Chat with us, powered by LiveChat

Albert „Longterm” Rokicki: Nie interesują mnie jednorazowe, kilkunastoprocentowe wystrzały dywidendowe

Skomentuj artykuł

Kolejny odcinek „Pytań do Longterma” w znacznej części poświęcony został tematowi inwestowania dywidendowego i selekcji spółek do takiego portfela inwestycyjnego. Poruszona została między innymi sytuacja, w której spółka nie wypłaca dywidendy w danym roku. Pojawiło się również pytanie o sytuację inwestycyjną w Japonii.

 

Jeśli macie własne pytania do Alberta Rokickiego zachęcamy do zadania ich w komentarzu do tego akapitu. Odpowiedzi znajdą się w następnym odcinku „Pytań do Longterma”.

Inwestorzy.tv


Interesujesz się sprawami gospodarczymi? Chcesz dowiedzieć się, czy czeka nas kolejny kryzys?  Weź udział w 20 edycji konferencji WallStreet!

Albert Rokicki będzie gościem tegorocznej edycji konferencji!


 Skrót pytań i odpowiedzi

 

0:55 – Mówisz, że po 20 latach możliwe jest 100% zwrotu z samej dywidendy. Ale co jeśli spółka w danym roku nie wypłaci dywidendy? Wtedy już tak nie wychodzi.

Albert „Longterm” Rokicki: Tutaj mogę tylko przyznać rację. W moich symulacjach zawsze bazuję na scenariuszu, że te spółki faktycznie będą wypłacać dywidendę. Poza tym, wychodzę z założenia, że jeśli inwestujemy w dobrze zarządzane, duże spółki, te z największą kapitalizacją, to one jednak tą regularność wypłat dywidendy mają.

 

3:55 – Czy mógłbyś omówić sytuację inwestycyjną w Japonii? Ludzie tam są po 20 latach są 50% w plecy na giełdzie. Jak to się ma do naszej sytuacji?

A„L”R: Jeśli zastosować politykę bezpieczną, czyli długoterminowego inwestowania w dywidendy, to taki Japończyk, który postanowił na dobre spółki dywidendowe wcale nie stracił. Po pierwsze, traci się tylko wtedy, kiedy się sprzedaje akcje. Po drugie, czerpie on regularnie dochody z dywidend.

 

7:05 – Co myśli Pan o spółce Apator? Od 2000 roku wypłaca regularnie dywidendy

A„L”R: Jest to jedna z pięciu spółek, która regularnie od 15 lat wypłaca dywidendy. Bardzo lubię tę spółkę. Ma ona przejściowe problemy, między innymi przez sytuację w Rosji, ale myślę, ze długoterminowo się wybroni.

 

7:55 – Co sądzisz o tak dynamicznych wzrostach akcji PMPG? (+50%).

A„L”R: Nie pozostaje mi nic innego jak pogratulować akcjonariuszom tej spółki. Z tego co wiem, jest to bardzo dobra spółka, silny konglomerat medialny z polskim kapitałem. 

Zwiększenie konkurencyjności działalności Stowarzyszenia Inwestorów Indywidualnych poprzez wdrożenie oprogramowania do obsługi subskrypcji

Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych realizuje projekt "Zwiększenie konkurencyjności działalności Stowarzyszenia Inwestorów Indywidualnych poprzez wdrożenie oprogramowania do obsługi subskrypcji" współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Funduszy Europejskich w ramach Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój. Sfinansowano w ramach reakcji Unii na pandemię COVID-19. Więcej informacji o projekcie