Temat czatu: Omówienie wyników finansowych Vantage Development za 2015 r. |
|
22 marca |
Dodaj czat do swojego Kalendarza Google |
Na pytania internautów odpowie:
Edward Laufer - Prezes Zarządu
Absolwent Akademii Rolniczej we Wrocławiu. Ukończył także studia podyplomowe z zarządzania wartością firmy w SGH w Warszawie oraz na Akademii Ekonomicznej we Wrocławiu, na kierunku finanse i bankowość. Od 1 lipca 2007 r. pełni funkcję prezesa zarządu Vantage Development SA. Od 1999 roku związany z Grupą Impel, zajmował kolejno stanowiska: Dyrektora Biura Zarządu, Dyrektora Nadzoru Właścicielskiego, Dyrektora Ekonomicznego, Dyrektora Ekonomiczno-Administracyjnego oraz od 2000 roku do 2007 roku pełnił funkcję Członka Zarządu. Ostatnio był wiceprezesem zarządu Impel, gdzie nadzorował strategię finansową Grupy. W latach 90. był m.in. dyrektorem Agencji Przekształceń Własnościowych w Wałbrzychu oraz dyrektorem jednego z oddziałów Invest Banku S.A.
O firmie
Vantage Development SA jest jedną z najdynamiczniej rozwijających się polskich spółek deweloperskich. W 2015 r. giełdowy deweloper ustanowił nowy rekord sprzedaży, zawierając 613 umów sprzedaży. Według danych Emmerson - to najlepszy wynik osiągnięty na wrocławskim rynku mieszkaniowym w 2015 r.
Po latach dynamicznych wzrostów sprzedaży w minionym roku Spółka wykonała prawdziwy skok w rozwoju, zwiększając sprzedaż aż o 133%, i tym samym zajmując pierwsze miejsce na podium rynku mieszkaniowego we Wrocławiu. Dominującym segmentem działalności spółki jest sprzedaż mieszkań, jednak część jej aktywności stanowią również projekty komercyjne (zarówno biurowe, jak i handlowe). Firma, koncentruje swoje działania na jednym z najszybciej rozwijających się rynków budowlanych, jakim jest Wrocław, tutaj też realizuje szereg dużych projektów takich jak:
Projekty mieszkaniowe: Osiedle Centauris, Promenady Wrocławskie, Patio House, Nowy Gaj, Nowe Żerniki
Biurowce: Zita, Delta, Epsilon
Parki handlowe: Galaktyka
Deweloper jest także obecny w Zielonej Górze, gdzie zrealizował inwestycję Grona Park (park handlowy). Vantage Development systematycznie rozszerza działalność na inne polskie miasta. Obecnie rozpoczęła swoją pierwszą inwestycję w Warszawie pod nazwą Living Point Mokotów, kolejna realizowana będzie na Saskiej Kępie. W dłuższej perspektywie planuje wejście na kolejne rynki m.in. w Krakowie lub Trójmieście.
Inwestycje Spółki zlokalizowane są w atrakcyjnych dzielnicach Wrocławia i Warszawy. Dzięki swojej architekturze i dostosowanej infrastrukturze rozwijają i kształtują przestrzeń publiczną. Tworzą unikatowe, wygodne miejsca do życia i pracy, a tym samym budują przyszłe społeczności miasta. Największa inwestycja mieszkaniowa Vantage Development to projekt Promenad Wrocławskich, realizowany na terenie o pow. ponad 15 ha. Promenady Wrocławskie są nową, wielofunkcyjną dzielnicą miasta, odpowiadającą w pełni na wszelkie oczekiwania i potrzeby codziennego życia jej mieszkańców.
Vantage Development S.A. jest członkiem Polskiego Związku Firm Deweloperskich. Od 2012 roku spółka jest notowana na Warszawskiej Giełdzie Papierów Wartościowych. W ramach społecznej odpowiedzialność biznesu spółka Vantage Development wspiera zarówno przedsięwzięcia kulturalne, jak i społeczne. Od kilku lat intensywnie współpracuje z Akademia Sztuk Pięknych im. Eugeniusza Gepperta we Wrocławiu oraz wspiera Fundację „Na ratunek dzieciom z chorobą nowotworową”.
Zapis czatu inwestorskiego
Moderator: Zapraszamy do udziału w czacie inwestorskim z Vantage Development, który odbędzie się 22 marca (wtorek) o godz. 11:00. Na pytania inwestorów będzie odpowiadał Edward Laufer, Prezes Zarządu Vantage Development S.A. Zapraszamy do zadawania pytań już dziś w opcji off-line.
