Scenariusz nakreślony w komentarzu w poprzednim tygodniu materializuje się. Przypomnijmy, że tydzień temu indeks INI trzeci raz z rzędu w krótkim okresie czasu zwyżkował powyżej 40 pkt. W dotychczasowej historii badania INI nie zdarzyło się, aby indeks zwyżkował czterokrotnie powyżej tej bariery bez żadnej korekty na giełdzie.
Od publikacji w miniony czwartek wyników badania INI indeks szerokiego rynku WIG zniżkuje już o około 3,5%. Z technicznego punktu widzenia materializuje się formacja podwójnego szczytu, o której coraz częściej można przeczytać w branżowych mediach. Tym samym potwierdzony zostaje najsilniejszy sygnał INI zapowiadający korektę. Na tej podstawie inwestorzy powinni na chwilę zapomnieć o szczytach hossy z 2007 roku i skupić się na poszukaniu potencjalnych miejsc na zakończenie rozpoczynającej się korekty.
Ciekawie prezentują się wyniki badania nastrojów inwestorów przeprowadzanego przez Amerykańskie Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych (AAII). W minionym tygodniu udział niedźwiedzi wśród amerykańskich inwestorów wzrósł o 10,9 pkt. proc., do poziomu 46,5%. Jest to pokłosie serii zniżek na S&P500, chociaż inwestorzy mogą obawiać się także trzeciej podwyżki stóp procentowych w zapoczątkowanym dwa lata temu cyklu (zgodnie ze starą maksymą giełdową dopiero trzecia podwyżka rozpoczyna bessę na rynku akcji). W chwili obecnej rynek jest niemal pewny podwyżki na najbliższym marcowym posiedzeniu, szczególnie po wstępnym odczycie ADP z rynku pracy. Odczyt wskazał na 298 tys. nowych miejsc pracy w sektorze prywatnym wobec konsensusu na poziomie 190 tys. (różnica 108 tys.). Jutro, to jest w piątek 10 marca, „payrollsy” mogą dać kolejne potwierdzenie takiego scenariusza. Pozostaje jedynie pytanie, czy podwyżka będzie tylko pretekstem do korekty (która rynkom się należy), czy rzeczywiście zmieni trend rynkowy. Bazując na danych makroekonomicznych można, przynajmniej na razie, obstawiać ten pierwszy scenariusz.
W minionym tygodniu udział byków wśród inwestorów spadł o 7,1 pkt. proc., do poziomu 56,8%. Jest to wciąż wysoki odczyt, jednak skala spadku jest jak dotąd największa w tym roku (wcześniej spadek o 5,1 pkt. proc. w drugim tygodniu lutego). Obóz niedźwiedzi powiększył się o 3,1 pkt. proc., a obóz inwestorów opowiadających się za trendem bocznym o 4 pkt. proc.
Wartość indeksu INI wyniosła 31,5 pkt., czyli o 10,2 pkt. mniej niż tydzień temu. Zgodnie ze scenariuszem wynikającym z badania korekta na giełdzie dopiero się rozpoczyna i może potrwać potencjalnie do momentu, w którym indeks INI spadnie do wartości bliskich zera bądź nawet ujemnych.
Zachęcamy do oddania głosu w badaniu INI (Indeks Nastrojów Inwestorów).
Głosuj zalogowany(a) i wygrywaj nagrody książkowe*!
Każdy oddany głos to 5 punktów SII.
(*przed wzięciem udziału w badaniu należy się zalogować, inaczej głos jest anonimowy)