Temat czatu: IPO Polskiego Banku Komórek Macierzystych – najszybciej rosnącego banku komórek macierzystych w Europie |
|
8 kwietnia |
Dodaj czat do swojego Kalendarza Google |
Na pytania inwestorów odpowiedział:
Jakub Baran, Wiceprezes Zarządu
Jakub Baran od 19 maja 2011 roku pełni funkcję Wiceprezesa Zarządu Polskiego Banku Komórek Macierzystych. W latach 1997 – 2003 zdobywał doświadczenie w Hewlett-Packard Polska na stanowiskach Staff Engineer, VAB Developer, Sales Specialist i Senior Account Manager, w latach 2003 – 2005 w IBM Polska na stanowisku dyrektor sprzedaży w sektorze telekomunikacji, a od 2005 roku jako CEO i COO w Polskim Banku Komórek Macierzystych.
Jakub Baran jest absolwentem Politechniki Wrocławskiej, gdzie w 1995 roku uzyskał tytuł inżyniera elektronika. Ponadto w latach 1995 - 2014 odbył kilkadziesiąt szkoleń z zakresu m.in.: technicznych dot. sprzętu IT i oprogramowania, sprzedaży, technik negocjacji, sztuki prezentacji, budowania zespołu, motywowania, rozwoju miękkich umiejętności, prowadzenia akwizycji spółek. W Spółce odpowiada za operacje i rozwój.
Opis spółki
Polski Bank Komórek Macierzystych (PBKM), działający na rynku międzynarodowym pod marką FamiCord Group, to założony w 2002 roku bank krwi pępowinowej, zajmujący się pozyskiwaniem, przetwarzaniem i długotrwałym przechowywaniem komórek macierzystych pochodzących z krwi pępowinowej i innych tkanek popłodowych na zlecenie rodziców w ramach tzw. bankowania rodzinnego. Celem działalności PBKM jest zapewnienie bezpieczeństwa rodziny na wypadek wystąpienia ciężkiej choroby wymagającej przeszczepienia komórek macierzystych u dawcy lub członków jego najbliżej rodziny.
Obecnie PBKM prowadzi działalność w krajach Europy Środkowo-Wschodniej (Polska, Łotwa, Węgry, Rumunia) oraz południowej (Hiszpania, Włochy, Turcja).
Od 2014 roku PBKM świadczy także usługi w zakresie wytwarzania produktów leczniczych terapii zaawansowanej (ATMP) bazujących na komórkach macierzystych pozyskiwanych od honorowych dawców.
Pod względem liczby nowo pozyskiwanych próbek, PBKM jest najszybciej rosnącym podmiotem spośród liczących się banków komórek macierzystych w Europie.
Więcej informacji na temat usług PBKM na stronie www.pbkm.pl
Zapis czatu inwestorskiego
Moderator: Serdecznie witamy Państwa na czacie i zapraszamy do zadawania pytań
Marlena: Jakie zainteresowanie spółką i ofertą jest widoczne po kilku dniach od rozpoczęcia zapisów? Czy są Państwo pozytywnie nastawieni do oferty?
Jakub Baran: Jesteśmy bardzo zadowoleni - roadshow jest bardzo intensywny, odbyliśmy już kilkadziesiąt spotkań. Widzimy, że zainteresowanie naszą spółką wśród inwestorów jest duże, czego odzwierciedleniem są również liczne zapisy w transzy detalicznej.
abc: Ile wydajecie rocznie na działania promocyjne i marketingowe i jak ta kwota będzie się zwiększać w kolejnych latach ?
Jakub Baran: Rozwój organiczny podmiotów należących do Grupy możliwy jest m.in. dzięki corocznemu ponoszeniu znaczących nakładów na rozbudowę sieci partnerów medycznych, wprowadzenie nowej oferty bankowania komórek macierzystych sznura pępowinowego w Polsce oraz działania marketingowe. W 2015 roku koszty marketingu i struktury sprzedaży wyniosły 22,5 mln zł.
francuz: Jaki jest potencjał rozwoju na rynku polskim - ile klientów możecie mieć perspektywie 2025 r?
Jakub Baran: Celem strategicznym jest osiągnięcie przez Grupę do końca 2019 roku 200 tys. zbankowanych próbek B2C.
realista: wszkazniki p/e oraz c/wk poprosze?
Jakub Baran: P/E 17,5, P/BV 7,8 w oparciu o cenę maksymalną 66,5 zł i skorygowane wyniki finansowe za 2015.
francuz: Dlaczego fundusz wychodzi z inwestycji?
Jakub Baran: Fundusz typu venture (inwestujący w spółki we wczesnej fazie rozwoju) zainwestował w Spółkę w 2009 roku. Naturalną konsekwencją inwestycji funduszy tego typu jest wyjście np. poprzez sprzedaż akcji w ofercie publicznej. Warto zaznaczyć, że fundusz nie sprzedaje w ofercie całego swojego pakietu. Ponadto w ofercie akcji nie sprzedaje Zarząd PBKM.
francuz: Do jakiej spółki notowanej na GPW jesteście najbardziej podobni?
