii Węglowej S.A., zajmował siętakże pozyskaniem finansowania dłużnego od konsorcjum banków.
Zapis czatu inwestorskiego
Moderator: Zapraszamy do udziału w czacie inwestorskim z Tauron PE, który odbędzie się 11 marca (piątek) o godz. 12:00. Na pytania inwestorów będzie odpowiedzą: Remigiusz Nowakowski, Prezes Zarządu Tauron PE oraz Marek Wadowski, Wiceprezes Zarządu ds. Ekonomiczno-Finansowych. Zapraszamy do zadawania pytań już dziś w opcji off-line.
Moderator: Szanowni Państwo, Serdecznie witamy na czacie dla inwestorów indywidualnych poświęconym wynikom Grupy TAURON za 2015 rok. Zapraszamy do zadawania pytań.
zdzich: Czy będzie dywidenda za 2015?
Zarząd Tauron: Wczoraj Zarząd podjął uchwałę w sprawie rekomendacji wysokości dywidendy w wysokości 10 gr na akcję. Ostateczna decyzja należy do Walnego Zgromadzenia.
Tomasz Nowak: Jak przebiega restrukturyzacja kopalni Brzeszcze?
Zarząd Tauron: Przejęliśmy kopalnię Brzeszcze na początku 2016 r. Jednym z pierwszych działań Zarządu było wdrożenie programu integracji kopalni z TAURON Wydobycie. Program obecnie jest realizowany zgodnie z harmonogramem, naszą intencją jest integracja tych aktywów z TAURON Wydobycie do końca 2016 r. Już w tej chwili funkcjonuje unia personalna na poziome zarządów obydwu spółek.
Alutek: Dlaczego akurat z projektu Łagisza Tauron może zrezygnować?
Zarząd Tauron: Projekt Łagisza jest na wstępnym etapie przygotowań, a jego stopień zaawansowania to obecnie 5%. Nie został jeszcze wybrany wykonawca.
inwestor1: Jaki CAPEX był w ubiegłym roku, jaki planujecie na 2016?
Zarząd Tauron: Capex w 2015 r. wyniósł 4,2 mld zł, szczegółowa informacja o podziale na poszczególne segmenty znajduje się na slajdzie 15 prezentacji wynikowej. W 2016 r. planujemy capex na podobnym poziomie.
Tomasz Nowak: Czy po przejęciu kopalni Brzeszcze popyt własny spółki na węgiel jest już w całości zaspokojony?
Zarząd Tauron: Po przejęciu kopalni Brzeszcze, w zależności od poziomu produkcji, udział własnego węgla w zużyciu w ramach Grupy TAURON wyniesie ok. 50-60%.
inwestorka: Jakie są obecnie kowenanty bankowe, których nie chce przekroczyć spółka?
Zarząd Tauron: W większości umów kowenant dług netto/ EBITDA jest ustalony na poziomie 3,5x. Jeden program obligacji ma ustalony poziom 3,0x. Pracujemy nad ujednoliceniem tego parametru do poziomu 3,5.
Bazyl: Które segmenty w grupie będą radzić sobie lepiej wobec 2015 roku, a które gorzej?
Zarząd Tauron: Biorąc pod uwage aktualne warunki rynkowe przewidujemy, że najlepiej radzącymi sobie segmentami będą Dystrybucja i Sprzedaż. Wymagające otoczenie najmniej będzie sprzyjać segmentowi Wytwarzanie.
than78@gmail.com: Na jakim etapie są prace nad blokiem w Jaworznie?
Zarząd Tauron: Zaawansowanie projektu wynosi 14%. Ukończona została budowa pylonów, powstaje konstrukcja chłodni kominowej i hali maszynowej.
Jarosław Z.: Jakie aktywa wytwórcze odpisaliście?
Zarząd Tauron: W całości zostały odpisane bloki w EC Bielsko-Biała oraz Elektrownia Stalowa Wola oraz część pozostałej floty wytwórczej.
triatlonista: Ile obecnie wynosi wskaźnik dług netto/EBITDA?
Zarząd Tauron: Obecny poziom długu netto/EBITDA wynosi 2,20
Pawo: Kiedy przypadają najbliższe terminy zapadalności zadłużenia?
Zarząd Tauron: Szczegółowe informacje dotyczące zapadalności zadłużenia znajdują się na slajdzie 13 załączonej prezentacji wynikowej.
Rekin: Jakie są największe czynniki ryzyka i szanse dla Grupy Tauron na najbliższe lata?
Zarząd Tauron: Kluczowym wyzwaniem w najbliższym okresie będą regulacje na rynku energii elektrycznej oraz konsekwencje polityki klimatycznej Unii. Więcej szczegółów dotyczących roku 2016 znajduje się na slajdzie 17.
Tomasz Nowak: Jaki jest średni koszt wydobycia tony węgla energetycznego w Grupie? Ma ten wskaźnik tendencje spadkowe?
Zarząd Tauron: Jednostkowy koszt własny sprzedanego węgla wynosi około 240 zł/ tonę. Wykazuje on tendencję spadkową, jest jednak bardzo wrażliwy na wielkość wydobycia, dla której istotne znaczenie mają warunki geologiczno-górnicze.
Rekin: Czy planowana jest w najbliższym czasie jakaś emisja akcji?
