Temat czatu: Omówienie wyników LW Bogdanka S.A. za pierwsze półrocze 2017 |
|
11 września godzina 12:00 |
Na pytania internautów odpowiadał:
Krzysztof Szlaga, Prezes Zarządu
Pan Krzysztof Szlaga posiada wyższe wykształcenie ekonomiczne. W 2001 roku uzyskał tytuł magistra ekonomii na Akademii Ekonomicznej w Krakowie na Wydziale Finansów i Bankowości oraz tytuł Diplom-Betriebswirt nadany przez University of Applied Sciences w Kiel (Niemcy), na Wydziale Ekonomii. Doświadczenie zawodowe zdobywał w miedzynarodowych przedsiębiorstwach, od początku swej kariery koncentrując się na branżach kapitałochłonnych. Od 2001 roku Pan Krzysztof Szlaga pracował w KPMG Deutsche Treuhand-Gesellschaft, jako Audit Senior w Dziale Assurance Commercial Clients. W 2004 roku przeszedł do Ernst & Young Audit Spółka z o.o. jako Audit Senior w Dziale Assurance and Business Services. W latach 2005-2008 pracował jako Project Manager w Dziale Restrukturyzacji/Doskonałości Operacyjnej i Corporate Finance w Roland Berger Strategy Consultants Spółka z o.o. W latach 2008-2010 pełnił funkcję Członka Zarządu, Dyrektora ds. Zarządzania Łańcuchem Dostaw w CTL Logistics S.A. W okresie 2010 -2012 obejmował stanowisko Dyrektora ds. Zarządzania Łańcuchem Dostaw w spółce Ruch S.A. Od 2013 r. związany z LW Bogdanka, ostatnio w randze Zastępcy Prezesa Zarządu ds. Zakupów i Inwestycji LW Bogdanka S.A. Od 1 kwietnia 2016 objął w niej funkcję Prezesa Zarządu. Pan Krzysztof Szlaga posiada wieloletnie doświadczenie w prowadzeniu złożonych procesów restrukturyzacyjnych w przemyśle ciężkim. Pan Krzysztof Szlaga włada biegle językiem niemieckim i angielskim.
Kilka słów o Spółce:
Lubelski Węgiel Bogdanka S.A. jest najnowocześniejszą i najbardziej efektywną kopalnią węgla kamiennego w Polsce, będącą częścią Grupy Enea, jednego z liderów polskiego rynku energetycznego. W 2016 r. produkcja węgla handlowego Bogdanki wyniosła 9,0 mln ton.
Kopalnia Bogdanka zaopatruje przede wszystkim odbiorców przemysłowych, zlokalizowanych we wschodniej i północno-wschodniej Polsce. Rynek odbiorców jest ustabilizowany, a sprzedaż realizowana jest głównie w oparciu o umowy wieloletnie. Główne kierunki zbytu węgla handlowego z LW Bogdanka to energetyka zawodowa i energetyka przemysłowa.
Spółka wyróżnia się na tle branży pod względem osiąganych wyników finansowych, wydajności wydobycia węgla kamiennego oraz planów inwestycyjnych.
Spółka bierze udział w programie 10na10
Zapis czatu inwestorskiego
Moderator: Zapraszamy do udziału w czacie inwestorskim z LW Bogdanka S.A., który odbędzie się 11 września (poniedziałek) o godz. 12:00. Na pytania inwestorów będzie odpowiadał Krzysztof Szlaga, Prezes Zarządu LW Bogdanka S.A. Zapraszamy do zadawania pytań już dziś w opcji off-line.
Krzysztof Szlaga: Witam na czacie i zapraszam do zadawania pytań.
Ewa_71: W sprawozdaniu widać istotną różnicę pomiędzy I półroczem 2017 roku, a pierwszym półroczem 2016 roku w pozycji „pozostałe przychody operacyjne”. Z czego ona wynika?
Krzysztof Szlaga: Różnica na pozostałej działalności operacyjnej wynika z rozwiązania w 1H2016 r rezerwy na odszkodowania dla firmy Budimex w związku z korzystnym wyrokiem sądu apelacyjnego.
Walet: Czy można uznać, że okres nadpodaży na rynku węgla już się zakończył?
Krzysztof Szlaga: Na dzień dzisiejszy na polskim rynku mamy do czynienia ze zmniejszeniem podaży ze względu na ograniczenie produkcji na śląsku. Jednak w związku ze zwiększeniem produkcji w USA i w Chinach możemy mieć nadpodaż na rynku międzynarodowym
GPW_fan: Sytuacja na rynkach światowych jest coraz lepsza (pod względem cen węgla), na czym korzystają również polskie kopalnie. Czy Pana zdaniem to tylko „chwilowe” odbicie, czy jest szansa, aby ceny utrzymały się na wysokich poziomach w kolejnych latach?
