Po trudnym i pełnym zaskoczeń 2016 roku inwestorzy z dużym optymizmem wchodzą w nowy 2017 rok. Na razie nie straszne im zbliżające się wybory w ważnych krajach Unii Europejskiej ani kłopoty banków włoskich. Nie obawiają się również decyzji agencji ratingowych w kwestii dalszej obniżki ratingu Polski.
Dzisiaj wieczorem, to jest w piątek trzynastego, poznamy decyzje dwóch agencji w sprawie ratingu dla Polski – Fitch i Moody’s. Na początku grudnia minionego roku agencja S&P pozostawiła rating Polski na niezmienionym poziomie – BBB+, jednak dość nieoczekiwanie podniosła perspektywę z negatywnej do stabilnej. Z kolei analitycy Moody’s w raporcie dotyczącym Europy Środkowo-Wschodniej, opublikowanym w ostatnią środę, wskazali, że nie oczekują, aby rynek dokonał znaczącej zmiany oceny ryzyka kredytowego Polski w najbliższych miesiącach. Widzą możliwość dalszego umiarkowanego wzrostu rentowności długu w regionie, szczególnie w Polsce. Mimo to, zdaniem analityków popyt na polski dług pozostanie solidny.
W poprzednim tygodniu (pierwszy odczyt badania INI w 2017 roku) udział byków wyniósł 59,3% – był to najwyższy odczyt od ponad roku, w 2016 roku największy odsetek byków wyniósł 57,8%. Następny tydzień przyniósł kolejny rekord i przekroczenie przez byki poziomu 60%. Podobnie wygląda sytuacja w obozie niedźwiedzi – ich udział wyniósł 22,9% w minionym tygodniu (w 2016 roku najniższy odczyt wyniósł 23,9%).
Pozytywne nastroje wywindowały wartość indeksu INI do dawno niewidzianych poziomów – osiągnął on wartość 38,2 pkt. proc. Po pierwsze, indeks wybił powyżej poziomu 30 pkt. proc., który skutecznie studził nastroje w 2016 roku. Po drugie, na wyciągnięcie ręki znajduje się poziom 40 pkt. proc. – umowna granica przegrzania wynikająca z blisko sześcioletniej historii badania INI. Niestety te pozytywne nastroje nie wróżą najlepiej giełdzie na najbliższe tygodnie. Z jednej strony jest jeszcze przestrzeń do dalszej poprawy nastrojów, choć jest ona niewielka. Z drugiej strony, przy tak wysokich wskaźnikach INI, niewidzianych od ponad roku, ryzyko korekty wydaje się jeszcze większe. Budzi to poważne obawy co do utrzymania poziomu 2 000 punktów na WIG20 w najbliższych tygodniach.
Zachęcamy do oddania głosu w badaniu INI (Indeks Nastrojów Inwestorów).
Głosuj zalogowany(a) i wygrywaj nagrody książkowe*!
Każdy oddany głos to 5 punktów SII.
(*przed wzięciem udziału w badaniu należy się zalogować, inaczej głos jest anonimowy)