Chat with us, powered by LiveChat

Czat inwestorski: Wyniki finansowe Grupy AMBRA po III kwartałach roku obrotowego 2015/2016

 

Czat inwestorski

Temat czatu:

Wyniki finansowe Grupy AMBRA po III kwartałach roku obrotowego 2015/2016

16 maja

godzina 14:30

AMBRA

 

Dodaj czat do swojego Kalendarza Google

 

Na pytania inwestorów odpowiedzieli:

 

Robert Ogór, Prezes ZarząduRobert Ogór, Prezes Zarządu

W Zarządzie AMBRA S.A. od 2003 r., funkcję Prezesa Zarządu pełni od 2008 r. Absolwent Wydziału Filozofii Uniwersytetu w Heidelbergu. W latach 1994 – 2004 pracował jako doradca i członek grupy zarządczej do spraw inwestycji kapitałowych i rynków zagranicznych Schloss Wachenheim AG – większościowego akcjonariusza AMBRA S.A. Pełni również szereg funkcji nadzorczych w spółkach zależnych AMBRA S.A.

 

 

 

 

 

 

 

Piotr Kaźmierczak – Wiceprezes Zarządu, Dyrektor FinansowyPiotr Kaźmierczak – Wiceprezes Zarządu, Dyrektor Finansowy

Związany z AMBRA S.A. od 2005 r. W Zarządzie AMBRA S.A. od 2008 r., pełni funkcję Wiceprezesa od 2014 r. Absolwent Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie. Studiował również zarządzanie na Uniwersytecie w Würzburgu. Ukończył studia podyplomowe ACCA w zakresie rachunkowości i finansów. W latach 1998 – 2005 pracował w KPMG Polska Audyt Sp. z o.o. w Warszawie oraz w KPMG DTG AG w Düsseldorfie. Pełni również funkcje nadzorcze w spółkach zależnych AMBRA S.A.

 

 

 

 

 

 

 


Zapis czatu inwestorskiego


 

Moderator: Zapraszamy do udziału w czacie inwestorskim z Grupą AMBRA, który odbędzie się 16 maja (poniedziałek) o godz. 14:30. Na pytania inwestorów będzie odpowiadał Robert Ogór, Prezes Zarządu Grupy AMBRA oraz Piotr Kaźmierczak – Wiceprezes Zarządu, Dyrektor Finansowy. Zapraszamy do zadawania pytań już dziś w opcji off-line.

 

Moderator: Witamy serdecznie na kolejnym spotkaniu online poświęconym wynikom kwartalnym i zapraszamy do zadawania pytań!

 

Moderator: Pod ikonką "Pliki do pobrania" znajduje się prezentacja wyników kwartalnych.

 

MichałM: Jak idzie ostatni kwartał obrotowy względem wewnętrznych budżetów?

 

Zarząd Grupy AMBRA: W ostatnim kwartale zgodnie z tym, co napisaliśmy w raporcie kwartalnym oczekujemy wzrostu sprzedaży. W szczególności oczekujemy dobrej sprzedaży win stołowych oraz cydru. Natomiast nie publikujemy danych o sprzedaży przed publikacją raportów okresowych.

 

tytus: Dlaczego w ujęciu rok do roku wzrosły należności handlowe o blisko 10%?

 

Zarząd Grupy AMBRA: Przychody ze sprzedaży wzrosły o 15,4%, zatem wzrost należności o 10% oznacza poprawę efektywności.

 

MichałM: Co zawiera pozycji pozostałe wartości niematerialne na 16, 2mln zł?

 

Zarząd Grupy AMBRA: Pozycja "pozostałe wartości niematerialne" obejmuje głównie znaki towarowe i oprogramowanie. Szczegóły można znaleźć w raporcie półrocznym https://www.ambra.com.pl/assets/RI/Raporty/okresowe/20152016/AMBRA_HY_2015-2016.pdf i w raporcie rocznym (również dostępnym na naszej stronie internetowej).

 

MichałM: Dlaczego EBIT i EBITDA są niższe w okresach porównawczych po trzech kwartałach?

 

Zarząd Grupy AMBRA: Niższy poziom EBIT i EBITDA wynika w całości z zysków jednorazowych zrealizowanych w roku ubiegłym. Na poziomie EBIT wyniosły one 5,3 mln zł za trzy kwartały roku 2014/2015. Po oczyszczeniu z tych czynników EBIT wzrósł o około 5%.

 

MichałM: Czy poziom 7 mln zł środków pieniężnych jest dla spółki optymalny?

 

Zarząd Grupy AMBRA: Tak, jest to poziom potrzebny do bieżącego zarządzania płynnością w Grupie.

 

DanielG: Jakie inwestycje są obecnie realizowane?

