Ministerstwo Energii poinformowało, że w okresie od 4 sierpnia 2016 roku do 11 stycznia 2017 roku PERN zakupił blisko 21 mln akcji PKN Orlenu, uzyskując przez to 4,9% udział w kapitale zakładowym. Spółka przeznaczyła na ten cel około 1,5 mld zł.
„Działania Zarządu PERN S.A. takie jak ostatnia decyzja o nabyciu akcji PKN Orlen SA, wpisują się w realizację polityki zapewniania bezpieczeństwa energetycznego kraju” – podkreślił wiceminister energii Michał Kurtyka.
PERN jest krajowym i regionalnym liderem logistyki naftowej, prowadzi działalność w zakresie transportu, przeładunku i magazynowania ropy naftowej, przeładunku, blendowania paliw oraz badania laboratoryjnego produktów naftowych. Jest spółką akcyjną ze 100% udziałem Skarbu Państwa. W strategii na lata 2016-2020 spółka założyła zaangażowanie kapitałowe w konsolidację krajowych aktywów sektora paliwowo-energetycznego.
Zaangażowanie kapitałowe w PKN Orlen pozwoli osiągnąć pełniejsze synergie ze wzajemnej współpracy biznesowej obu stronom ( (PERN S.A. uzyska rozszerzony dostęp do informacji o planach kluczowych przedsięwzięć biznesowych PKN ORLEN S.A., oraz wpływ na ich realizację), usprawni to realizację strategii państwa w zakresie bezpieczeństwa energetycznego. Istotnym aspektem jest również zapewnienie wpływu z tytułu dywidendy z Koncernu. Ponadto w komunikacie ministerstwa napisano, że:
„Decydując się na nabycie akcji PKN ORLEN, PERN wziął pod uwagę dwa główne aspekty swojej działalności. Po pierwsze, przesłankę wynikającą z kodeksu spółek handlowych, traktującą podmiot jako spółkę kapitałową, której głównym celem jest podnoszenie wartości firmy i grupy kapitałowej – co w konsekwencji prowadzi do wypłaty dywidendy do właściciela. Po drugie – aspekt zapewniający wypełnienie zadań dotyczących strategicznego charakteru przedsiębiorstwa w zakresie szeroko rozumianego rynku energetycznego. Zarząd, podejmując decyzję o przeprowadzeniu transakcji nabycia aktywów, dał właścicielowi dużo większą elastyczność w zakresie uczestnictwa na WZA PKN ORLEN S.A., co dla wiodącego akcjonariusza jest cennym narzędziem przy konstruowaniu polityki energetycznej w zakresie rozwoju, bezpieczeństwa oraz relacji z akcjonariuszami na rynku kapitałowym.”
Rynek zareagował bardzo gwałtownie na informację o zaangażowaniu kapitałowym PERN w Orlenie. Podczas dzisiejszej sesji, to jest 20 stycznia 2017 roku, przecena na walorach giełdowej spółki sięgała nawet 6%. Tym samym kurs został sprowadzony do relatywnie szerokiej strefy popytowej w okolicach 80 zł.
Źródło: stooq.pl |
Źródło: Ministerstwo Energii (www.me.gov.pl)