Przez cały czerwiec i połowę lipca inwestorzy byli bardzo sceptyczni co do kierunku polskiej giełdy. W tym okresie odnotowano najbardziej skrajne odczyty w pięcioletniej historii badania.
Tuż przed referendum dotyczącym Brexitu udział niedźwiedzi osiągnął rekordowe 53,8%, a indeks INI spadł poniżej zera do wartości 26,1 pkt. proc. Jak się później okazało, inwestorzy słusznie obawiali się wyników głosowania w Wielkiej Brytanii, gdyż Brytyjczycy opowiedzieli się w większości za wyjściem z Unii Europejskiej. Po referendum złe nastroje inwestorów utrzymywały się jeszcze przez trzy tygodnie. Dopiero w badaniu zakończonym 21 lipca 2016 roku nastąpiła znaczna zmiana w rozkładzie sił.
W minionym tygodniu giełdy wykazały się dużą niewrażliwością na otoczenie zewnętrzne. Głównymi wydarzeniami były zamach terrorystyczny we Francji, gdzie zamachowca wjechał w tłum ludzi w Nicei, a także nieudana próba zamachu stanu w Turcji. Jeśli jednak spojrzeć na wykresy giełdowe, wydarzeń tych nie widać. W Stanach Zjednoczonych S&P500 wyznaczył nawet nowe historyczne maksimum. Z kolei polskiej giełdzie może sprzyjać decyzja agencji ratingowej Fitch o pozostawieniu ratingu oraz perspektywy na niezmienionym poziomie.
Udział byków zwiększył się aż o 12,9 pkt. proc. i wyniósł 46,2%. To oznacza, że byki znowu są dominującą grupą wśród inwestorów. Udział niedźwiedzi spadł o 10,1 pkt. proc., do 32,7%, a inwestorzy opowiadający się za trendem bocznym w ciągu najbliższych sześciu miesięcy stanowią 21,1% ankietowanych.
Wartość indeksu INI wzrosła do 13,5 pkt. proc. Jest to wartość neutralna, jeśli jednak na rynek nie napłyną żadne niespodziewane złe informacje, wydaje się, że indeks powinien co najmniej pozostawać powyżej zera w ciągu najbliższych tygodni. Taki scenariusz ogranicza skalę ewentualnych spadków na giełdzie, a patrząc przez pryzmat skrajnie negatywnych nastrojów w ciągu ostatnich tygodni, prognozuje wzrosty. Tak było pod koniec grudnia 2015 roku i w połowie stycznia 2016 roku. Spółki giełdowe już zaczynają publikować raporty śródroczne, co może być dodatkowym impulsem do wzrostów na giełdzie, oczywiście pod warunkiem, że wyniki będą się poprawiać.
Zachęcamy do oddania głosu w badaniu INI (Indeks Nastrojów Inwestorów).
Głosuj zalogowany(a) i wygrywaj nagrody książkowe*!
Każdy oddany głos to 5 punktów SII.
(*przed wzięciem udziału w badaniu należy się zalogować, inaczej głos jest anonimowy)