 

Zarząd Grupy AMBRA: Główne inwestycje związane są z odnawianiem (odtwarzaniem) aktywów produkcyjnych (linie produkcyjne) w naszej winiarni w Biłgoraju.

 

Rafał: Witam z czego bierze się pozycja w bilansie „różnice kursowe z przeliczenia jednostek podporządkowanych”?

 

Zarząd Grupy AMBRA: Są to różnice pomiędzy wyceną aktywów netto kontrolowanej spółki zagranicznej wg kursu z dnia nabycia w porównaniu do kursu na dzień bilansowy.

 

Tomasz Wojtasiewicz: Za jaką część sprzedaży odpowiada Rumunia? Przychody wzrosły tam aż o 95,7%? Czy taka dynamika może zostać utrzymana?

 

Zarząd Grupy AMBRA: Wskazany wynik osiągnięty został w III kwartale. Udział sprzedaży Rumunii w przychodach Grupy za 3 kwartały 2015/2016 wynosił 12,7%, dynamika sprzedaży po 3 kwartałach to +24,8%. Dwucyfrowe wskaźniki wzrostów sprzedaży są w najbliższych okresach możliwe do osiągnięcia.

 

gsikora@gmail.com: Ile wynosi dług netto na ostatni dzień bilansowy? Jakie są jego tendencje?

 

Zarząd Grupy AMBRA: Dług netto w czwartym kwartale roku obrotowego kształtuje się zazwyczaj na poziomie zbliżonym do trzeciego kwartału. Nie oczekujemy zmiany tej tendencji w bieżącym roku.

 

ArturInwest: Co z akwizycjami? Spółka ma obecnie spore możliwości finansowe na przejęcia

 

Zarząd Grupy AMBRA: W krótkim terminie nie planujemy znaczących akwizycji. Koncentrujemy się na rozwoju organicznym.

 

DGP: Jak zarząd ocenia rachunek przepływów pieniężnych? Jest on obecnie optymalny czy jest miejsce do poprawy?

 

Zarząd Grupy AMBRA: Przepływy pieniężne są na dobrym poziomie. Potencjał poprawy widzimy głównie w obniżce poziomu zapasów, nad czym będziemy pracować w następnych okresach.

 

Ciekawski: Co częściej Polacy będą pić w najbliższe wakacje: cydr czy prosecco?

 

Zarząd Grupy AMBRA: Cydr. Sprzedaż prosecco w minionym roku przekroczyła 1 mln butelek 0,75 l. W tym samym czasie Polacy skonsumowali ponad 12 mln litrów cydru.

 

Tomasz Wojtasiewicz: Z czego wynika duży wzrost zysku na sprzedaży w III kw.?

 

Zarząd Grupy AMBRA: Zysk na sprzedaży wzrósł w tempie porównywalnym do sprzedaży. Najszybciej rosła sprzedaż win stołowych i musujących. Rosła sprzedaż we wszystkich krajach działalności Grupy.

 

Pola: Czy fundusze rozmawiają z zarządem częściej niż ostatnio? Spółka jest tania patrząc na wskaźniki i stopę dywidendy.

 

Zarząd Grupy AMBRA: Spółka jest w ciągłym kontakcie z inwestorami instytucjonalnymi, którzy pozytywnie oceniają zarówno przepływy pieniężne jak i politykę dywidendową.

 

Qba: Czy Pana zdaniem program 500+ może przyczynić się do wzrostu konsumpcji produktów spółki?

 

Zarząd Grupy AMBRA: Z ust rządowych płyną wskazówki o prodemograficznym przeznaczeniu programu 500+. Prodemograficzne działanie napojów alkoholowych jest faktem powszechnie znanym. Reszta równania pisze się sama.

 

Irek: Jakiej dynamiki oczekują Państwo (jaka byłaby zadowalająca) w samym IV kwartale roku obrotowego?

 

Zarząd Grupy AMBRA: Z uwagi na to, że święta wielkanocne przypadały w trzecim kwartale, oczekujemy, że sprzedaż w czwartym kwartale będzie rosła wolniej niż w poprzednim kwartale.

 

HB: Na jaki okres obowiązuje obecna polityka dywidendowa?

 

Zarząd Grupy AMBRA: Do odwołania.

 

luke: Czy spółka zabezpiecza się przed ryzykiem walutowym? Jeśli tak, to w jaki sposób?

 

Zarząd Grupy AMBRA: Odsyłamy do naszego raportu rocznego. Są to głównie transakcje forward w ograniczonym zakresie.

 

Ula: Dlaczego spółka zanotowała ujemne zyski w III kwartale?

