Chat with us, powered by LiveChat

Czat inwestorski: Omówienie wyników LW Bogdanka S.A. za pierwsze półrocze 2016

 

Czat inwestorski

Temat czatu:

Omówienie wyników LW Bogdanka S.A. za pierwsze półrocze 2016

31 sierpnia
godzina 13:30

LW Bogdanka SA

 

 

Dodaj czat do swojego Kalendarza Google  

 

Na pytania internautów odpowiadał:

 

Krzysztof Szlaga, Prezes ZarząduKrzysztof Szlaga, Prezes Zarządu

Pan Krzysztof Szlaga posiada wyższe wykształcenie ekonomiczne. W 2001 roku uzyskał tytuł magistra ekonomii na Akademii Ekonomicznej w Krakowie na Wydziale Finansów i Bankowości oraz tytuł Diplom-Betriebswirt nadany przez University of Applied Sciences w Kiel (Niemcy), na Wydziale Ekonomii. Doświadczenie zawodowe zdobywał w miedzynarodowych przedsiębiorstwach, od początku swej kariery koncentrując się na branżach kapitałochłonnych. Od 2001 roku Pan Krzysztof Szlaga pracował w KPMG Deutsche Treuhand-Gesellschaft, jako Audit Senior w Dziale Assurance Commercial Clients. W 2004 roku przeszedł do Ernst & Young Audit Spółka z o.o. jako Audit Senior w Dziale Assurance and Business Services. W latach 2005 – 2008 pracował jako Project Manager w Dziale Restrukturyzacji/Doskonałości Operacyjnej i Corporate Finance w Roland Berger Strategy Consultants Spółka z o.o. W latach 2008 – 2010 pełnił funkcję Członka Zarządu, Dyrektora ds. Zarządzania Łańcuchem Dostaw w CTL Logistics S.A. W okresie 2010 -2012 obejmował stanowisko Dyrektora ds. Zarządzania Łańcuchem Dostaw w spółce Ruch S.A. Od 2013 r. związany z LW Bogdanka, ostatnio w randze Zastępcy Prezesa Zarządu ds. Zakupów i Inwestycji LW Bogdanka S.A. Od 1 kwietnia 2016 objął w niej funkcję Prezesa Zarządu. Pan Krzysztof Szlaga posiada wieloletnie doświadczenie w prowadzeniu złożonych procesów restrukturyzacyjnych w przemyśle ciężkim. Pan Krzysztof Szlaga włada biegle językiem niemieckim i angielskim.

 

Kilka słów o Spółce:

 

Lubelski Węgiel Bogdanka S.A.  jest jedną  z najnowocześniejszych i największych kopalń węgla kamiennego w Polsce oraz krajowym liderem rynku producentów węgla energetycznego. W 2015 r. produkcja węgla handlowego Bogdanki wyniosła 8,5 mln ton.

 

Kopalnia Bogdanka zaopatruje przede wszystkim odbiorców przemysłowych, zlokalizowanych we wschodniej i północno-wschodniej Polsce. Rynek odbiorców jest ustabilizowany, a sprzedaż  realizowana jest głównie w oparciu o umowy wieloletnie. Główne kierunki zbytu węgla handlowego z LW Bogdanka to energetyka zawodowa i energetyka przemysłowa.

 

Spółka wyróżnia się na tle branży pod względem osiąganych wyników finansowych, wydajności wydobycia węgla kamiennego oraz planów inwestycyjnych.

 

 

Spółka bierze udział w programie 10na10

 

10 na 10 - komunikuj się skutecznie

 


Zapis czatu inwestorskiego


 

Moderator: Zapraszamy do udziału w czacie inwestorskim z LW Bogdanka S.A., który odbędzie się 31 sierpnia (środa) o godz. 13:30. Na pytania inwestorów będzie odpowiadał Krzysztof Szlaga, Prezes Zarządu LW Bogdanka S.A. Zapraszamy do zadawania pytań już dziś w opcji off-line.

 

Krzysztof Szlaga: Witam Państwa i zapraszam do zadawania pytań.

 

Ewa_71: Z czego wynika tak duży spadek zapasów węgla spółki?

 

Krzysztof Szlaga: Spadek zapasów węgla w stosunku do końca pierwszego kwartału wynika z harmonogramów dostaw do klientów i poziomu wydobycia zrealizowanego w drugim kwartale.

 

Kubi: Czy wiadomo ile potrwa uzyskanie koncesji w obszarze K-6, K-7 złoża „Cyców”?

