Chat with us, powered by LiveChat

Czat inwestorski: Omówienie wyników LW Bogdanka S.A. za III kwartał 2016 r.

 

Czat inwestorski

Temat czatu:

Omówienie wyników LW Bogdanka S.A. za III kwartał 2016 r.

15 listopada
godzina 12:00

LW Bogdanka SA

 

 

Dodaj czat do swojego Kalendarza Google  

 

Na pytania internautów odpowiadał:

 

Krzysztof Szlaga, Prezes ZarząduKrzysztof Szlaga, Prezes Zarządu

Pan Krzysztof Szlaga posiada wyższe wykształcenie ekonomiczne. W 2001 roku uzyskał tytuł magistra ekonomii na Akademii Ekonomicznej w Krakowie na Wydziale Finansów i Bankowości oraz tytuł Diplom-Betriebswirt nadany przez University of Applied Sciences w Kiel (Niemcy), na Wydziale Ekonomii. Doświadczenie zawodowe zdobywał w miedzynarodowych przedsiębiorstwach, od początku swej kariery koncentrując się na branżach kapitałochłonnych. Od 2001 roku Pan Krzysztof Szlaga pracował w KPMG Deutsche Treuhand-Gesellschaft, jako Audit Senior w Dziale Assurance Commercial Clients. W 2004 roku przeszedł do Ernst & Young Audit Spółka z o.o. jako Audit Senior w Dziale Assurance and Business Services. W latach 2005 – 2008 pracował jako Project Manager w Dziale Restrukturyzacji/Doskonałości Operacyjnej i Corporate Finance w Roland Berger Strategy Consultants Spółka z o.o. W latach 2008 – 2010 pełnił funkcję Członka Zarządu, Dyrektora ds. Zarządzania Łańcuchem Dostaw w CTL Logistics S.A. W okresie 2010 -2012 obejmował stanowisko Dyrektora ds. Zarządzania Łańcuchem Dostaw w spółce Ruch S.A. Od 2013 r. związany z LW Bogdanka, ostatnio w randze Zastępcy Prezesa Zarządu ds. Zakupów i Inwestycji LW Bogdanka S.A. Od 1 kwietnia 2016 objął w niej funkcję Prezesa Zarządu. Pan Krzysztof Szlaga posiada wieloletnie doświadczenie w prowadzeniu złożonych procesów restrukturyzacyjnych w przemyśle ciężkim. Pan Krzysztof Szlaga włada biegle językiem niemieckim i angielskim.

 

Kilka słów o Spółce:

 

Lubelski Węgiel Bogdanka S.A.  jest jedną  z najnowocześniejszych i największych kopalń węgla kamiennego w Polsce oraz krajowym liderem rynku producentów węgla energetycznego. W 2015 r. produkcja węgla handlowego Bogdanki wyniosła 8,5 mln ton.

 

Kopalnia Bogdanka zaopatruje przede wszystkim odbiorców przemysłowych, zlokalizowanych we wschodniej i północno-wschodniej Polsce. Rynek odbiorców jest ustabilizowany, a sprzedaż  realizowana jest głównie w oparciu o umowy wieloletnie. Główne kierunki zbytu węgla handlowego z LW Bogdanka to energetyka zawodowa i energetyka przemysłowa.

 

Spółka wyróżnia się na tle branży pod względem osiąganych wyników finansowych, wydajności wydobycia węgla kamiennego oraz planów inwestycyjnych.

 

 

Spółka bierze udział w programie 10na10

 

10 na 10 - komunikuj się skutecznie

 


Zapis czatu inwestorskiego


 

Moderator: Zapraszamy do udziału w czacie inwestorskim z LW Bogdanka S.A., który odbędzie się 15 listopada (wtorek) o godz. 12:00. Na pytania inwestorów będzie odpowiadał Krzysztof Szlaga, Prezes Zarządu LW Bogdanka S.A. Zapraszamy do zadawania pytań już dziś w opcji off-line.

