Chat with us, powered by LiveChat

KNF srogo karze Ursusa. Spółka broni się silnymi argumentami

Skomentuj artykuł
© ValentinValkov - Fotolia.com

28 lutego 2017 roku KNF nałożyła karę w wysokości 100 tys. zł na spółkę Ursus. Komisja wskazała, że firma nie wykonała należycie obowiązku informacyjnego. Ursus nie zgadza się z decyzją i postanowił się od niej odwołać.

 

KNF stwierdziła, że Ursus nie przekazał do publicznej wiadomości oraz do KNF informacji o podjętych negocjacjach, które miały się rozpocząć 18 września 2013 roku. Ostatecznie zakończyły się one zawarciem znaczącej umowy. Dokładnie chodzi o kontrakt z METEC – etiopską spółką, która zamówiła dużą ilość ciągników. W swoim komunikacie KNF zwróciła swoją uwagę również do pozostałych emitentów, „że nie tylko zawarcie umowy, ale również podjęcie negocjacji zmierzających do jej zawarcia może stanowić informację poufną".

 

W komunikacie KNF wyjaśniono też, że „w przypadku podjęcia negocjacji, emitent jako dysponent informacji winien przeprowadzić jej ocenę co do precyzyjności i cenotwórczości. Jeśli zaś informacja taka zostanie uznana za poufną, wówczas powinna zostać podana do publicznej wiadomości, niezależnie od tego, że za odrębną informację poufną uznana zostanie sama informacja dotycząca umowy zawartej w wyniku tych negocjacji".

 

Na odpowiedź Ursusa rynek nie musiał długo czekać. Już następnego dnia spółka wydała oświadczenie, że nie zgadza się z decyzją KNF. Z jej perspektywy nie sposób było zaakceptować takiego rozstrzygnięcia, a zwłaszcza jego motywów. Spółka oznajmiła:

 

„Rozmowy podjęte w dniu 18 września 2013 r. z potencjalnym partnerem miały charakter wyłącznie wstępny i typowo roboczy, a zatem przekazanie rynkowi takiej informacji mogłoby doprowadzić do wzbudzenia nadmiernych oczekiwań rynku, przez co emitent mógłby być narażony na zarzut sztucznego manipulowania kursem. Zważywszy na specyfikę rozmów negocjacyjnych z partnerami w Etiopii, która dalece odbiega od standardów znanych w Polsce czy Europie, samo podjęcie wstępnych rozmów nie jest w naszej ocenie informacją cenotwórczą.”

 

Ursus zaznaczył, że dopiero 24 września 2013 roku negocjacje weszły w na tyle dojrzałą fazę, która zakończyła się sukcesem. Dopiero od tego momentu precyzyjnie, zdaniem spółki, można było określić wagę informacji i jej wpływ na rynek. Z tego powodu dopiero w tym dniu Ursus opublikował raport bieżący w sprawie wynegocjowania i podpisania kontraktu. Spółka zadeklarowała, że ma przekonanie o wypełnieniu prawidłowo swoich obowiązków informacyjnych. Jednocześnie Ursus oświadczył, że złoży odwołanie od decyzji KNF.

 

Kurs akcji Ursusa praktycznie nie reaguje na opisaną powyżej decyzję KNF. Ostatnie dni notowania tych walorów poruszają się podobnie jak główne indeksy. Technicznie sytuacja na wykresie sprzyja bykom. Niedawno zostały przełamane dwie linie trendu spadkowych.

 

Ursus - Analiza techniczna
Źródło: Stooq

 

 

Źródło: Ursus S.A.

Zwiększenie konkurencyjności działalności Stowarzyszenia Inwestorów Indywidualnych poprzez wdrożenie oprogramowania do obsługi subskrypcji

Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych realizuje projekt "Zwiększenie konkurencyjności działalności Stowarzyszenia Inwestorów Indywidualnych poprzez wdrożenie oprogramowania do obsługi subskrypcji" współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Funduszy Europejskich w ramach Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój. Sfinansowano w ramach reakcji Unii na pandemię COVID-19. Więcej informacji o projekcie