Krzysztof Szlaga: Obecna cena węgla na rynku międzynarodowym jest stosunkowo wysoka. W dłuższej perspektywie spodziewam się stabilizacji na poziomie ok 65 - 70$ za tonę. Fundamentalnie nie widzę podstaw żeby cena w dłuższym terminie utrzymywała się na poziomie ok. 90$ jak obecnie.
Giełdziarz: Z czego wynikają zmniejszone wpływy z działalności operacyjnej?
Krzysztof Szlaga: Bogdanka za wynagrodzeniem wydłużyła terminy płatności dla głównych kontrahentów Spółki, co spowodowało wzrost należności. Sytuacja ulegnie odwróceniu do końca roku.
Góral: Z czego wynika niski poziom zapasów? Czy zapas niespełna 1-dniowej produkcji węgla, to nie za mało w przypadku awarii czy jakichkolwiek zdarzeń nieprzewidzianych, które są wpisane w ryzyko działalności?
Krzysztof Szlaga: Nic nie zmieniło się w naszej strategii. Chcielibyśmy mieć pomiędzy 150 a 250 tys. ton na zwale. W czerwcu mieliśmy tak niski poziom ze względu na przyśpieszony wywóz w kierunku Kozienickim w związku z rozpoczynającą się modernizacją linii kolejowej nr. 7. Możemy powiedzieć, że dzisiaj poziom zapasów przekracza 100 tys. ton.
vinny: Przychody ze sprzedaży wzrosły, z kolei koszty wytworzenia zmalały. Czego to zasługa?
Krzysztof Szlaga: Koszty spadają ponieważ cały czas prowadzimy wewnętrzny program poprawy efektywności produkcji i optymalizacji kosztów.
Adam_Nowacki: W II kwartale nie pojawiły się żadne przychody ze sprzedaży zagranicznej. Czy to oznacza, że całkowicie zrezygnowaliście z rynku ukraińskiego?
Krzysztof Szlaga: Tak jak informowaliśmy wcześniej, kontrakty ze stroną ukraińską miały charakter krótkoterminowy. Mamy pełen poziom zakontraktowania, w związku z tym koncentrujemy się na rynku polskim.
Tomasz_01: Jak spółka przygotowała się na zamknięcie linii kolejowej nr 7? Czy zamknięcie linii kolejowej nr 7 zwiększy koszty ponoszone przez LWB?
Krzysztof Szlaga: Tak jak odpowiadaliśmy wcześniej w I i II kwartale mieliśmy zwiększone transporty w kierunku Kozienic w związku z procesem modernizacji linii kolejowej nr 7. Dodatkowo uruchomiliśmy załadunki niedzielne co wiąże się z nieistotnym zwiększeniem kosztów. Na bieżąco monitorujemy sytuację w porozumieniu z PKP Cargo i PKP PLK.
Filip_1: Jaki jest planowany capex do końca br. oraz na kolejne lata?
Krzysztof Szlaga: W perspektywie lat 2016 – 2025 planujemy capex na poziomie 4 mld zł. Zgodnie z opublikowaną strategią.
Leszek: Jak długo może trwać rozpatrzenie wniosku o koncesję na eksploatację w obszarze „Ostrów”? Czy w ogóle możliwa jest odpowiedź negatywna?
Krzysztof Szlaga: Zgodnie z naszymi założeniami spodziewamy się przyznania koncesji na wydobycie do końca 2017 roku. Złożyliśmy komplet dokumentów.
znajomy: Do końca roku ma zostać opracowane studium wykonalności budowy instalacji zgazowania węgla. Kiedy można spodziewać się decyzji w sprawie tej inwestycji?
Krzysztof Szlaga: Projekt zgazowania węgla jest projektem prowadzonym przez Grupę Enea. W tej chwili trwają prace nad studium wykonalności. Rola Bogdanki jest zapewnienie surowca dla przyszłej instalacji.
Marcinek: Za zgazowaniem węgla przemawiają wyłącznie względy ekologiczne czy również ekonomiczne?
Krzysztof Szlaga: Zgazowanie węgla to technologia, która ma przede wszystkim stworzyć nowy rynek dla węgla energetycznego, wspierając równocześnie bezpieczeństwo energetyczne kraju. Studium wykonalności da wstępna odpowiedz na pytania związane z ekonomika przedsięwzięcia.
Warszawiak: Jak się ma sprawa koncesji wydobywczych w obszarze K-6-7? Porzuciliście ten temat, czy może idzie to równolegle z koncesją w obszarze „Ostrów”?
