Kolejny odcinek „Pytań do Longterma” w znacznej części poświęcony został tematowi inwestowania dywidendowego i selekcji spółek do takiego portfela inwestycyjnego. Poruszona została między innymi sytuacja, w której spółka nie wypłaca dywidendy w danym roku. Pojawiło się również pytanie o sytuację inwestycyjną w Japonii.
Jeśli macie własne pytania do Alberta Rokickiego zachęcamy do zadania ich w komentarzu do tego akapitu. Odpowiedzi znajdą się w następnym odcinku „Pytań do Longterma”.
Albert Rokicki będzie gościem tegorocznej edycji konferencji!
Skrót pytań i odpowiedzi
0:55 – Mówisz, że po 20 latach możliwe jest 100% zwrotu z samej dywidendy. Ale co jeśli spółka w danym roku nie wypłaci dywidendy? Wtedy już tak nie wychodzi.
Albert „Longterm” Rokicki: Tutaj mogę tylko przyznać rację. W moich symulacjach zawsze bazuję na scenariuszu, że te spółki faktycznie będą wypłacać dywidendę. Poza tym, wychodzę z założenia, że jeśli inwestujemy w dobrze zarządzane, duże spółki, te z największą kapitalizacją, to one jednak tą regularność wypłat dywidendy mają.
3:55 – Czy mógłbyś omówić sytuację inwestycyjną w Japonii? Ludzie tam są po 20 latach są 50% w plecy na giełdzie. Jak to się ma do naszej sytuacji?
A„L”R: Jeśli zastosować politykę bezpieczną, czyli długoterminowego inwestowania w dywidendy, to taki Japończyk, który postanowił na dobre spółki dywidendowe wcale nie stracił. Po pierwsze, traci się tylko wtedy, kiedy się sprzedaje akcje. Po drugie, czerpie on regularnie dochody z dywidend.
7:05 – Co myśli Pan o spółce Apator? Od 2000 roku wypłaca regularnie dywidendy
A„L”R: Jest to jedna z pięciu spółek, która regularnie od 15 lat wypłaca dywidendy. Bardzo lubię tę spółkę. Ma ona przejściowe problemy, między innymi przez sytuację w Rosji, ale myślę, ze długoterminowo się wybroni.
7:55 – Co sądzisz o tak dynamicznych wzrostach akcji PMPG? (+50%).
A„L”R: Nie pozostaje mi nic innego jak pogratulować akcjonariuszom tej spółki. Z tego co wiem, jest to bardzo dobra spółka, silny konglomerat medialny z polskim kapitałem.