 

Krzysztof Szlaga: Witam na czacie i zapraszam do zadawania pytań.

 

Dociekliwy: Z czego wynika spadkowa tendencja uzysku węgla? Do jakiego poziomu uzysk może spaść? Czy wartość 62,6% to wartość zadowalająca dla spółki?

 

Krzysztof Szlaga: Spadek uzysku wynika z obecnego miksu ścianowego, w którym przewagę mają ściany strugowe. Jest to sytuacja przejściowa i uzysk będzie się stopniowo poprawiał.

 

Ambitny Inwestor: Kiedy można się spodziewać publikacji nowej strategii grupy?

 

Krzysztof Szlaga: Planujemy publikację Strategii w styczniu przyszłego roku.

 

Ambitny Inwestor: Kiedy można się spodziewać publikacji nowej strategii grupy?

 

Krzysztof Szlaga: Planujemy publikację Strategii w styczniu przyszłego roku.

 

Student: Jak oceniają państwo sytuację finansową Bogdanki?

 

Krzysztof Szlaga: Bogdanka jest w dobrej sytuacji finansowej, szczególnie w obecnej sytuacji rynkowej. Dobre wyniki za trzy kwartały 2016 roku mimo spadku cen węgla, udało się wypracować m.in. dzięki konsekwentnej kontroli kosztów oraz optymalizacji nakładów inwestycyjnych.

 

Beata W: Czy spółka będzie jeszcze zawierać umowy z innymi kontrahentami na Ukrainie?

 

Krzysztof Szlaga: Prowadzimy rozmowy na Ukrainie z wieloma potencjalnymi kontrahentami i mamy nadzieję na ich pozytywne efekty. Należy pamiętać, że warunkiem zawarcia umowy z naszej strony są przedpłaty.

 

Beata W: Czy spółka będzie jeszcze zawierać umowy z innymi kontrahentami na Ukrainie?

 

Krzysztof Szlaga: Prowadzimy rozmowy na Ukrainie z wieloma potencjalnymi kontrahentami i mamy nadzieję na ich pozytywne efekty. Należy pamiętać, że warunkiem zawarcia umowy z naszej strony są przedpłaty.

 

Marcel: Czy cel wydobycia na poziomie 8,5-9 mln ton jest dalej podtrzymywany?

 

Krzysztof Szlaga: Tak. Podtrzymujemy nasz cel wydobycia i spodziewamy się osiągnąć wydobycie w okolicach górnej granicy, dzięki m.in. eksportowi pewnych ilości węgla na Ukrainę.

 

Dlaczego warto kupić akcje Bogdanki?: Dlaczego warto kupić akcje Bogdanki?

 

Krzysztof Szlaga: Niestety nie mogę udzielać rekomendacji w tej kwestii.

 

Inżynier: Czy w 2017 roku możemy się spodziewać dalszych wzrostów cen węgla?

 

Krzysztof Szlaga: Rynek węgla jest nadal niestabilny. W transakcjach spotowych zauważamy nieznaczny wzrost cen, natomiast na rynku kontraktów długoterminowych wciąż wzrostu nie widać. W dalszym ciągu mamy nadpodaż na rynku krajowym.

 

Inżynier: Czy w 2017 roku możemy się spodziewać dalszych wzrostów cen węgla?

 

Krzysztof Szlaga: Rynek węgla jest nadal niestabilny. W transakcjach spotowych zauważamy nieznaczny wzrost cen, natomiast na rynku kontraktów długoterminowych wciąż wzrostu nie widać. W dalszym ciągu mamy nadpodaż na rynku krajowym.

 

Energetyk: Czy będzie skup akcji?

 

Krzysztof Szlaga: Nie ma takich planów.

 

Szef wszystkich szefów: Czy są plany wycofania Bogdanki z giełdy?

 

Krzysztof Szlaga: Nie znamy takich planów. To raczej pytanie do akcjonariuszy.

