Chat with us, powered by LiveChat

Lotos zmienia metodę kalkulacji marży rafineryjnej

Skomentuj artykuł
© ake1150 - Fotolia.com

W raporcie bieżącym z 27 czerwca 2016 roku Lotos informuje o zmianie sposobu naliczania modelowej marży rafineryjnej ze stałej na urynkowioną. Ma to umożliwić dokładniejszą ocenę wpływu zmiany cen surowców i produktów na rynkach światowych na zyskowność rafinerii.

 

Do tej pory wartość modelowej marży rafineryjnej była obliczana w oparciu o stałą wartość kosztu zużycia gazu ziemnego, która razem z kosztami przesyłu szacowana była na 3 USD na jedną przerobioną baryłkę ropy naftowej. Ze względu na istotne zmiany na rynku od czasu publikacji tej metody (październik 2013) spółka zdecydowała się od niej odejść. W nowej metodzie jednostkowy koszt zużycia gazu ziemnego będzie powiązany ze zmiennym indeksem  rynkowym.

 

"Obecnie przybliżony, modelowy koszt zużycia gazu ziemnego przypadający na jedną przerobioną, modelową baryłkę ropy naftowej będzie obliczany jako iloczyn współczynnika 0,075 oraz notowań indeksu gazu ziemnego z rynku dnia następnego na Towarowej Giełdzie Energii (indeks TGEgasDA) przeliczonego na koszt w USD za 1 MWh" - czytamy w komunikacie.

 

Spółka podała także ile według nowego przelicznika wynosiła modelowa marża rafineryjna dla poprzednich okresów. W I kw. 2016 roku według starej metody było to 4,74, zaś USD/baryłkę, zaś według nowej 6,51. Różnica w szacunkach jest więc znacząca.

 

Ponieważ jednak model nie uwzględnia różnic w cenach osiąganych przez sprzedaż produktów na innych rynkach zbytu niż określone dla benchmarku oraz różnych gatunków ropy naftowej będących wsadem dla rafinerii, wartość marży jest przybliżona i nie stanowi rzeczywistej wartości marży w rafinerii Lotos.

 

Obecnie Lotos pracuje nad kluczowym projektem EFRA, który ma umożliwić spółce wytwarzanie dodatkowych 900 tys. ton dodatkowych produktów i 300 tys. ton koksu petrochemicznego. Stan zaawansowania prac wynosi ponad 20% o czym pisaliśmy w tym miejscu.

 

Na wykresie dziennym widzimy, że kurs wielokrotnie próbował przekroczyć górną granicę luki spadkowej z sierpnia 2014. W kilku przypadkach cenie udało się przebić tę barierę jednak szybko powracała poniżej jej wartości. Po spadkach trwających od sierpnia 2015 roku w lutym kurs rozpoczął wzrosty przebijając górną granicę luki. O ewentualnej kontynuacji wzrostów będzie świadczyć przebicie oporów na poziomie 33,25 zł.

 

Lotos - Analiza techniczna
Źródło: stooq.pl

 

Źródło: Lotos S.A.

Zwiększenie konkurencyjności działalności Stowarzyszenia Inwestorów Indywidualnych poprzez wdrożenie oprogramowania do obsługi subskrypcji

Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych realizuje projekt "Zwiększenie konkurencyjności działalności Stowarzyszenia Inwestorów Indywidualnych poprzez wdrożenie oprogramowania do obsługi subskrypcji" współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Funduszy Europejskich w ramach Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój. Sfinansowano w ramach reakcji Unii na pandemię COVID-19. Więcej informacji o projekcie