Agencja ratingowa Fitch zmienia metodologię przyznawania ocen wiarygodności kredytowej emitentom papierów wartościowych. Biuro rozpoczęło także przyznawanie ratingu krótkoterminowego w walucie krajowej.
22 lipca 2016 roku Fitch ogłosił zmiany dotyczące między innymi:
- przyznawania oceny ratingowej dla krótkoterminowych zobowiązań w walucie krajowej (dotychczas agencja publikowała jedynie rating dla długoterminowych zobowiązań w walucie krajowej, odtąd Fitch będzie przyznawał Polsce także rating krótkoterminowy w walucie krajowej),
- ujednolicenia ocen ratingowych dla długoterminowych zobowiązań w walucie krajowej i zagranicznej (dotychczas te dwie oceny mogły się od siebie różnić, odtąd powinny być na takim samym poziomie).
„Wprowadzone zmiany spowodują korektę ratingu Polski. W wyniku ujednolicenia ocen długoterminowych zobowiązań w walucie krajowej i zagranicznej, dotychczasowa ocena ratingowa Polski dla długoterminowych zobowiązań w walucie krajowej została zmieniona z A na A-. Agencja przyznała również Polsce po raz pierwszy krótkoterminowy rating w walucie krajowej na poziomie F1 (najwyższa ocena, o jeden poziom wyższa od analogicznego ratingu krótkoterminowego w walucie zagranicznej)” - podało na swojej stronie Ministerstwo Finansów.
Powyższe zmiany mają wyłącznie techniczny charakter. Wynikają z okresowego przeglądu metodologii stosowanej przez agencję Fitch i nie wynikają z fundamentalnej oceny wiarygodności kredytowej Polski. Dostosowania poziomu ratingu dla zobowiązań w walucie krajowej i walutach obcych dotyczą szeregu emitentów z kategorii tzw. „Sovereign".
„Skala ocen przyznawanych przez Fitch pozostaje niezmienna, podobnie jak planowane terminy publikacji kolejnych ocen wiarygodności kredytowej Polski” – podano w komunikacie.
Agencja ratingowa Fitch jest jedną z trzech najważniejszych (obok S&P i Moody’s) tego typu agencji na świecie, wydających opinie o wiarygodności kredytowej emitentów papierów wartościowych, w tym także krajów. W styczniu tego roku S&P niespodziewanie obniżyło Polsce ocenę ratingową długoterminowych zobowiązań w walucie krajowej z A- do BBB+ z perspektywą negatywną, argumentując swoją decyzję przede wszystkim sytuacją polityczną w naszym kraju. 1 lipca S&P opublikowało raport, w którym ocena ta została utrzymana. Wśród pozytywów naszej gospodarki agencja wskazała duży potencjał wzrostowy i małe potrzeby finansowania zewnętrznego, ponownie wyrażając jednak obawy o niezależność poszczególnych instytucji w Polsce.
Po styczniowej decyzji S&P wzrosły obawy o obniżenie ratingu Polski także przez pozostałe agencje, co ostatecznie nie miało do tej pory miejsca. Fitch utrzymał rating i perspektywę naszego kraju w obu tegorocznych raportach ze stycznia i lipca, natomiast agencja Moody’s w maju bieżącego roku utrzymała oceny dla Polski na niezmienionym poziomie (A2), zmieniając jedynie perspektywę ze stabilnej na negatywną, wskazujac na „ryzyka fiskalne związane z bieżącymi wydatkami i perspektywę obniżenia wieku emerytalnego”, a także na niekorzystny klimat inwestycyjny spowodowany nieprzewidywalnością w zmianach legislacyjnych. Agencja podkreśliła i doceniła jednak stan polskiej gospodarki i poziom jej zdywersyfikowania oraz fakt, że polskie PKB potrafiło odnotowywać wzrost niezależnie od sytuacji globalnej.