Chat with us, powered by LiveChat

Konsorcjum spółek energetycznych podpisało porozumienie w sprawie zakupu aktywów EDF

Skomentuj artykuł
© marcar1976 - Fotolia.com

Konsorcjum spółek energetycznych podpisało porozumienie dotyczące prowadzenia negocjacji w sprawie zakupu aktywów EDF w Polsce oraz badania due diligence w tym zakresie. W transakcję zaangażowane są PGE, Enea, Energa oraz PGNiG Termika.

 

Spółki już kilkakrotnie składały ofertę na zakup aktywów należących do EDF. Zgodnie z doniesieniami na koniec 2016 roku, EDF prowadził wyłączne rozmowy z IFM Investors w sprawie aktywów ciepłowniczych oraz z EPH w sprawie sprzedaży Elektrowni Rybnik i miał nie rozważyć podwyższonej oferty spółek w konsorcjum. EDF Polska potrzebował jednak zgody między innymi polskiego rządu na podział spółki, której to nie otrzymał (spółka została wpisana na listę spółek strategicznych). W związku z tym negocjacje z IFM Investors zostały rozwiązane.

 

Złożenie ewentualnej oferty wiążącej nastąpi po zakończeniu badania due diligence. Transakcja obejmie nabycie wszystkich akcji EDF w EDF Polska S.A., która jest właścicielem w szczególności czterech elektrociepłowni, to jest Kraków, Gdańsk, Gdynia i Toruń oraz sieci dystrybucji ciepła w Toruniu, Elektrowni Rybnik, a także nabycie pośrednie wszystkich akcji EDF w ZEC "Kogeneracja" S.A., która jest właścicielem czterech elektrociepłowni to jest Wrocław, Zielona Góra, Czechnica i Zawidawie oraz sieci dystrybucji ciepła w Zielonej Górze, Siechnicach i Zawidawiu.

 

Autor artykułu

 

Adrian Mackiewicz, główny analityk rynku akcji SII Adrian Mackiewicz, główny analityk rynku akcji SII

Posiadacz tytułu CFA i licencji doradcy inwestycyjnego (nr licencji 571). Ze Stowarzyszeniem Inwestorów Indywidualnych współpracuje od 2014 roku, obecnie na stanowisku dyrektora działu analiz. Autor licznych komentarzy rynkowych i analiz spółek notowanych na polskiej giełdzie. Prowadzi cykliczne webinary poświęcone analizie spółek z GPW oraz edukacyjny portfel akcyjny. Można go posłuchać w podcaście SII Echa Rynku. Prelegent na konferencjach inwestorskich. Autor wielu materiałów edukacyjnych, artykułów i webinarów, poświęconych zagadnieniom związanym z inwestowaniem i analizowaniem instrumentów finansowych. Zwolennik fundamentalnego podejścia do inwestowania.

Zwiększenie konkurencyjności działalności Stowarzyszenia Inwestorów Indywidualnych poprzez wdrożenie oprogramowania do obsługi subskrypcji

Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych realizuje projekt "Zwiększenie konkurencyjności działalności Stowarzyszenia Inwestorów Indywidualnych poprzez wdrożenie oprogramowania do obsługi subskrypcji" współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Funduszy Europejskich w ramach Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój. Sfinansowano w ramach reakcji Unii na pandemię COVID-19. Więcej informacji o projekcie