 

Krzysztof Szlaga: Spółka znajduje się obecnie na drodze sądowej w tym zakresie i trudno jest określić konkretny termin rozstrzygnięcia. Nie jest też do końca jasne na jaki okres przedłużona została koncesja rozpoznawcza udzielona konkurencji.

 

GPW: Jak długo jeszcze Waszym zdaniem utrzyma się trudna sytuacja na rynku węgla?

 

Krzysztof Szlaga: W dalszym ciągu na rynku polskim występuje znacząca nadpodaż węgla. Następuje wprawdzie spadek produkcji w branży, ale zapasy zgromadzone na składowiskach przy kopalniach i elektrowniach pozostają wciąż na bardzo wysokim poziomie. Trudno więc przewidzieć nastąpi realna poprawa i równowaga po stronie popytu i podaży.

 

Ciekawy: Jakie były najważniejsze inwestycje Bogdanki w I półroczu?

 

Krzysztof Szlaga: Do najważniejszych inwestycji w Ih2016 należy przede wszystkim zakończenie budowy centralnej klimatyzacji w polu Bogdanka, inwestycje związane z pozyskaniem nowych koncesji w tym zakup prawa do informacji geologicznej dla złoża Ostrów oraz wykonanie wyrobisk przygotowawczych.

 

general: co z planami pozyskania nowych złóż?

 

Krzysztof Szlaga: Obecnie priorytetem pozostaje uzyskanie koncesji wydobywczej w obszarze Ostrów. Aktualnie zakończyliśmy wiercenie dwóch otworów rozpoznawczych tzw. podszybowych. Wykonujemy aktualnie dokumentację geologiczną i projekt zagospodarowania złoża. W ciągu najbliższych 6 miesięcy planujemy złożyć kompletny wniosek koncesyjny na wydobycie. Pozwoli to podwoić nasze zasoby operatywne.

 

Ciekawy: Czy planowany na 2016 rok CAPEX będzie w pełni zrealizowany?

 

Krzysztof Szlaga: Plan inwestycyjny jest na bieżąco weryfikowany i dostosowywany do możliwości sprzedażowych a tym samym planów produkcyjnych na poziomie 8,5-9 mln ton. W związku z powyższym będzie on niższy niż pierwotnie zakładano tj. ok. 440 mln. Realizację planujemy poniżej 400 mln.

 

general: Czy Enea ma plany ogłoszenia wezwania i zdjęcia Bogdanki z giełdy?

 

Krzysztof Szlaga: Nie znamy takich planów. To pytanie do ENEI.

 

Bazyl: W którym roku realnie Bogdanka jest w stanie rozpocząć prace wydobywcze na złożu Ostrów?

 

Krzysztof Szlaga: To zależy od momentu, w którym otrzymamy koncesję i od sytuacji na rynku węgla. Planujemy uzyskać koncesję do połowy przyszłego roku.

 

Giełdziarz: Jak oceniają państwo obecne relacje spółki ze związkami zawodowymi?

 

Krzysztof Szlaga: Stosunki są poprawne. Pozostajemy w dialogu.

 

kong: jaki jest optymalny dla Was poziom zapasów?

 

Krzysztof Szlaga: 150-250 tys ton.

 

GPW_fan: Jakie według was są trzy najważniejsze czynniki ryzyka z jakimi ma do czynienia spółka?

 

Krzysztof Szlaga: Nadpodaż na rynku, ceny węgla i negatywny sentyment do branży.

 

Kubi: Jakie są najważniejsze zalety synergii Bogdanki z Eneą?

 

Krzysztof Szlaga: Z punktu widzenia Bogdanki jest to stabilny poziom produkcji i sprzedaży w długim terminie.

 

analityk: Z czego wynika wzrost wartości niematerialnych?

 

Krzysztof Szlaga: Przede wszystkim ze względu na zakup prawa do korzystania z informacji geologiczej złoza Ostrów.

 

Dori: Czy jest realna szansa na sprzedaż na Ukraine? Co z innymi rynkami?

 

Krzysztof Szlaga: Prowadzimy rozmowy na Ukrainie i na innych kierunkach eksportowych. W przypadku Ukrainy barierą jest zabezpieczenie płatności za dostarczony węgiel.

 

Warszawiak: W jakiej perspektywie Pana zdaniem spółka będzie mogła wykorzystać w pełni moce produkcyjne?

 

Krzysztof Szlaga: W średnim terminie planujemy produkcję na poziomie ok 8 - 9 mln ton. W dłuższej perspektywie czasowej - zbyt dużo niewiadomych na rynku lokalnym.