 

Michal.Gro@gmail.com: Z czego wynika spadek zysków Bogdanki w III kwartale 2016 roku?

 

Krzysztof Szlaga: Wyłącznie ze spadku cen. Efekt spadku cen za trzy kwartały wynosi ponad 140 mln zł, blisko 100 mln udało się skompensować redukcją kosztów i zwiększonym wolumenem sprzedaży.

 

Obserwator: Czy Bogdanka będzie angażowana w ratowanie śląskich kopalń?

 

Krzysztof Szlaga: Nie znamy takich planów i nie prowadzimy żadnych działań w tym temacie.

 

Marek inwestor: Z czego wynika zwiększenie nabycia wartości niematerialnych Lubelski Węgiel „Bogdanka” S.A.?

 

Krzysztof Szlaga: Z zakupu informacji geologicznej na złoże Ostrów, które planujemy przyłączyć do naszego obszaru koncesyjnego.

 

p.kownat@wp.pl: Czy wejście na rynek ukraiński poszło bez żadnych komplikacji?

 

Krzysztof Szlaga: Dobrze zaplanowany proces sprzedażowy i logistyczny - bez komplikacji.

 

Eciepecie: Czy utworzenie rynku mocy może mieć wpływ na działalność firm takich jak Bogdanka?

 

Krzysztof Szlaga: Ewentualne wprowadzenie rynku mocy jako wsparcie dla energetyki konwencjonalnej (opartej na węglu energetycznym) poprawia rentowność wytwarzania i tym samym może wpłynąć na zwiększenie popytu (przesunięcie w merit orderze)

 

Beata W: Jak oceniają państwo obecne relacje spółki ze związkami zawodowymi?

 

Krzysztof Szlaga: Jako stabilne i poprawne.

 

Dominik Przybyła: Jaką politykę dywidendową grupa zamierza przyjąć?

 

Krzysztof Szlaga: W ramach strategii ustosunkujemy się również do polityki dywidendowej spółki.

 

WMachalski: Co wchodzi w pozycję „Pozostałe straty netto” w bilansie i dlaczego ich wartość jest istotnie większa niż III kw. roku ubiegłego?

 

Krzysztof Szlaga: W pozostałe straty netto w III kwartale br. wszedł odpis aktualizujący inwestycje co spowodowało wyraźny wzrost w stosunku do ubiegłego roku

 

HaRo: W jaki sposób zmieniła się metoda wynagrodzenia członków Rady Nadzorczej Jednostki Dominującej?

 

Krzysztof Szlaga: Osoby wskazane jako reprezentanci Spółki dominującej (ENEA) nie otrzymują wynagrodzenia z tytułu zasiadania w RN. Pozostali członkowie otrzymują jednokrotność przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia (GUS) patrz uchwała WZ w tej kwestii.

 

gregor.e@outlook.com: Jakie według Państwa było najważniejsze wydarzenie w działalności spółki w III kw. 2016 r?

 

Krzysztof Szlaga: Był to dobry kwartał pod względem sprzedaży i wydobycia. Ponadto przyjęto zmiany w statucie spółki.

 

Misiek: Jakie perspektywy Bogdanki na kolejne lata?

 

Krzysztof Szlaga: Spodziewamy się stabilizacji produkcji w przedziale 8,5 - 9. Dzięki podpisanym umowom długoterminowym mamy zapewniony stabilny zbyt na zdecydowaną większość naszej produkcji.

 

Czartoryski: W kolejnym kwartale można się spodziewać obniżenia czy podwyższenia poziomu produkcji?

 

Krzysztof Szlaga: Spodziewamy się poziomu zbliżonego do trzeciego kwartału.

 

Ambitny Inwestor: Jakie są najważniejsze inwestycje prowadzone obecnie przez Bogdankę?

 

Krzysztof Szlaga: Koncentrujemy się na capexie operacyjnym (niezarządzalnym) dotyczącym utrzymania poziomu produkcji (chodniki).