Krzysztof Szlaga: W kwestii K6-K7 toczą się postepowania administracyjne. W dalszym ciągu zakładamy, ze w przyszłości będzie to obszar naszej działalności. W tej chwili koncentrujemy się na "Ostrowie".
student: Kiedy następna emisja obligacji?
Krzysztof Szlaga: Nie mamy planów emisji obligacji. Spółka zamierza spłacić zadłużenie w 2018 roku - w sumie 300 mln PLN.
Ostry: Jakie są największe zagrożenia dla spółki i jej wyników w II półroczu?
Krzysztof Szlaga: Nie widzimy fundamentalnych zagrożeń dla Spółki w II półroczu.
Hak: PGG działa już dość długo na polskim rynku. Czy w związku z działalnością tego podmiotu widzi Pan jakieś istotne zmiany na polskim rynku węgla?
Krzysztof Szlaga: Z perspektywy LWB nie widzimy istotnych zmian na polskim rynku - lokujemy praktycznie cala produkcje u dotychczasowych kontrahentów (czyli blisko 100% to energetyka zawodowa).
Hak: Czy uzysk na poziomie 67,5% jest zadowalający dla spółki?
Krzysztof Szlaga: Od II kwartału 2016 zwiększyliśmy uzysk z poziomu 61% do 68% w II kw 2017. Związane jest to ze zmiana miksu ścian (zwiększamy udział ścian kombajnowych kosztem ścian strugowych), poprawiamy "dopasowanie" jakości węgla do potrzeb klientów oraz pracujemy nad efektywnością wydobycia.
Ostry: Jaka prognoza dla cen węgla na II półrocze na rynku polskim?
Krzysztof Szlaga: Obserwując wskaźniki obrazujące poziom cen w Polsce (np. PSCMI 1) spodziewamy się dalszego ale niewielkiego wzrostu cen dla energetyki zawodowej. Zwyczajowo ceny w kontraktach dla energetyki zawodowej ustalane są raz w roku - stad gwałtowne ich zmiany w ciągu roku kalendarzowego są praktycznie niemożliwe.
Inwestor: Czy plan produkcyjny na poziomie 9 mln ton na kolejne lata pozostaje niezmienny czy jest możliwe jego zwiększenie?
Krzysztof Szlaga: W strategii prezentowanej raptem 6 miesięcy temu zakładamy średni poziom produkcji w perspektywie do 2025 roku w okolicach 9,2 mln ton. Nic nie zmieniło się w naszych obecnych założeniach.
yugoton: Jakie oceniają Państwo aktualne stosunki ze związkami zawodowymi?
Krzysztof Szlaga: Jesteśmy w stałym i konstruktywnym dialogu ze strona społeczną w naszej spółce.
Leszek: Jak restrykcyjna polityka klimatyczna UE może wpłynąć na działalność spółki? Czy w takim wypadku rozważacie zwiększenie udziałów na rynkach pozaunijnych?
Krzysztof Szlaga: Jako Bogdanka skupiamy się na rynku krajowym, nie rozważamy sprzedaży znacznych wolumenów poza UE. Do tej pory sprzedaż poza UE realizowaliśmy tylko na Ukrainie.
GPW_fan: Coraz mniej wydobywamy węgla, coraz więcej importujemy. Czy Pana zdaniem to dobra tendencja? Czy spodziewa się Pan utrzymania tego trendu w kolejnych okresach?
Krzysztof Szlaga: Generalnie uważamy, że konieczność importu węgla nie jest niczym złym - sama w sobie. Z naszej perspektywy oznacza to, ze możemy produkować "pełną parą" (tak jak obecnie) i jesteśmy w stanie ulokować całość węgla na rynku lokalnym, korzystając tym samym z renty geograficznej.
AB: Dywidendy na jakim poziomie mozna sie spodziewać w przyszlych latach?
Krzysztof Szlaga: Działamy zgodnie ze strategią - zarząd będzie rekomendował wypłatę dywidendy w wysokości do 50% zysku netto - po szczegółowej analizie aktualnej sytuacji
marek: Czy Bogdanka rozważa wykupienie Prairie Mining?
Krzysztof Szlaga: Nie rozważaliśmy i nie rozważamy
gero: czy wdrażane będą nowe technologie w wydobyciu węgla tak by nieustannie obniżać koszty?
Krzysztof Szlaga: Wyniki II kw 2017 jasno wskazują na to, iż w dalszym ciągu poprawiamy efektywność wydobycia/efektywność kosztową działalności. Jako kopalnia inteligentnych rozwiązań chcemy nadal wyznaczać trendy w górnictwie i pozostać najnowocześniejszą kopalnią w Polsce. Nie informujemy o szczegółowych projektach.
Krzysztof Szlaga: Dziękuję za wszystkie pytania, zapraszam do kontaktu z działem IR.