Chat with us, powered by LiveChat

Czat inwestorski: Podsumowanie wyników Grupy Kapitałowej VOTUM po pierwszym półroczu 2017 r.

© intararit – fotolia.pl

Temat czatu: Podsumowanie wyników Grupy Kapitałowej VOTUM po pierwszym półroczu 2017 r.

Data: czwartek, 14 września, godz. 11:00

 

 

 

 

Więcej: Raport VOTUM S.A. za I półrocze 2017 r.

Przypomnienie: Dodaj ten czat do swojego kalendarza

 

Na pytania inwestorów odpowiedział:

 

Bartłomiej KrupaBartłomiej Krupa – Prezes Zarządu VOTUM S.A. Absolwent Wydziału Prawa, Administracji i Ekonomii Uniwersytetu Wrocławskiego. Doktorant na Wydziale Prawa, Administracji i Ekonomii Uniwersytetu Wrocławskiego. Z VOTUM S.A. związany od kwietnia 2007 roku. W tym czasie przeszedł wszystkie stopnie kariery w Departamencie Prawnym – od młodszego referenta ds. prawnych do Dyrektora Departamentu. Od maja 2010 Prezes Zarządu Polskiej Izby Doradców i Pośredników Odszkodowawczych, która zrzesza przedsiębiorców z branży odszkodowawczej. Członek Stowarzyszenia dla Rozwoju Ubezpieczeń Komunikacyjnych i Rynku Motoryzacyjnego „ProMotor”.

 

 


Od 2005 roku pomagamy poszkodowanym uzyskać należne im odszkodowania powypadkowe. Zaangażowanie, profesjonalizm i pasja całego zespołu sprawiła, że dziś jesteśmy największą w Europie Środkowo-Wschodniej firmą uzyskującą dla ofiar wypadków odszkodowania. W wyniku naszej pracy do poszkodowanych trafiło niemal 2 miliardy złotych. Od 2010 roku jesteśmy spółką notowaną na warszawskiej Giełdzie Papierów Wartościowych. Nieprzerwanie służymy pomocą na każdym etapie postępowania odszkodowawczego, a efektywność naszych działań potwierdza ponad 200 000 klientów. Ustawiczna nauka i wspólny wysiłek wpływają na oferowany przez nas poziom obsługi Klienta, osiągane wyniki oraz przyznawane VOTUM nagrody i wyróżnienia.

 


Zapis czatu inwestorskiego


 

Moderator: Zapraszamy do udziału w czacie inwestorskim z Grupą Kapitałową VOTUM, który odbędzie się 14 września (czwartek) o godz. 11:00. Na pytania inwestorów będzie odpowiadał Bartłomiej Krupa, Prezes Zarządu VOTUM S.A. Zapraszamy do zadawania pytań już dziś w opcji off-line.

 

Moderator: Witam Państwa serdecznie i zapraszam do zadawania pytań

 

Henryk: Dynamika spadku zysków znacznie przyspieszyła w tym roku. Kiedy można oczekiwać stabilizacji?

 

Bartłomiej Krupa: Na spadek zysków złożyły się dwa czynniki. Odczuwamy obecnie skutki spadku jakości i ilości zawieranych umów z okresu 4q2016 – 2q2017, przy jednoczesnych nakładach ponoszonych między innymi na rozbudowę sprofesjonalizowanej sieci sprzedaży, co przełoży się na przychody w kolejnych kwartałach.

 

Spec: Czy w kolejnych latach spółka zamierza powrócić do praktyki publikowania prognoz finansowych?

 

Bartłomiej Krupa: Na ten moment Zarząd nie podjął decyzji o publikacji aktualnej prognozy.

 

daniellos1984@gmail.com: W branży coraz więcej mówi się o konsolidacji - duże firmy kupują mniejsze. Czy Votum również planuje przejmowanie mniejszych podmiotów ?

 

Bartłomiej Krupa: Dokonaliśmy modernizacji wielu procesów zachodzących w spółce, tak w obszarze sprzedaży jak i obsługi spraw naszych klientów. Przewidujemy kontynuację tych działań i rozwój organiczny. Tym samym zwiększanie udziału w rynku może odbywać się bez akwizycji. Niemniej jednak nie wykluczamy również takich możliwości.