Edward Laufer: Szanowni Państwo, witam na czacie inwestorskim. Zapraszam do zadawania pytań.
mario: Dzień dobry, chciałbym zapytać jak spółce udało się tak bardzo zwiększyć sprzedaż? (+133% rdr)
Edward Laufer: Było to możliwe dzięki ciekawym projektom i profesjonalnemu zespołowi sprzedażowemu. Sukces zawdzięczamy także dobrze zbudowanej ofercie, która wyróżniła się na tle innych, spełniając oczekiwania klientów pod względem lokalizacji, jakości i ceny. Nieruchomościami zajmujemy się już prawie 10 lat. Dlatego wiemy, na co zwracać szczególną uwagę. Cały czas baczne obserwujemy rynek i potrzeby klientów. Jesteśmy na bieżąco z panującymi trendami. Dzięki temu mamy dobre rozeznanie i wiemy, czego klienci będą poszukiwać w najbliższym czasie, w jakiej lokalizacji i jakich metraży.
mario: Ile mieszkań na sprzedaż ma spółka obecnie w ofercie?
Edward Laufer: Na koniec 4Q15 Spółka posiadała 350 mieszkań sprzedanych, ale jeszcze nieprzekazanych. W 2016 r. planujemy wprowadzić do oferty rekordową liczbę około 1100 mieszkań w ramach inwestycji realizowanych we Wrocławiu i w Warszawie.
Max: Jakie inwestycje są planowane na rynku warszawskim w przeciągu najbliższych lat?
Edward Laufer: W banku ziemi mamy już trzy projekty w Warszawie, z czego dwa to tegoroczne zakupy. Pierwszy to Living Point Mokotów – wykonawca jest gotowy do rozpoczęcia budowy czekamy jedynie na uprawomocnienie się pozwolenie na budowę. Drugi, kameralny budynek na 60 lokali zbudujemy na Saskiej Kępie, trzeci zaś to projekt w ramach, którego powstanie około 200 lokali na dolnym Mokotowie. Wszystkie trzy projekty wzbogacą nasza ofertę jeszcze w tym roku. Ciągle szukamy nowych działek w atrakcyjnych lokalizacjach zarówno w Warszawie jak i Wrocławiu.
AdrianM: Czy spółka zamierza dzielić się zyskiem z inwestorami?
Edward Laufer: Mamy duże potrzeby inwestycyjne związane przede wszystkim z przygotowaniem oferty w Warszawie. Mamy jednak dobrą pozycję finansową, od strony formalnej kowenanty pozwalają na wypłatę dywidend. Mam nadzieję, że jeszcze przed Walnym Zgromadzeniem za rok 2015 będziemy w stanie przedstawić plany w tym zakresie.
bazyli: Ile gotówki posiada spółka na chwilę obecną? Czy spółka ma już zapewnione finansowanie na inwestycje na 2016 rok?
Edward Laufer: Spółka na dzisiaj ma bardzo dobrą pozycję finansową i dobre relacje z bankami, które pozwalają na swobodne finansowanie nowych projektów. Także możliwość lokowania emisji obligacji wykorzystywana w ubiegłym roku pozwoliła na nowe zakupy. W związku z tym ten rok będzie dalszym rozwojem grupy.
Max: Jaka jest strategia spółki na najbliższe lata?
Edward Laufer: Swoją działalność skupiamy na utrzymaniu pozycji lidera na rynku wrocławskim i mocnym wejściu w rynek warszawski, a przede wszystkim na poprawie efektywności działania
Adam Rymaszewski: Jak Pana zdaniem będzie kształtować się średnia cena mieszkań na rynku wrocławskim i warszawskim w 2016 roku? Szczególnie w Warszawie widać, że cena spada
Edward Laufer: Ceny mieszkań na rynku wrocławskim od dwóch lat są ustabilizowane i nie przewidujemy ich znaczącego ruchu. Na rynku warszawskim w niektórych dzielnicach widzimy niewielkie wzrosty cen, ale także oceniamy, że raczej będą się one stabilizowały. W dużej mierze zależy to od banków i ich skłonności do udzielania kredytów hipotecznych. Zapotrzebowanie na mieszkania jest w dalszym ciągu bardzo duże.
Wini: Jak ocenia Pan okres dla spółki od debiutu na giełdzie do dzisiaj?
