Chat with us, powered by LiveChat

Wybierz spółkę do kolejnego raportu analitycznego SII - trwa głosowanie!

Skomentuj artykuł
© Brian Jackson - Fotolia.com

W ramach projektu "Ciekawe spółki" analitycy SII średnio co dwa tygodnie przygotowują nowy raport analityczny na temat wybranego przez inwestorów emitenta. Poprzednim razem wybór padł na Vivid Games

 

W tym tygodniu w internetowej sondzie głosować można na spółki: Asseco Poland, Alumetal, Bumech, CDRL oraz Próchnik. Poniżej prezentujemy krótki opis tych emitentów. Głos na wybraną spółkę oddać można na samym dole tego akapitu, do czego gorąco zachęcamy.

Asseco Poland

Asseco Poland to największa polska firma informatyczna notowana na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie. Stoi na czele międzynarodowej Grupy Kapitałowej Asseco, obecnej w ponad 50 krajach na całym świecie: w większości krajów europejskich oraz w Izraelu, USA, Japonii, Kanadzie, Rosji i krajach Afryki.

 

Grupa Asseco jest szóstym co do wielkości producentem oprogramowania w Europie (wg rankingu Truffle 100 za 2014 rok) oraz największym dostawcą nowoczesnych rozwiązań informatycznych w Europie Środkowo-Wschodniej. Największą część przychodów Grupy, tj. 80 proc., stanowią przychody z oprogramowania i usług własnych. Równocześnie ponad 75 proc. sprzedaży generowane jest poza granicami Polski.

 

Strategia Grupy Asseco opiera się na dwóch filarach. Pierwszy to rozwój organiczny, którego podstawą jest własne oprogramowanie i usługi, natomiast drugi to rozwój przez akwizycje. W ramach tego drugiego filaru w ostatnim czasie do Grupy Asseco Poland dołączyła firma Infovide-Matrix, która została przejęta przez Asseco w efekcie ogłoszonego we wrześniu 2015 roku wezwania do sprzedaży akcji.

 

Asseco Poland - wykres kursu akcji
Źródło: Stooq.pl.

Alumetal

Grupa Alumetal to producent wtórnych aluminiowych stopów odlewniczych, zaliczany do największych w Europie. Największą część swojej sprzedaży (ok. 90 proc.) Alumetal kieruje do branży motoryzacyjnej, współpracując z największymi koncernami motoryzacyjnymi zarówno w kraju, jak i zagranicą, m.in. z: Grupą VW, Grupą Nemak, Grupą Federal Mogul.

 

Głównym produktem powstałym w wyniku procesu produkcyjnego Grupy Kapitałowej Alumetal są aluminiowe stopy odlewnicze produkowane w zakładach w Nowej Soli, Kętach i Gorzycach. Obecne moce produkcyjne trzech zakładów produkcyjnych to 165 000 ton rocznie. Alumetal dostarcza również stopy do klientów w postaci ciekłego metalu. Ponadto w ofercie tego emitenta znajdują się stopy wstępne (zaprawy), topniki oraz sole, a także produkty uboczne, w tym złomy, frakcje drobne wiórów oraz żużle poprodukcyjne.

 

Obecnie najważniejszym celem Grupy Alumetal jest zakończenie inwestycji na Węgrzech - budowy nowego zakładu, którego uruchomienie planowane jest na czwarty kwartał 2016 roku. Jego uruchomienie ma pozwolić spółce realizację strategicznego celu, jakim jest osiągnięcie pozycji największego producenta wtórnych aluminiowych stopów odlewniczych w Europie, ze sprzedażą na poziomie 210 tys. ton w 2018 roku.

 

Alumetal - wykres kursu akcji
Źródło: Stooq.pl.

Bumech

Bumech to przedsiębiorstwo z branży maszynowej świadczące usługi dla górnictwa. Trzy podstawowe obszary działalności tego emitenta to: drążenie wyrobisk podziemnych, produkcja urządzeń i maszyn górniczych oraz serwis i remonty maszyn.