 

daniellos1984@gmail.com: Ostatnio weszliście w segment aut zastępczych. Na ile jest to rynek dający duże szansę na pokaźne zyski ?

 

Bartłomiej Krupa: Każdego roku dochodzi do kilkuset tysięcy kolizji drogowych i postrzegamy ten segment jako rozwojowy. Jednocześnie zapewnia on komplementarną usługę dla naszych dotychczasowych klientów zwiększając przewagi konkurencyjne. Śledzimy również bieżące orzecznictwo które będzie determinowało dynamikę rozwoju tego biznesu. Ponadto spółka będzie świadczyła usługi CFM na które odnotowujemy duży popyt.

 

kompan: Votum zawarło warunkową umowę nabycia 100% udziałów w Redeem, zajmującej się świadczeniem usług windykacyjnych. Skąd pomysł na taką inwestycję?

 

Bartłomiej Krupa: Redeem jest ciekawą spółką prowadzącą działalność opartą na zakupie oraz windykacji na własną rzecz wierzytelności trudnych. Spółka specjalizuje się w wyszukiwaniu i pozyskiwaniu unikatowych portfeli spraw na rynku wierzytelności od dostawców niemasowych uwzględniając wysoko specjalistyczne metody weryfikacji oraz oceny ryzyka. Uznaliśmy że jest to spółka z potencjałem, dająca nam możliwość dywersyfikacji przychodów.

 

bj: Jak Pan oceni ryzyko regulacyjne?

 

Bartłomiej Krupa: Prace w zakresie ewentualnej regulacji dotyczą dwóch nurtów: wysokości zadośćuczynień oraz prowadzenia działalności odszkodowawczej. W tym pierwszym wyraźnie widać, że kwoty zasądzone przez sądy powszechne są wyższe od przyznawanych przez ubezpieczycieli, a to one właśnie mogłyby stanowić wytyczną do ustalenia standardów zadośćuczynień. Ewentualna regulacja działalności kancelarii odszkodowawczych zapewne spowoduje że na rynku pozostaną podmioty najsilniejsze. Pozostawiam Państwu interpretacje tych informacji.

 

Larmu: Spółka poszerzyła ofertę o pomoc dla frankowiczów w sporach z bankami. Jak na dzień dzisiejszy ocenia Pan tę nową formę działalności?

 

Bartłomiej Krupa: Odnotowujemy bardzo duże zainteresowanie naszą usługą dla frankowiczów. Niewątpliwie może to być kolejna nisza, którą zagospodarujemy. Może na to wskazywać nie tylko niesłabnący popyt, ale też kolejne rozstrzygnięcia sądów powszechnych. Oczywiście nie ujawnię szczegółów negocjacji objętych tajemnicą.

 

Larmu: Spółka poszerzyła ofertę o pomoc dla frankowiczów w sporach z bankami. Jak na dzień dzisiejszy ocenia Pan tę nową formę działalności?

 

Bartłomiej Krupa: Odnotowujemy bardzo duże zainteresowanie naszą usługą dla frankowiczów. Niewątpliwie może to być kolejna nisza, którą zagospodarujemy. Może na to wskazywać nie tylko niesłabnący popyt, ale też kolejne rozstrzygnięcia sądów powszechnych. Oczywiście nie ujawnię szczegółów negocjacji objętych tajemnicą.

 

Analityk: Jak wygląda sytuacja spółki na tle rynkowych konkurentów ?

 

Bartłomiej Krupa: W poprzednich okresach straciliśmy udziały w rynku najpoważniejszych zdarzeń bieżących i podejmowane obecnie działania zmierzają do tego abyśmy wzmacniali swoją pozycję już nie tylko w zakresie spraw z przed roku 2008, ale w szczególności tych które mają miejsce obecnie.

 

bj: Czy dynamicznie rosnące stawki OC w jakikolwiek sposób przekładają się na Państwa biznes?

