Energa podała w komunikacie informację o podpisaniu z Europejskim Bankiem Inwestycyjnym umów dotyczących emisji innowacyjnych obligacji hybrydowych. To już trzecie finansowanie, jakie spółka otrzyma z tej europejskiej instytucji.
Europejski Bank Inwestycyjny przeznaczył dla spółki 250 mln euro w ramach promowania konkurencyjnych i bezpiecznych dostaw energii. W związku z tym podpisano dwie umowy – projektową, która szczegółowo omawia wymogi dotyczące finansowania zadania inwestycyjnego oraz subskrypcyjną, stanowiącą podstawę do przeprowadzenia emisji obligacji hybrydowych.
Obligacje hybrydowe – z czym to się je?
Instrumenty te łączą w sobie cechy długu oraz kapitału własnego – możliwość odroczenia płatności odsetek, a także długi okres wykupu nasuwają skojarzenia z akcjami, z kolei płatności kuponowe są charakterystyczne dla długu.
Emitowane obligacje to podporządkowane, niezabezpieczone, kuponowe papiery wartościowe na okaziciela, które zostaną objęte przez EBI w ramach operacji Europejskiego Funduszu na rzecz Inwestycji Strategicznych. Instytucja ta stanowi filar planu inwestycyjnego dla Europy, zwanego potocznie planem Junckera. Emisja instrumentów nastąpi w dwóch transzach – każda z nich o wartości nominalnej 125 mln euro. Obligacje zostaną oprocentowane stałą stopą procentową szacowaną według formuły zawartej w umowie subskrypcyjnej. Data przeprowadzenia ich emisji została wyznaczona na dzień 12 września 2017 roku.
Cel – modernizacja sieci elektroenergetycznej
Środki pozyskane dzięki finansowaniu zostaną przeznaczone na realizację priorytetowego programu inwestycyjnego w latach 2017-2019 w kluczowym dla spółki segmencie Dystrybucja. Planowana jest modernizacja i rozbudowa sieci energii elektrycznej w Polsce środkowej i północnej, co poskutkuje zwiększeniem bezpieczeństwa dostaw energii elektrycznej, a także ograniczeniem strat sieci i poprawą jakości obsługi. W ramach programu zostaną również przeprowadzone inwestycje, które w przyszłości umożliwią lepsze przyłączenia nowych odnawialnych źródeł energii niskiej mocy oraz zwiększą przepustowość tej sieci. Dodatkowo spółka planuje rozwój sieci inteligentnej oraz budowę nowych powiązań w sieci dystrybucyjnej. Energa oszacowała, że łączne wydatki kwalifikowane związane z projektem mogą osiągnąć wysokość 814 mln euro.
Emisja obligacji hybrydowych jest już trzecim projektem zrealizowanym we współpracy z Europejskim Bankiem Inwestycyjnym. Pozyskane środki przeznaczone będą na realizację inwestycji w segmencie dystrybucji, na rozbudowę, modernizację sieci elektroenergetycznej, w tym wzmocnienie jej niezawodności. Jest to dla nas priorytetowy kierunek inwestycyjny, który pozwoli nam zapewnić wysoką jakość usług świadczonych na rzecz naszych klientów – powiedział podczas Forum Ekonomicznego w Krynicy Zdroju Daniel Obajtek, Prezes Zarządu Energa.
Sesja giełdowa w dniu po publikacji komunikatu rozpoczęła się nieznacznym wzrostem notowań spółki. Kolejne dni przyniosły jednak stabilizację kursu i kilkukrotne zbliżenie się do wsparcia znajdującego się na poziomie 13,35 zł. Na godzinę 10:30 inwestorzy byli skłonni zapłacić za jeden walor Energi 13,50 zł.
Energa – analiza techniczna |
Źródło: stooq.pl |
Źródło: Energa S.A.