Chat with us, powered by LiveChat

Marek Chrzanowski nowym przewodniczącym KNF

Skomentuj artykuł
© philipus - Fotolia.com

Premier Beata Szydło powołała na stanowisko przewodniczącego Komisji Nadzoru Finansowego Marka Chrzanowskiego. Zastąpi on na tym stanowisku Andrzeja Jakubiaka od dnia 13 października 2016 roku.


Marek Chrzanowski to były członek Rady Polityki Pieniężnej. Do RPP wszedł jako kandydat PiS wybrany przez Senat w styczniu tego roku. Zrezygnował on z tej funkcji całkiem niedawno, bo z początkiem października. Chrzanowski to również pracownik naukowy SGH oraz członek Narodowej Rady Rozwoju przy prezydencie RP. Z kolei pięcioletnia kadencja obecnego jeszcze przewodniczącego KNF Andrzeja Jakubiaka dobiega końca. Piastuje on to stanowisko od 12 października 2011 roku.


Media spekulują, że powierzenie funkcji przewodniczącego KNF dotychczasowemu członkowi RPP, może być związane z podporządkowaniem nadzoru bankowego NBP. Prezes Adam Glapiński w ostatniej wypowiedzi stwierdził, że „umocnił się” w przekonaniu do takiej zmiany. Przypomnijmy, że Komisja Nadzoru Finansowego sprawuje nadzór nad sektorem bankowym, ubezpieczeniowym czy rynkiem kapitałowym. Do jej zadań należy też między innymi podejmowanie działań służących prawidłowemu funkcjonowaniu i rozwoju rynku finansowego, działań służących zwiększania jego konkurencyjności, jak też udział w przygotowywaniu projektów aktów prawnych w zakresie nadzoru nad rynkiem finansowym. Celem nadzoru nad rynkiem finansowym jest zapewnienie prawidłowego funkcjonowania rynku finansowego, jego stabilności, bezpieczeństwa oraz przejrzystości, zaufania do rynku finansowego oraz zapewnienie ochrony interesów uczestników rynku.

 

Zwiększenie konkurencyjności działalności Stowarzyszenia Inwestorów Indywidualnych poprzez wdrożenie oprogramowania do obsługi subskrypcji

Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych realizuje projekt "Zwiększenie konkurencyjności działalności Stowarzyszenia Inwestorów Indywidualnych poprzez wdrożenie oprogramowania do obsługi subskrypcji" współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Funduszy Europejskich w ramach Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój. Sfinansowano w ramach reakcji Unii na pandemię COVID-19. Więcej informacji o projekcie