 

Obecne warunki rynkowe w branży, w jakiej działa spółka, są bardzo wymagające. Dekoniunktura i nadpodaż węgla, a przez to niższe przychody i problemy z płynnością finansową kopalń, powodują ograniczanie nakładów przewidzianych na prace przygotowawcze, z jednoczesną presją na wydłużanie terminów płatności, co bezpośrednio wpływa na pogorszenie płynności finansowej Bumech. Wciąż brak jest przy tym kluczowych decyzji na szczeblu rządowym dotyczących rozwiązania problemów polskiego górnictwa.

 

W ramach poszukiwania możliwości dalszego rozwoju Grupy Bumech zarząd emitenta rozważa scenariusze oparte o poszerzanie oferty produktowej i usługowej, jak i o akwizycje. Pod uwagę brane są zarówno podmioty działające w branży górniczej, jak i mające ofertę wychodzącą poza branżę. Prowadzone są również intensywne działania mające na celu zwiększenie sprzedaży eksportowej.

 

Bumech - wykres kursu akcji
Źródło: Stooq.pl.

CDRL

Przedmiotem działalności Grupy CDRL jest projektowanie i sprzedaż odzieży oraz obuwia dla dzieci i młodzieży.

Sieć detalicznych salonów własnych emitenta prowadzona jest poprzez spółki zależne. Zajmują się one tworzeniem i utrzymywaniem sklepów sprzedających wyroby pod marką Coccodrillo oraz innego oferowanego asortymentu. Obecnie sieć sprzedaży w Polsce liczy 220 salonów, natomiast za granicą 135, w tym między innymi w: Austrii, Czechach, Węgrzech, Słowacji, Rumuni, krajach bałtyckich, a także w Arabii Saudyjskiej, Mongolii, Libii. Dodatkowo w roku 2010 uruchomiony został sklep internetowy Coccodrillo. 

 

Podstawowym celem Grupy CDRL na najbliższe lata jest umocnienie marki Coccodrillo i zdobycie pozycji lidera rynku odzieży dziecięcej w regionie Europy Środkowo-Wschodniej. Szczególny nacisk emitent będzie kładł na rozwój sieci sprzedaży na rynku polskim, czeskim i rumuńskim. Nowe punkty powstawać będą w centrach handlowych oraz przy głównych ulicach handlowych średnich i dużych miast. Ponado istotnym punktem w strategii Grupy CDRL jest rozwój działalności sklepu internetowego.

 

CDRL - wykres kursu akcji
Źródło: Stooq.pl.

Próchnik

Próchnik to spółka odzieżowa, działająca w segmencie klasycznej mody męskiej, której tradycje sięgają końca lat 50. ubiegłego wieku. To także najdłużej notowany na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie emitent, którego akcje znajdują się w obrocie od kwietnia 1991 roku.

 

Spółka Próchnik funkcjonuje jako operator dwóch marek własnych (Rage Age, Adam Feliks Próchnik) tworzonych w całości w oparciu o własne zaplecze projektowo-konstrukcyjne. Jak wynika z informacji publikowanych na stronie internetowej spółki, Próchnik posiada obecnie 25 salonów zlokalizowanych w największych miastach Polski. Ponadto sprzedaż prowadzona jest również w sklepie internetowym.

 

W roku 2016 spółka planuje otwarcie 5 kolejnych salonów w selektywnie wybranych lokalizacjach. W ramach przyjętego planu powstaną 4 salony Adam Feliks Próchnik oraz 1 salon Rage Age. Zaplanowano także inwestycje w działalność w obszarze online, których celem jest zamiana obecnego systemu wielokonałowego na rozwiązanie pozwalające na skuteczne rozpoznawanie preferencji zakupowych klientów.

 

Próchnik - wykres kursu akcji
Źródło: Stooq.pl.

 

Źródło: Asseco Poland SA, Alumetal SA, Bumech SA, CDRL SA, Próchnik SA.

Zwiększenie konkurencyjności działalności Stowarzyszenia Inwestorów Indywidualnych poprzez wdrożenie oprogramowania do obsługi subskrypcji

Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych realizuje projekt "Zwiększenie konkurencyjności działalności Stowarzyszenia Inwestorów Indywidualnych poprzez wdrożenie oprogramowania do obsługi subskrypcji" współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Funduszy Europejskich w ramach Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój. Sfinansowano w ramach reakcji Unii na pandemię COVID-19. Więcej informacji o projekcie