Jakub Baran: Na GPW nie widzimy spółki wprost porówynwalnej do PBKM, co czyni naszą ofertę wyjątkową, zwłaszcza, że nie ma na polskiej giełdzie wielu spółek z szeroko pojętej branży ochrony zdrowia i medycznej, która jest jedną z najszybciej rozwijających się branż na świecie.
fun: jak pan zacheci i przekona nas do emisji z których wychodzicie?
Jakub Baran: Raz jeszcze podkreślamy, że Zarząd nie sprzedaje posiadanych akcji w ofercie publicznej. Jeśli chodzi o nasze przewagi: jesteśmy najszybciej rosnącym podmiotem spośród liczących się banków komórek macierzystych w Europie, liderem rynkowym w Polsce i wielu innych krajach europejskich z potencjałem do dalszego dynamicznego wzrostu. Mamy dużą i szybko rosnąca bazę klientów abonamentowych, zapewniającą nam stabilne przepływy pieniężne oraz atrakcyjną politykę dywidendową, przewidującą wypłatę do 50% skonsolidowanego zysku netto.
realista: czy bedzie lock up na pozostałe akcje?
Jakub Baran: Tak, akcje niesprzedawane w ofercie objęte są lock-upem: 540 dni na akcje będące w posiadaniu Zarządu i 360 dni na akcje pozostałych akcjonariuszy.
pop: czy możliwy jest także rozwój przez akwizycje? W Polsce lub zagranicą?
Jakub Baran: Historycznie zrealizowaliśmy kilkanaście transakcji (M&A, j-v). Obecnie koncentrujemy się na rozwoju organicznym, ale nie wykluczamy przejęć, jeśli pojawiłyby się atrakcyjne okazje.
potencjalny inwestor: Jednak będąc obecnym na giełdzie nie unikną Państwo porównań do innych spółek zbliżonych do Państwa działalności. Rozumiem, że chcą być Państwo wyjątkowi i jedyni w swoim rodzaju, jednak jakieś założenia muszą Państwo przyjąć, gdyż niestety będzie ciężko oceniać Państwa pracę. W takiej sytuacji do kogo można Państwa porównać?
Jakub Baran: Nasza działalność charakteryzuje się dużym udziałem płatności abonamentowych (2/3 klientów), bardzo niskim churn - ok. 1% oraz stabilnością przepływów gotówkowych. Zakładamy, że inwestorzy porównywać nas będą do spółek o podobnych parametrach działalności. Spółki tego typu są atrakcyjnie wyceniane przez rynek, co widać np. po ich mnożnikach.
francuz: W jakich krajach poza Polską jesteście liderami rynkowymi?
Jakub Baran: Zajmujemy pozycję 1-3 w Polsce, Hiszpanii, Turcji, czyli naszych rynkach strategicznych. Na wszystkich rynkach, na których działamy, staramy się osiągnąć pozycję w TOP 3.
francuz: Kto jest partnerem medycznym? Ginekolog we własnym gabinecie, szpital?
Jakub Baran: Współpracujemy z ok. 10 tys. partnerów - są to przede wszystkim lekarze, położne i kliniki medyczne.
gg: Jakie są zazwyczaj powody tego, że klienci decydują się na rezygnację z umowy i przechowywania próbek?
Jakub Baran: Współczynnik rezygnacji z naszej usługi jest bardzo niski - ok 1%. Najczęstszym powodem rezygnacji, jeśli już takowa się zdarzy, są czynniki socjoekonomiczne np. rozwody.
Janusz-dociekliwy: Panie Prezesie, po co inwestorzy w Polsce (majacy juz bez problemu dostep do rynkow swiatowych) mieliby kupowac akcje PBKM po wysrubowanym wskazniku EV/EBITDA w okolicach 10 na 2016 r. zamiast porownywalnej niemickiej spolki VITA 34 AG, gdzie EV/EBITDA na 16 r. wynosi 4,8, ze nie wspomne o China Cord Blood Corp (3,9) (prosze o uzasadnienie premii 100-150%)?
Jakub Baran: Biorąc pod uwagę dynamikę wzrostu oraz abonamentowy charakter działalności - PBKM wypada wyraźnie korzystniej od Vity. Natomiast jeśli chodzi o sam wskaźnik EV/EBITDA - zwracamy uwagę na kompozycję wyników Vity, która naszym zdaniem stanowi wyjaśnienie relatywnie niskiego poziomu tego wskaźnika. Co do China Cord Blood - w styczniu 2016 Nanjing Xinjiekou ogłosił wezwanie na akcje tej spółki przy wysokim, dwucyfrowym wskaźniku EV/EBITDA.
xyz21: jak program 500+ może wpłynąć na waszą działalność?
Jakub Baran: Każda inicjatywa, mająca na celu zwiększenie dzietności, pozytywnie wpływa na dynamikę rozwoju naszego biznesu.
Moderator: Szanowni Państwo, bardzo dziękujemy za udział w czacie i liczne ciekawe pytania.