Zarząd Tauron: Aktualnie spółka nie planuje emisji akcji.
inwestor1: W którym segmencie wyniki w 2015 roku były najlepsze?
Zarząd Tauron: Najlepsze wyniki uzyskał segment Dystrybucja. Szczegółowe dane dostępne są na slajdach 32-33.
mmmaslov: Przyznam szczerze, że 10 gr na akcję dywidendy to słabo wygląda. Mam akcje Tauronu od debiutu spółki na giełdzie. Co Pan ma do powiedzenia akcjonariuszom długoterminowym?
Zarząd Tauron: Rekomendowany poziom dywidendy wynika z obecnych możliwości finansowych spółki. Ważne dla nas jest utrzymanie ratingu inwestycyjnego oraz nieprzekroczenie kowenantu dług netto/EBITDA. Ważnym elementem nowej strategii będzie polityka dywidendowa uwzględniająca w maksymalnym stopniu interesy wszystkich interesariuszy.
Jarosław Z.: Jaki jest wpływ odpisów na wyniki?
Zarząd Tauron: Skonsolidowany wynik finansowy netto został zmniejszony na skutek odpisów na utratę wartości majątku o 2,9 mld zł, natomiast jednostkowy o 4,9 mld zł.
Pitrek: Kiedy zakończy się inwestycja w nowy blok w Jaworznie?
Zarząd Tauron: Przewidywany termin zakończenia inwestycji to rok 2019.
Deam: Chciałem jeszcze dopytać w jakich obszarach będą największe oszczędności w związku z nowym programem poprawy efektywności?
Zarząd Tauron: Największe oszczędności zakładane są w obszarach Dystrybucji i Wytwarzania. Szczegółowe informacje dotyczące programu poprawy efektywności znajdują się w prezentacji, w części poświęconej temu programowi (slajdy 24-25).
mmmaslov: Czy spółka ma jakąś stałą politykę dywidendy?
Zarząd Tauron: Polityka dywidendowa jest dostępna na naszej stronie internetowej. Mając na względzie kontynuację polityki dzielenia się zyskiem z akcjonariuszami, zarząd podjął decyzję o rekomendacji wypłaty dywidendy z kapitału zapasowego w wysokości 10 gr. na akcję.
Rekin: Jak wyglądają rozmowy z obligatariuszami w sprawie \"poluźnienia\" kowenantów?
Zarząd Tauron: 3 marca 2016 r. odbyło się zgromadzenie obligatariuszy, na którym stawiło się 91,44% obligatariuszy. Z tego względu nie była możliwa zmiana warunków emisji. Spółka zaproponowała wszystkim obligatariuszom podpisanie porozumienia, na mocy którego obligatariusze za dodatkowym wynagrodzeniem zobowiążą się do głosowania przeciwko defaultowi jeśli wskaźnik dług netto/EBITDA przekroczy 3,0x, ale nie przekroczy 3,5x. Przekazano treść porozumienia zainteresowanym obligatariuszom. Na ich decyzję spółka czeka do 21 marca 2016 r.
mmmaslov: Czyli to jaka jest ta polityka dywidendy (nie mogę znaleźć na stronie)?
Zarząd Tauron: http://www.tauron.pl/tauron/relacje-inwestorskie/polityka-dywidendy/Strony/polityka-dywidendy.aspx
makler: Czy Tauron ma zbędne aktywa nieoperacyjne, które może sprzedać tak jak JSW hotel w Gdyni?
Zarząd Tauron: Spółka na bieżąco prowadzi analizę aktywów możliwych do zbycia i sukcesywnie je sprzedaje. Możliwości sprzedażowe zależą jednak od zmiennej sytuacji rynkowej.
Adam_Nowacki: Co wpłynęło na decyzję zarządu, by zwiększyć skokowo poziom inwestycji w 2015 roku do niemal 4,2 mld zł, a teraz jest konieczność ich cięć?
Zarząd Tauron: Kształtowanie się poziomu nakładów inwestycyjnych jest efektem przyjętego programu inwestycyjnego i stąd wynika ich poziom w roku 2015. Kluczowym czynnikiem, który wpłynął na poziom inwestycji w 2015 r. są wyższe nakłady na realizację budowy bloku w Elektrowni Jaworzno. Konieczność przeprowadzenia analizy programu jest pochodną zmieniających się warunków na rynku.
Luke: e wyniósł średni koszt obsługi zadłużenia w grupie kapitałowej w 2015 roku?
Zarząd Tauron: Koszty obsługi zadłużenia w 2015 r. wyniosły ok. 440 mln zł, w tym wpływające na wynik ok. 370 mln zł.
Kałużny: Ile dokładnie wynosi obecnie zatrudnienie w grupie Tauron? Będzie ono maleć poprzez odejścia naturalne?
Zarząd Tauron: Zatrudnienie na koniec 2015 r. wynosiło 24,3 tys. osób. Program poprawy efektywności zakłada obniżenie kosztów również w tym obszarze - w poszczególnych spółkach uruchomiono różne programy HR-owe, w tym programy dobrowolnych odejść.
Moderator: Szanowni Państwo, czas naszego czata dobiegł końca. Serdecznie dziękujemy za liczny udział i ciekawe pytania. Niestety, ze względów czasowych nie mogliśmy odnieść się do wszystkich pytań. Zapraszamy na kolejny czat po wynikach za I kwartał 2016 r.