Edward Laufer: Spółka debiutowała w trudnym okresie dla deweloperów - w roku 2012, przeprowadzając nietypowe IPO. Ten okres był dla spółki korzystny, bo ugruntowaliśmy naszą pozycję na rynku i w stosunku do banków. Oceniam, że spółka jest niedoceniana i niedowartościowana przez inwestorów. Sądzę, że opublikowane właśnie wyniki za 2015 rok pozwolą zmienić to nastawienie do spółki.
Nowakowski G.: W jakim przedziale cenowym spółka oferuje swoje mieszkania?
Edward Laufer: Spółka ze względu na to, że są to dobre produkty w atrakcyjnych lokalizacjach oferuje je w cenach powyżej średniej. Wielkość sprzedaży za ubiegły rok pokazuje, że są one akceptowane przez rynek. Przypomnę, że w 2015 roku sprzedaliśmy 613 mieszkań na rynku wrocławskim, co dało nam pozycje lidera.
Łukasz: Czy spółka będzie nadal realizować inwestycje np. w parki handlowe?
Edward Laufer: Spółka zrealizowała dotychczas dwa parki handlowe we Wrocławiu jest to Galaktyka i Grona Park w Zielonej Górze, jednak oceniając ten rynek uznajemy, że ten kierunek jest obarczony większymi ryzykami stąd będziemy koncentrować się na rynku mieszkaniowym. Transakcje sprzedaży obiektu Galaktyka przewidujemy zamknąć w najbliższym czasie.
man: Jakie działania pozwoliły spółce stać się liderem na rynku wrocławskim? Rynek ten jest bardzo konkurencyjny, co widać chociażby po ilości deweloperów notowanych na giełdzie czy ostatnich ofertach IPO
Edward Laufer: Przede wszystkim dobry produkt, atrakcyjna lokalizacja naszych inwestycji to jest coś, czego oczekuje rynek. Jesteśmy dynamicznym deweloperem i nasz młody, kreatywny zespół bardzo szybko dostosował się do oczekiwań rynku. Dobre rozpoznanie oczekiwań klientów pozwoliło nam na osiągnięcie nie tylko pozycji lidera sprzedaży na rynku wrocławskim, ale także uzyskać największą sprzedaż w jednym projekcie tj. Promenadach Wrocławskich.
fan: Czy na rynku warszawskim są wyższe marże?
Edward Laufer: Rynek warszawski jest rynkiem wyprzedzającym pozostałe rynki regionalne, o bardzo dużej sprzedaży rocznej i dotychczas dawał trochę wyższe marże. Jednak wszystko zależy, od jakości oferty, czyli produktu i jego lokalizacji. My chcemy oferować w Warszawie - podobnie jak we Wrocławiu - dobrą, atrakcyjną lokalizację i wysoką, jakość (Mokotów, Saska Kępa). Dlatego oczekujemy, że dostaniemy z tego tytułu premię.
Paweł:, Na które wyniki (skonsolidowane czy jednostkowe) powinniśmy bardziej patrzeć?
Edward Laufer: Oczywiście wyniki skonsolidowane są odzwierciedleniem efektywności całej grupy, ponieważ Vantage prowadzi swoje projekty poprzez spółki celowe.
Zbyszek: Kiedy przypadają najbliższe, większe płatności z tytułu zadłużenia? Czy spółka ma już finansowanie na inwestycje?
Edward Laufer: Spółka w ubiegłym roku dokonała istotnego przesunięcia głównych zobowiązań finansowych stąd większe płatności będą w roku 2017 i 2018. Zapraszam do szczegółowego zapoznania się ze sprawozdaniem zarządu za 2015 rok.
Wini: Czy Pana zdaniem w Polsce może zostać wprowadzony podatek katastralny w najbliższych latach?
Edward Laufer: Z podatkiem katastralnym jest taki problem, że powinno się go wprowadzić w całym kraju jednocześnie a to wymaga ogromnej pracy przy wycenie majątku. Dlatego oceniam, że nie będzie on wprowadzony szybko.
Wini: Czy w 2016 roku spółka liczy na poprawę osiągniętych wyników finansowych czy raczej względną stabilizację na rekordowych poziomach?