 

Bartłomiej Krupa: Dynamiczne wzrosty składek OC w roku 2016 były wynikiem w szczególności trwającej przez lata wojny cenowej i niedostosowania składek do poziomu zobowiązań ubezpieczycieli. Wzrost składek oczywiście wywołał szeroką dyskusję o zadośćuczynieniach. Natomiast należy pamiętać, że na zobowiązania ubzpieczycieli składają się jeszcze w większym stopniu szkody rzeczowe, w których również ubezpieczyciele systematycznie zaniżają świadczenia.

 

bj: Z tego co kojarzę, Państwa nowy pogram motywacyjny bazuje na odniesieniu do czystego CF (50 mln w 2 lata), skąd pomysł na takie rozwiązanie?

 

Bartłomiej Krupa: Program opcji menedżerskich skierowany jest do osób, których zaangażowanie w działalność Spółki jest kluczowa dla osiągania celów strategicznych. Wprowadzenie programu ma za zadanie stworzenie w Spółce mechanizmów motywujących kluczowy personel i współpracowników do pracy i działań na rzecz Spółki. Włączenie w strukturę właścicielską kadry menedżerskiej zapewni pełniejszą identyfikację ze Spółką i wpływać będzie stabilizująco na zatrudnienie.

 

Inwestor Łódź: Firma Euco dynamicznie rozwija się w Rumunii. Wy jesteście na Ukrainie z mniejszymi efektami. Czy planujecie otwieranie kolejnych oddziałów zagranicznych np. w Rumunii lub w innym kraju ?

 

Bartłomiej Krupa: Przebudowujemy istotnie model podstawowej usługi na terenie Polski, który zamierzamy zaimplementować na pozostałych rynkach, na których działamy i na tym skupiamy się obecnie. Temat kolejnych rynków pozostaje otwarty.

 

Analityk: Jaki portfel spraw w tej chwili ma największy udział w przychodach?

 

Bartłomiej Krupa: Niezmiennie od lat jest to portfel szkód osobowych.

 

Kladiusz Gajzler: Jak oceniłby Pan sytuację panującą w branży?

 

Bartłomiej Krupa: Rynek odszkodowawczy jest obecnie rynkiem wysoce konkurencyjnym, a rosnące oczekiwania klientów powodują, że działalność odszkodowawcza staje się coraz bardziej kapitałochłonna. W mojej ocenie sytuacja ta sprzyja największym graczom rynkowym oraz klientom dla których systematycznine poprawiana jest oferta.

 

mmmaslov: Próbowałem także znaleźć na Państwa stronie politykę dywidendy. Nie znalazłem. Czy jest takowa? Jeżeli tak, to jakie są jej postanowienia? A jeżeli nie, to jaki jest Pana pogląd na ciągłość i wysokość wypłacanej dywidendy przez spółkę?

 

Bartłomiej Krupa: Polityka dywidendy została przyjęta na lata 2016-2018 raportem bieżącym numer 37/2016 w dniu 23.05.2016. Za rok 2016 stopa dywidendy wyniosła 6,09%.

 

Dariusz Majewski: Co do regulacji jak spółka przeciwdziała ustawowemu ograniczeniu wysokości zadośćuczynień ?

 

Bartłomiej Krupa: Jako członek Polskiej Izby Doradców i Pośredników Odszkodowawczych uczestniczymy tak w pracach KNF, jak i Rady Rozwoju Rynku Finansowego. Na obu tych gremiach przedstawiamy argumenty uzasadniające właściwy poziom kompensacji dla osób poszkodowanych.

 

Placebiusz: Czy zagrożona jest wypłata dywidendy ze względu na obecne trudności?

 

Bartłomiej Krupa: W świetle obecnych perspektyw oraz stanu Grupy Kapitałowej wypłata dywidendy, jak zawsze dotychczas, nastąpi zgodnie z uchwałą WZA.

 

agent: Z czego wynika znaczny spadek prowadzonych spraw oraz spadek ich wartości?

