Miniony tydzień nie przyniósł dużych zmian w nastawieniu inwestorów do giełdy, były one jedynie kosmetyczne. W tym samym czasie indeks WIG20 urósł o 1,8%, po spadku indeksu INI do wartości ujemnych na koniec poprzedniego tygodnia (29.09).
Odnotowane wzrosty doprowadziły kurs do górnego ograniczenia kanału spadkowego, w którym indeks porusza się od połowy sierpnia. W scenariuszu wybicia górą z kanału popyt zaatakuje poziom 1 775 punktów, czyli poziom ostatniego, lokalnego szczytu, a zarazem punktu sygnalnego formacji podwójnego dna, budowanej we wrześniu.
Spośród polskich spółek na uwagę zasługuje PZU, które zaledwie w ciągu dwóch sesji urosło o ponad 11% w cenach zamknięcia, a biorąc pod uwagę najwyższy poziom podczas sesji z dnia 5 października (28,04 zł) to wzrost ten wyniósł blisko 15%. Przyczyną jest opublikowana polityka kapitałowa i dywidendowa, w tym wypowiedź prezesa PZU o możliwości przeznaczenia 100% zysku za 2016 rok na dywidendę oraz braku rozmów z radą nadzorczą w zakresie ewentualnego podniesienia wartości nominalnej akcji. Budżet na 2017 rok przewiduje dodatkowe 1,5 mld zł podatków z tytułu podniesienia wartości nominalnej akcji spółek Skarbu Państwa, które mają zasilić górnictwo. Pozostaje pytanie, czy w kolejnych latach to samo nie czeka właśnie PZU.
Udział byków w badaniu INI wyniósł 37,5%, zwiększając się o 2,5 pkt. proc. W tym samym czasie udział niedźwiedzi wyniósł 37,9%, zwiększając się o 0,4 pkt. proc. Natomiast o 2,9 pkt. proc. zmniejszył się obóz inwestorów opowiadających się za trendem bocznym w ciągu następnych sześciu miesięcy, do 24,5%. Podobnie przedstawia się także rozkład sił inwestorów w Ameryce. Tam również udział byków i niedźwiedzi znajduje się na zbliżonym poziomie, jednak dominującą grupą są inwestorzy prognozujący trend boczny – 43,3%.
Wartość indeksu INI wyniosła minus 0,4 pkt. proc. Taki poziom można interpretować jako brak zdecydowania inwestorów co do dalszego kierunku ruchu giełdy, co w przełożeniu na analizę techniczną faworyzuje kontynuację spadków zgodnie z maksymą, że kierunek zgodny z obowiązującym trendem jest bardziej prawdopodobny.
Zachęcamy do oddania głosu w badaniu INI (Indeks Nastrojów Inwestorów).
Głosuj zalogowany(a) i wygrywaj nagrody książkowe*!
Każdy oddany głos to 5 punktów SII.
(*przed wzięciem udziału w badaniu należy się zalogować, inaczej głos jest anonimowy)