 

Zarząd Grupy AMBRA: Strata netto realizowana dotąd rokrocznie przez Grupę AMBRA wynika z wysokiej sezonowości sprzedaży skoncentrowanej w wysokim stopniu w II kwartale roku obrotowego, tj. IV kwartale kalendarzowym. Zasoby operacyjne, produkcja, sprzedaż, dystrybucja konieczne do obsługi tak wysokiej sezonowości powodują słabszą efektywność finansową w pozostałych kwartałach.

 

MGte: Jakie tendencje rynkowe prognozuje spółka na kolejny rok?

 

Zarząd Grupy AMBRA: Oczekujemy kontynuacji wzrostu rynku wina. Najszybciej rosnąć będą wina stołowe oraz cydr. Poniżej dynamiki rynku kształtować się będzie natomiast konsumpcja win typu aperitif oraz win musujących.

 

Zbyszek: Czy spółka ma plany zagospodarowania środków pozyskanych ze sprzedaży nieruchomości w Rumunii?

 

Zarząd Grupy AMBRA: Zeszłoroczny przychód ze sprzedaży części nieruchomości został przeznaczony do obniżenia długu Grupy. Przychody ze sprzedaży pozostałych części są trudne do zaplanowania w czasie, więc na dzisiaj nie ma też planu ich przeznaczenia.

 

widz: Najlepszy kwartał dla spółki to IV kw. Który kwartał jest najsłabszy?

 

Zarząd Grupy AMBRA: Najniższy poziom sprzedaży oraz wyników mamy w trzecim kwartale roku obrotowego (tzn. pierwszym roku kalendarzowego).

 

Rikko: Jakie są plany inwestycyjne spółki na najbliższe okresy?

 

Zarząd Grupy AMBRA: Podobnie jak w bieżącym roku inwestować będziemy głównie w rozwój winiarni w Biłgoraju.

 

linux: W jakim segmencie sprzedaży spółka odnotowuje największe dynamiki wzrostowe?Jakie sa Państwa prognozy na najbliższe kwartały?

 

Zarząd Grupy AMBRA: Jak informowaliśmy w raporcie najwyższe stopy wzrostu zanotowały na rynku polskim wina stołowe, w tym również ich sprzedaż w naszej sieci sklepów CENTRUM WINA, jak również sprzedaż win do gastronomii. Drugim obszarem wzrostu sprzedaży jest operacja rumuńska. Oczekujemy, że zarówno wina stołowe w Polsce, dalszy wzrost konsumpcji cydru, jak i rozwój biznesu w Rumunii będą głównymi czynnikami wzrostu w kolejnych okresach.

 

ED: Co z działką w Rumunii? Jest kupiec?

 

Zarząd Grupy AMBRA: Sytuacja na rynku nieruchomości w Bukareszcie nie wskazuje na możliwość sprzedaży tej nieruchomości w najbliższych okresach.

 

ED: Czy dywidenda została już uchwalona?

 

Zarząd Grupy AMBRA: Uchwała o wypłacie dywidendy zapada na zwyczajnym walnym zgromadzeniu akcjonariuszy zaplanowanym na październik 2016 r.

 

Zbyszek: Czy w następnym kwartale też zobaczymy poprawę wyniku netto?

 

Zarząd Grupy AMBRA: Nie komentujemy wyników przed ich publikacją.

 

Krzysztof Barański: Czy spółka zamierza kontynuować zmniejszanie zadłużenia?

 

Zarząd Grupy AMBRA: Osiągnęliśmy bardzo niski poziom długu netto: poniżej wskaźnika 1 x EBITDA. Dalsze obniżanie poziomu długu będzie ograniczone w skali i zależne o przyszłych decyzji inwestycyjnych.

 

fundamentalista: Z czego wynika tak silna (42,8%) erozja przepływów operacyjnych po III kwartałach?

 

Zarząd Grupy AMBRA: W roku obrotowym 2014/2015 silnie spadały zapasy, co pozytywnie wpłynęło na przepływy operacyjne. Poziom przepływów operacyjnych za trzy kwartały roku obrotowego 2015/2016 odpowiada mniej więcej poziomowi zysku operacyjnego. Nie można więc mówić o erozji, a jedynie o stabilizacji na wysokim poziomie.

 

Jarosław: Z czego wynika największa dynamika przyrostu zysku brutto po III kwartałach?

 

Zarząd Grupy AMBRA: Bardzo dobra sprzedaż na wszystkich rynkach była głównym czynnikiem poprawy wyników finansowych w trzecim kwartale.

 

Ciekawski: Czy planowane są otwarcia nowych sklepów Centrum Wina albo zmiany w sieci istniejących?

 

Zarząd Grupy AMBRA: Po otwarciu sklepu w Bydgoszczy w listopadzie 2015 r. planujemy w przyszłym roku obrotowym otwarcie w Katowicach oraz w Galerii Północnej w Warszawie.

 

Władysław: Czy polityka dywidendowa jest niezagrożona w kolejnych latach?