 

Bartłomiej Krupa: Zwindykowany został skumulowany portfel spraw z tytułu art.448 kc. W związku z penetracją rynków na których kancelarie odszkodowawcze były od zawsze obecne odnotowaliśmy „zadyszkę” na przełomie 2016 i 2017 roku. Wypracowane obecnie nowe modele działania dają nam nowe perspektywy.

 

inwestor długoterminowy: Czy spółka planuje jeszcze jakieś akwizycje, poza Redeem?

 

Bartłomiej Krupa: Obecnie nie mamy w planach zakupu żadnej konkretnej spółki.

 

Dariusz Majewski: Na ile perspektywiczny jest rynek szkód rzeczowych dla Pana ?

 

Bartłomiej Krupa: Oceniam ten rynek jako perspektywiczny i to nie tylko w zakresie popularnych już obecnie dopłat do szkód kosztorysowych, ale w niemniejszym stopniu odszkodowania za utratę wartości handlowej pojazdu. W tym obszarze obserwuję dużą nieświadomość konsumentów, z której zdają się korzystać ubezpieczyciele.

 

Jeny15: Jak prognozuje Pan ilość nowych spraw w kolejnych kwartałach, w raporcie widoczny jest stały spadek nowych spraw?

 

Bartłomiej Krupa: Nie publikujemy prognoz w tym zakresie, ale jak już wspomniałem przeprowadziliśmy działania zwiększające nasz potencjał sprzedażowy. Polegają one nie tylko na dywersyfikacji oferty, ale również na profesjonalizacji sieci sprzedaży.

 

BRom: Jakie perspektywy widnieją przed branżą w długim terminie?

 

Bartłomiej Krupa: Jak może zauważyć każdy wnikliwy obserwator naszej branży jest ona mocno zdeterminowana legislacją i zmieniającym się orzecznictwem. Przez ostatnie 10 lat obserwowaliśmy stały trend zmian prokonsumenckich które sprzyjają naszemu rozwojowi. W takich warunkach trudno jednak mówić o długoterminowych perspektywach, ale nasze dotychczasowe działania pokazują, że potrafimy dynamicznie reagować na pojawiające się zmiany w otoczeniu i wynikające z nich szanse.

 

kolekcjoner: Czy spółka planuje jakieś optymalizacje po stronie kosztowej?

 

Bartłomiej Krupa: Skupiamy się na wdrażaniu nowych technologii oraz wzmożonej informatyzacji, równolegle optymalizując procesy biznesowe, co przełoży się zarówno na sprawność i efektywność działania naszego zespołu jak i na sytuację kosztową. Właśnie w związku z tym ponosimy również zwiększone nakłady, które zaowocują w przyszłości. Jednym z procesów, które wdrożyliśmy w ostatnim czasie jest pełna digitalizacja akt prowadzonych spraw. Ponadto przyjęliśmy rozwiązania organizacyjne i technologiczne umożliwiające pracę zdalną. Tym samym łączymy optymalizację z tworzeniem bardziej przyjaznego środowiska dla naszych pracowników.

 

Dariusz Majewski: Kiedy możemy sie spodziewać zmian co do ostatecznej formy działalności kancelarii odszkodowawczych ? Czy sa juz gotowe projekty ?

 

Bartłomiej Krupa: Nie posiadamy wiedzy aby propozycje jakichkolwiek rozwiązań przybrały formę projektu, któremu nadano bieg na ścieżce legislacyjnej. W ramach RRRF przy Ministrze Finansów prowadzona jest na ten temat dyskusja i jest przedwcześnie aby przesądzić jaki będzie jej ostateczny wynik.

 

Moderator: Dziękuję Państwu za pytnia i zainteresowanie naszą spółką.

Zwiększenie konkurencyjności działalności Stowarzyszenia Inwestorów Indywidualnych poprzez wdrożenie oprogramowania do obsługi subskrypcji

Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych realizuje projekt "Zwiększenie konkurencyjności działalności Stowarzyszenia Inwestorów Indywidualnych poprzez wdrożenie oprogramowania do obsługi subskrypcji" współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Funduszy Europejskich w ramach Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój. Sfinansowano w ramach reakcji Unii na pandemię COVID-19. Więcej informacji o projekcie