 

Olek Harędzin: Prairie Mining coraz prężniej się rozwija. Niedawno spółka ta informowała o nawiązaniu współpracy z chińskim partnerem. Czy jest to istotny konkurent dla Bogdanki?

 

Krzysztof Szlaga: Nie jest to konkurent dla Bogdanki. Nie prowadzi wydobycia, nie posiada również koncesji wydobywczej i nie złożyła również na takową wniosku. Trudno więc mówić o konkurowaniu z perspektywy najbliższych lat.

 

Patryk Walach: Jak wzrost cen węgla przekłada się na realizowane ceny sprzedaży przez Bogdankę?

 

Krzysztof Szlaga: Bogdanka posiada długoterminowe umowy, w których zawarte są formuły cenowe. W związku z tym gwałtowne zmiany cen na rynku światowym nie mają wpływu na zdecydowaną większość biznesu spółki. W transakcjach spotowych zauważamy niewielkie wzrosty. Dodatkowo zwracam uwagę iż na rynku polskim mamy do czynienia ze znaczącą nadpodażą.

 

Patryk Walach: Jak wzrost cen węgla przekłada się na realizowane ceny sprzedaży przez Bogdankę?

 

Krzysztof Szlaga: Bogdanka posiada długoterminowe umowy, w których zawarte są formuły cenowe. W związku z tym gwałtowne zmiany cen na rynku światowym nie mają wpływu na zdecydowaną większość biznesu spółki. W transakcjach spotowych zauważamy niewielkie wzrosty. Dodatkowo zwracam uwagę iż na rynku polskim mamy do czynienia ze znaczącą nadpodażą.

 

Wiater: Jaka częśc sprzedaży pochodzi obecnie zz eksportu i jak to ma być w przyszłości?

 

Krzysztof Szlaga: Na ten moment są to niewielkie ilości. Szacujemy ok. 150 tys. ton w tym roku.

 

Mati: Kiedy spółka może powrócić do pełni mocy produkcyjnych?

 

Krzysztof Szlaga: Spółka dostosowuje moce produkcyjne do możliwości sprzedażowych. Na ten moment niestety nie ma perspektyw znaczącego wzrostu.

 

Mati: Jakie jest przeciętne wynagrodzenie górnika w Bogdance?

 

Krzysztof Szlaga: Informacje na ten temat publikujemy regularnie w raportach rocznych. W 2015 r. było to 7,2 tys. zł.

 

Eciepecie: Jakie perspektywy dla cen węgla?

 

Krzysztof Szlaga: Wzrost cen na rynku światowym wywoła "odmrożenie" zdolności produkcyjnych, które moim zdaniem doprowadzą do szybkiego (2-3 kwartały) zbilansowania rynku.

 

Krzysiu: Jakie mogą być skutki powstania Polskiej Grupy Górniczej dla grupy Bogdanka?

 

Krzysztof Szlaga: PGG istnieje od pół roku. Restrukturyzacja, która następuje ma docelowo doprowadzić do zrównoważenia rynku, co będzie dla nas korzystne.

 

Kopernikus: Czy Pana zdaniem obecny kurs akcji odpowiada wartości fundamentalnej Bogdanki?

 

Krzysztof Szlaga: Bardzo chętnie bym odpowiedział na to pytanie, ale niestety nie mogę.

 

Krzysztof Szlaga: W związku z brakiem dalszych pytań, serdecznie dziękuję i zapraszam do kontaktu z działem RI.

Zwiększenie konkurencyjności działalności Stowarzyszenia Inwestorów Indywidualnych poprzez wdrożenie oprogramowania do obsługi subskrypcji

Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych realizuje projekt "Zwiększenie konkurencyjności działalności Stowarzyszenia Inwestorów Indywidualnych poprzez wdrożenie oprogramowania do obsługi subskrypcji" współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Funduszy Europejskich w ramach Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój. Sfinansowano w ramach reakcji Unii na pandemię COVID-19. Więcej informacji o projekcie