 

Zarząd Grupy AMBRA: Nie widzimy zagrożeń dla kontynuacji polityki wysokiej stopy dywidendy.

 

Gosiak: Jakie są powody, że rośnie sprzedaż win stołowych i musujących?

 

Zarząd Grupy AMBRA: Od lat nieustannie rosnący rynek win stołowych pokazał w ostatnich miesiącach korzystny dla naszej strategii rozwój dynamiki w kanałach dystrybucji: po okresach ekspansji sieci dyskontowych dynamika wzrostu w tym obszarze wyraźnie spadła; tymczasem wzrosty sprzedaży win wróciły do hipermarketów, supermarketów oraz małych sklepów zgodnie z ogólnym trendem na korzyść zakupów convenience (blisko i wygodnie). Rośnie nadal konsumpcja wina w gastronomii oraz zakupy Polaków w naszych sklepach specjalistycznych CENTRUM WINA. Rynek win musujących jako całość nadal nie pokazuje wzrostu, natomiast w ostatnich okresach umacniały się nasze marki: DORATO, CIN&CIN, MICHELANGELO, FIORE.

 

obserwator: Czy w innych krajach, gdzie obecna jest AMBRA rynek win rozwija się szybciej? Czy obserwowane są tam trendy, które dopiero spodziewane są w Polsce w kolejnych latach?

 

Zarząd Grupy AMBRA: Poza Polską Grupa AMBRA sprzedaje głównie wina musujące, brandy i likiery. Oceniamy, że wzrosty rynków zagranicznych będą nieco wolniejsze niż w Polsce (z uwagi na wyższy poziom konsumpcji niż w Polsce). Z drugiej strony nasze udziały rynkowe są na tych rynkach niższe niż w Polsce. Dlatego istnieje potencjał do ich zwiększania. Powinno to przełożyć się na dalsze wzrosty sprzedaży, przede wszystkim na rynku rumuńskim.

 

obserwator: Jakie obserwujecie najciekawsze trendy na rynku fine wines?

 

Zarząd Grupy AMBRA: Jak wspominaliśmy, sprzedaż win wysokogatunkowych na rynku polskim nadal rośnie. Właśnie w tym segmencie rośnie rownież sprzedaż win musujących za sprawą silnego trendu prosecco.

 

pjm: Czy w branży opłacalne i częste są transakcje przejęć? Czy spółka rozważa taki kierunek czy stawia na rozwój organiczny?

 

Zarząd Grupy AMBRA: Najbardziej wartościowe aktywa na polskim rynku wina zostały już skonsolidowane przez Grupę, dlatego rozwój na rynku wina będziemy opierać na wzroście organicznym.

 

Stefan Szczygieł: Czy jest Pan zadowolony z obecnych tendencji rynkowych?

 

Zarząd Grupy AMBRA: Rozwój rynku wina, rosnącego nieustannie od 25 lat, jest nadal czynnikiem silnie wspierającym aktualny i przyszły wzrost wartości naszego biznesu. Korzystnie działa powrót wzrostu do hipermarketów i sklepów tradycyjnych oraz rosnąca sprzedaż win droższych. Rynek cydru wzrośnie w tym roku po raz kolejny dwucyfrowo. Rynki zagraniczne: Czechy, Rumunia, Słowacja mają dla nas nadal niewykorzystane potencjały wzrostu.

 

analityk: Czy wina polskie będą miały rosnącą pozycję w portfolio Centrum Wina?

 

Zarząd Grupy AMBRA: Rozszerzamy asortyment polskich win w CENTRUM WINA.

 

analityk: Jak zmienia się rynek dystrybucji win na Polskim rynku - czy mali butikowi importerzy są konkurencją dla Centrum Wina czy grają po tej samej stronie bramki?

 

Zarząd Grupy AMBRA: Wyspecjalizowani w segmentach niszowych mniejsi importerzy wzbogacają rynek i stanowią uzupełnienie dla dużych dystrybutorów oferujących pełną ofertę i obsługę. Tworząc potrzebną różnorodność budują rynek po tej samej stronie boiska.

 

Moderator: Dziękujemy za wszystkie pytania, zachęcamy do kontaktu i zapraszamy na prezentację wyników rocznych we wrześniu. Pozdrawiamy serdecznie!

Zwiększenie konkurencyjności działalności Stowarzyszenia Inwestorów Indywidualnych poprzez wdrożenie oprogramowania do obsługi subskrypcji

Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych realizuje projekt "Zwiększenie konkurencyjności działalności Stowarzyszenia Inwestorów Indywidualnych poprzez wdrożenie oprogramowania do obsługi subskrypcji" współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Funduszy Europejskich w ramach Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój. Sfinansowano w ramach reakcji Unii na pandemię COVID-19. Więcej informacji o projekcie