Edward Laufer: Zakładamy utrzymanie dynamiki sprzedaży, umocnienie pozycji lidera rynku mieszkaniowego we Wrocławiu i mocne zaistnienie w świadomości stołecznych klientów. W mojej ocenie w tym roku możemy liczyć na dwucyfrowy wzrost sprzedaży. W 2015 r. sprzedaliśmy 133 lokale Funduszowi Sektora Mieszkań na Wynajem i jak już poinformowaliśmy w komunikacie w tym roku zawarliśmy kolejną taką transakcję obejmującą 138 lokali. Dodatkowo, jeśli weźmiemy pod uwagę fakt, że na koniec 2015 r. mieliśmy w ofercie prawie 380 mieszkań, a w tym roku planujemy wprowadzić kolejnych ponad 1100 lokali, z czego blisko 200 już powiększyło naszą ofertę a co za tym idzie zwiększaną z roku na rok ilość przekazywanych mieszkań to poprawa efektywności jest naturalną konsekwencją.
Adam Rymaszewski: Jakie „interesujące” działki ma spółka w banku ziemi?
Edward Laufer: Mamy wieloetapowy projekt mieszkaniowy Promenady Wrocławskie, w którym mieszkania sprzedają się bardzo dobrze. Rozpoczęliśmy sprzedaż mieszkań w nowym projekcie Nowy Gaj, który na targach mieszkaniowych wzbudził bardzo duże zainteresowanie a w Warszawie dwa projekty na Mokotowie i kolejny na Saskiej Kępie. Oceniam, ze jest to bardzo interesująca oferta dla naszych klientów na najbliższy okres.
catepilar: Czy marże na deweloperce w 2015 roku wzrosły?
Edward Laufer: Średnia marża, jaką uzyskujemy na projektach mieszkaniowych to ponad 20 proc., na projektach komercyjnych blisko 70 proc. Oceniamy, ze jesteśmy w stanie jeszcze je poprawiać.
vsa: Czy spółka w przeszłości realizowała inwestycje biurowe?
Edward Laufer: Tak, obecnie realizujemy już kolejne etapy inwestycji biurowej Zita w parku biurowym Promenady Business Park - łącznie w tym roku będziemy mieć w portfelu ponad 33 tys. mkw. powierzchni biurowych. Nasza strategia to oddawanie, co roku około 7 do 10 tys. mkw. powierzchni we Wrocławiu. To poziom adekwatny do popytu. Aktualny bank ziemi pozwala na budowę ponad 75 tys. mkw. powierzchni biurowych.
mikus: Ile obecnie jest lokali w ofercie spółki?
Edward Laufer: Obecnie mamy w ofercie ponad 700 mieszkań w sześciu projektach we Wrocławiu i Warszawie. W tym roku zamierzamy wprowadzić do oferty kolejne.
RR: Jakie inne inwestycje oprócz Mokotowa spółka będzie realizować w Warszawie?
Edward Laufer: Drugi, kameralny budynek na 60 lokali zbudujemy na Saskiej Kępie, trzeci zaś to projekt w ramach, którego powstanie około 200 lokali na dolnym Mokotowie. Wszystkie trzy projekty wzbogacą nasza ofertę jeszcze w tym roku.Ciągle szukamy nowych działek w atrakcyjnych lokalizacjach zarówno w Warszawie jak i Wrocławiu.
Małgorzata: W jakim stopniu spółka prowadzi działalność w Zielonej Górze? Ile tam przeprowadza projektów?
Edward Laufer: Grona Park to nasz jedyny projekt w Zielonej Górze.
Simon: Czy nie boi się Pan nagłego spowolnienia koniunktury i ewentualnego przeinwestowania?
Edward Laufer: Wrocławski rynek nieruchomości rozwija się dynamicznie. Podczas gdy jeszcze trzy lata temu deweloperzy sprzedawali 4,5-5 tys. mieszkań, w 2015 r. sprzedaż przekroczyła 8 tys. To mniej więcej połowa tego, co sprzedaje się w Warszawie, która jest rynkiem „wyprzedzającym” pozostałe duże miasta w perspektywie kilku kwartałów. Aktualnie w stolicy dynamiczny wzrost sprzedaży mieszkań się zakończył i mamy do czynienia ze stabilizacją na wysokim poziomie. We Wrocławiu rynek także się stabilizuje osiągając stan równowagi w sprzedaży mieszkań na poziomie odpowiadającym na popyt rynku. Wysoko oceniam perspektywy rozwoju wrocławskiego rynku mieszkaniowego. Stolicy Dolnego Śląska sprzyja demografia - Wrocław to czołowe miasto uniwersyteckie, przyciągające młodych ludzi, którzy przyjeżdżają tu studiować i coraz częściej – po zakończeniu studiów podejmować pracę i osiedlać się. W mojej ocenie 2016 r. może również przynieść wzrost popytu na mieszkania ze strony inwestorów kupujących mieszkania, jako lokatę kapitału. Inwestorzy stanowią stabilne grono naszych klientów. W mojej ocenie grono to się wkrótce jeszcze powiększy, biorąc pod uwagę nieatrakcyjne oprocentowanie lokat bankowych czy niestabilną sytuację na rynku giełdowym.
