Chat with us, powered by LiveChat

W które polskie firmy inwestuje największy na świecie państwowy fundusz majątkowy?

Skomentuj artykuł
© Rawpixel.com – fotolia.com

Norges Bank Investment Management, który zarządza globalnym norweskim funduszem naftowym, opublikował właśnie sprawozdania i informacje dotyczące jego aktywności w 2016 roku. Można z nich się dowiedzieć między innymi, w jakie aktywa zainwestowane zostały środki przeznaczone dla przyszłych emerytów kraju fiordów. Niewielka część z nich została ulokowana także na warszawskiej giełdzie.

 

Na koniec grudnia ubiegłego roku wartość portfela norweskiego funduszu majątkowego wyniosła 7,51 biliona koron norweskich (około 900 miliardów dolarów), z czego 62,5% zainwestowane było w akcje, 34,3% w obligacje, a 3,2% w nieruchomości. Pozwoliło to uzyskać stopę zwrotu na poziomie 6,9%, z czego stopa zwrotu z akcji była na poziomie 8,7%, a z obligacji i nieruchomości wyniosła odpowiednio 4,3% i 0,8%. Choć powyższa stopa zwrotu przełożyła się na zysk z inwestycji wynoszący 447 miliardów koron, wartość portfela urosła rok do roku "tylko" o 35 miliardów koron, co wynikało z aprecjacji norweskiej waluty, a także z faktu wycofania przez tamtejszy rząd części środków z funduszu w celu zasilenia państwowego budżetu (co ciekawe, po raz pierwszy w historii wypłaty z funduszu były wyższe niż wpłaty pochodzące z przychodów ze sprzedaży ropy naftowej).

 

Wartość aktywów norweskiego globalnego funduszu majątkowego (miliardy koron)
Źródło: Norges Bank.

 

Norweski fundusz ma na swoich rachunkach akcje blisko 9000 firm z około 80 krajów z całego świata. Jak wynika z informacji podanych na stronie internetowej Norges Bank, stanowi to 1,3% akcji wszystkich spółek notowanych na świecie oraz 2,3% akcji spółek z Europy. Największa część portfela inwestycyjnego to papiery wartościowe notowane w Stanach Zjednoczonych, Wielkiej Brytanii, Japonii, Niemczech, Francji i Szwajcarii. Ale na liście znajdziemy też takie państwa jak np.: Botswana, Ghana, Jordania, Mauritius, Tanzania czy Uganda. Największe pojedyncze inwestycje w portfelu to natomiast akcje spółek: Nestle (51 mld koron), Royal Dutch Shell (46,2 mld koron), Apple (45 mld koron), Alphabet (36,6 mld koron), Microsoft Corp (34,7 mld koron), Roche Holding (32,9 mld koron) czy Novartis (32,3 mld koron).

 

Na koniec 2016 roku inwestycje norweskiego funduszu w obligacje z Polski miały wartość 22,8 miliarda koron (2,6 mld dolarów), a w akcje 5,8 miliarda koron (0,67 mld dolarów). Portfel obligacji składał się przy tym z papierów tylko 3 polskich emitentów, tj.: Skarb Państwa, mBank Hipoteczny i PKO Bank Hipoteczny. Inwestycje w akcje z warszawskiej giełdy stanowiły natomiast walory 92 emitentów. Rok wcześniej było to 2 emitentów obligacji oraz 96 emitentów akcji.

 

Jak można policzyć, udział akcji polskich firm w całej części akcyjnej portfela norweskiego funduszu jest bardzo mały, wynosząc na koniec 2016 roku nieco ponad 0,1%. Mimo wszystko, w niektórych spółkach z warszawskiej giełdy zaangażowanie tego podmiotu kształtuje się na poziomach bliskich pięcioprocentowego progu ogólnej liczby głosów i kapitału zakładowego. Wsród nich wymienić można: Izostal (4,69%), BSC Drukarnia Opakowań (4,62%), Elemental Holding (4,41%), Synektik (4,35%), Polnord (4,32%), Zamet Industry (4,22%), Newag (3,82%), Stalexport Autostrady (3,62%), Fabryki Mebli Forte (3,21%), Relpol (2,98%), Tim (2,98%), Comp (2,95%), Elektrobudowa (2,95%), Oponeo.pl (2,95%) czy Firma Oponiarska Dębica (2,94%). 

 

Pod względem wartości posiadanego pakietu (wg stanu z końca 2016 roku) największe inwestycje norweskiego funduszu na polskiej giełdzie to spółki: KGHM Polska Miedź (445 mln koron), CCC (414 mln koron), Bank Pekao (346 mln koron), Orange Polska (329 mln koron), Bank Zachodni WBK (318 mln koron), Eurocash (318 mln koron), mBank (313 mln koron), PKO BP (310 mln koron), PZU (285 mln koron), Bank Millennium (122 mln koron), Fabryki Mebli Forte (120 mln koron), Grupa Kęty (109 mln koron), Kernel Holding (106 mln koron), PKP Cargo (91 mln koron) czy Bank BGŻ BNP Paribas (90 mln koron).

 

Co ciekawe, w portfelu Statens pensjonsfond na koniec 2016 roku zabrakło natomiast takich "gigantów" warszawskiej giełdy jak chociażby: PGE Polska Grupa Energetyczna, Tauron Polska Energia, JSW, PKN Orlen, Grupa Azoty czy CD Projekt. Nieobecność trzech pierwszych wyżej wymienionych emitentów po części tłumaczyć można podjętą w 2015 roku decyzją Norwegów o zmniejszeniu zaangażowania w sektor wydobywczy węgla i spółki produkujące energię z tego surowca (ze względu na kwestię ryzyka zmian klimatycznych na naszej planecie). Niewielki pakiet PKN Orlen był za to w portfelu norweskiego funduszu jeszcze rok wcześniej, co oznacza, że został on sprzedany w ciągu 2016 roku.

 

W porównaniu z końcem 2015 roku, poza PKN Orlen, Norges Bank całkowicie sprzedał także pakiety takich spółek jak między innymi: Action, Agora, Getin Noble Bank, GPW, Mennica Polska czy Torpol. Nowi emitenci z warszawskiej giełdy, którzy znaleźli się na liście na dzień 31.12.2016 r. to natomiast: Alior Bank, Celon Pharma, Cloud Technologies, Enter Air, Herkules, LPP, Polski Bank Komórek Macierzystych, Ronson Europe, Śnieżka, Synthos oraz X-Trade Brokers Dom Maklerski. 

 

Z pełną listą aktywów zapoznać można się TUTAJ.

 

Zwiększenie konkurencyjności działalności Stowarzyszenia Inwestorów Indywidualnych poprzez wdrożenie oprogramowania do obsługi subskrypcji

Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych realizuje projekt "Zwiększenie konkurencyjności działalności Stowarzyszenia Inwestorów Indywidualnych poprzez wdrożenie oprogramowania do obsługi subskrypcji" współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Funduszy Europejskich w ramach Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój. Sfinansowano w ramach reakcji Unii na pandemię COVID-19. Więcej informacji o projekcie