 

Dori: Jakie są możliwe inne kierunki eksportowe niż Ukraina?

 

Krzysztof Szlaga: Zarówno kierunek niemiecki jak i południe Europy. Zwracamy uwagę na rentę geograficzną i koszty transportu.

 

Matt: Jakie działania w celu utrzymania płynności zostały podjęte?

 

Krzysztof Szlaga: Optymalizacja kapitału pracującego i nakładów inwestycyjnych.

 

Janko: Z czego wynika wzrost pozostałych przychodów i pozostałych kosztów?

 

Krzysztof Szlaga: Wzrost pozostałych kosztów spowodowany jest wzrostem odszkodowań z tytułu szkód górniczych. Wzrost pozostałych przychodów wynika natomiast z rozwiązania rezerwy na roszczenia sporne.

 

sezon: czy planowane wejście przez Eneę w KHW nie zagraża Bogdance?

 

Krzysztof Szlaga: Bogdanka nie uczestniczy w tym projekcie i nie widzimy ryzyka bezpośredniego wpływu ewentualnego zaangażowania ENEI w KHW na wielkość sprzedaży LWB.

 

analityk: Na jak długi okres składowania odpadów wydobywczych wystarczy obecna hałda Bogdanki po zakończeniu jej realizowanego powiększania

 

Krzysztof Szlaga: To zależy od poziomu produkcji (i uzysku), natomiast duża część odpadów jest wywożona i zagospodarowywana. Już dzisiaj rozbudowywane składowisko ma pojemność wystarczającą z punktu widzenia planowanej produkcji.

 

analityk: Z czego wynika wzrost kosztów finansowych?

 

Krzysztof Szlaga: Poziom kosztów finansowych w LWB jest na podobnym poziomie. Natomiast wzrost w pozycji koszty finansowe w rachunku zysków i strat spowodowany jest mniejszą alokacją na CAPEX - mniejsze nakłady inwestycyjne.

 

Sęp: Czy opóźnienia w oddaniu nowego bloku w Kozienicach wpłyną na Wasze plany produkcji? Od kiedy zakładaliście dostawy tam?

 

Krzysztof Szlaga: Ewentualne opóźnienie nowego bloku nie ma wpływu na wielkość naszych dostaw do Kozienic.

 

Toszek: Jaka jest przestrzeń do dalszego ograniczania kosztów?

 

Krzysztof Szlaga: Jeśli wolumen produkcji będzie stabilny to bedziemy mogli w dalszym ciągu chwalić się niskim kosztem na tonę, będziemy również poprawiać wydajność na pracownika.

 

Tobiasz: Czy powstanie Polskiej Grupy Górniczej może przełożyć się negatywnie na poziom produkcji węgla energetycznego w Polsce?

 

Krzysztof Szlaga: Przeciwnie. Restrukturyzacja PGG ma na celu obniżenie poziomu kosztów i zwiększenie przychodów w tej spółce, co powinno się przełożyć również na urynkowienie cen węgla.

 

kena: Po jakim czasie od złożenia wniosku o koncesję wydobywczą można spodziewać się decyzji? czy nie ma ryzyka, że sprawa znow będzie się ślimaczyć, jak przy K6,7?

 

Krzysztof Szlaga: Jesteśmy jedynym podmiotem, który w tym obszarze prowadzi rozpoznanie, w związku z czym nie przewidujemy utrudnień w uzyskaniu koncesji wydobywczej.

 

Leszek: Czy pogorszenie się sytuacji finansowej któregoś z kluczowych odbiorców Bogdanki miałoby istotny wpływ przyszłe przychody?

 

Krzysztof Szlaga: Drastyczne pogorszenie się sytuacji finansowej naszych odbiorców mogłoby mieć negatywny wpływ na naszą spółkę, jednak sytuacja nszych kluczowych odbiorców jest aktualnie stabilna.

 

Krzysztof Szlaga: Dziękuję za zadane pytania i zapraszam do kontaktu z naszym działem relacji inwestorskich. Pozdrawiam.

Zwiększenie konkurencyjności działalności Stowarzyszenia Inwestorów Indywidualnych poprzez wdrożenie oprogramowania do obsługi subskrypcji

Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych realizuje projekt "Zwiększenie konkurencyjności działalności Stowarzyszenia Inwestorów Indywidualnych poprzez wdrożenie oprogramowania do obsługi subskrypcji" współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Funduszy Europejskich w ramach Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój. Sfinansowano w ramach reakcji Unii na pandemię COVID-19. Więcej informacji o projekcie