Simon: Ile nowych mieszkań wejdzie do oferty w 2016 roku?
Edward Laufer: Na koniec 4Q15 Spółka posiadała 350 mieszkań sprzedanych, ale jeszcze nieprzekazanych. W 1Q2016 sprzedaliśmy kolejne 124 mieszkania. W 2016 r. planujemy wprowadzić do oferty rekordową liczbę około 1100 mieszkań w ramach inwestycji realizowanych we Wrocławiu i w Warszawie
tipi: Jaki bank ziemi posiada obecnie spółka? Czy planowane jest jego powiększenie w tym roku? Ile mogą wynieść inwestycje na ten cel?
Edward Laufer: Spółka posiada dosyć duży bank ziemi, na którym ma możliwość wybudowania ponad 2 tys. mieszkań. W 2015 roku na zakupy gruntów wydaliśmy blisko 15 mln zł z uwagi na to, iż dwie transakcje przesunęły się już na rok 2016. Skutkiem, czego w bieżącym roku wydatki na zakupy nieruchomości wyniosły już blisko 29 mln zł na dwie nieruchomości w Warszawie. Po tych transakcjach Spółka ma obecnie w ofercie sprzedaży (w ubiegłym tygodniu wprowadziliśmy dwie nowe inwestycje – Nowe Żerniki oraz Nowy Gaj) ponad 450 mieszkań oraz posiadamy grunty, na których możemy zrealizować ok 96,2 m2 PUM oraz ok. 75,4 tys. m2 powierzchni najmu. Na początku marca wygraliśmy również przetarg na zakup nieruchomości przy ul. Grabiszyńskiej we Wrocławiu za cenę 11,5 mln, ale finalizacja transakcji to perspektywa najbliższych tygodni.
tipi: Czym wyróżniają się projekty spółki od projektów konkurencji?
Edward Laufer: Atrakcyjną lokalizacją, budujemy wyłącznie blisko centrum miasta a wiec na terenach z pełną infrastrukturą w pobliżu. Doskonała lokalizacja zapewnia szybki dojazd do dworców autobusowego i Dworca Głównego PKP oraz łatwy dostęp do komunikacji miejskiej, przyszli mieszkańcy w pobliżu swoich mieszkań będą mieli liczne przystanki autobusowe i tramwajowe, żłobki, przedszkola oraz szkoły, przychodnie i sklepy. Nieruchomościami zajmujemy się już prawie 10 lat. Dlatego wiemy czego szukają nasi klienci.
Mariobro: Czy 2016 rok będzie pierwszym dla spółki na rynku warszawskim?
Edward Laufer: Tak, rozpoczęliśmy nasza pierwszą inwestycje na Mokotowie pod nazwa Living Point, kolejna to kameralny budynek na 60 mieszkań na Saskiej kępie i wspomniany już projekt na 200 mieszkań na dolnym Mokotowie.
Paweł:, Jaką planujecie Państwo sprzedaż w 2016 roku po tak udanym 2015?
Edward Laufer: Osiągnięty w 2015 roku sukces w sprzedaży mieszkań, nie wyczerpuje naszych ambicji, biorąc pod uwagę fakt, że w tym roku wprowadzimy do sprzedaży 1100 lokali - oczekujemy dwucyfrowych wzrostów sprzedaży.
Andrzej: Na ile ocenia Pan prawdopodobieństwo, że transakcja sprzedaży obiektu handlowego, o którym Państwo ostatnio informowali, dojdzie do skutku?
Edward Laufer: Sprzedaż parku handlowego Centauris zostanie sfinalizowana na początku 2Q
Andrzej: Panie Prezesie, chciałem zapytać o politykę dywidendową, o której ostatnio Państwo wspominali. Kiedy można spodziewać się szczegółów?
Edward Laufer: Mocno dyskutujemy politykę w tym zakresie, myślę, że będziemy w stanie przedstawić ustalenia przed Walnym Zgromadzeniem za rok 2015.
Moderator: Dziękujemy Państwu za pytania i za zainteresowanie spółką. Nie na wszystkie pytania udało nam się odpowiedzieć w związku z tym zachęcamy do analizy naszego sprawozdania, w którym zawarliśmy szeroka informacje i analizę Spółki i Grupy Vantage. Do widzenia.