Grupa Energa w ramach Strategii Innowacji realizuje projekty, które budują jej przewagę konkurencyjną i dają wzrost wartości. Zgodnie z przyjętą Strategią już w 2020 roku udział nowych obszarów aktywności w EBITDA Grupy ma wynieść 100 mln PLN. W 2025 roku ten udział ma być trzykrotnie większy.
Energa chce przeznaczać na innowacje 40 mln zł rocznie. W tym celu powołała dedykowaną jednostkę badawczo-rozwojową – Centrum Badawczo-Rozwojowe im. M. Faradaya (CBRF). Działanie to ma być głównym narzędziem realizacji strategii innowacji przyjętej na lata 2017-2020 z perspektywą 2025+. Więcej na temat strategii przyjętej 15 listopada 2016 roku pisaliśmy w raporcie analitycznym na temat spółki z końca 2016 roku: Energa – czy spółka znalazła już twarde dno? Wydatki na badania i rozwój mają systematycznie rosnąć, aż do 2,5% EBITDA w 2025 roku.
Źródło: Energa S.A. |
Obszary i projekty, w które Energa chce inwestować, to między innymi:
- rozwój inteligentnych sieci i klastrów balansujących;
- magazynowanie energii;
- elektromobilność;
- usługi systemowe dla operatorów sieciowych;
- rozwój systemów diagnostycznych;
- poprawa niezawodności i ciągłości zasilania odbiorców;
- zwiększenie efektywności energetycznej.
Obecnie Energa prowadzi największy w kraju program wdrażania inteligentnego opomiarowania AMI, rozszerza sferę elektromobilności oraz oferuje efektywnościowe i inteligentne rozwiązania dla klientów indywidualnych, firm i samorządów. Spółka, jako pierwsza wśród firm energetycznych wykazała, że sterowanie popytem (DSR) jest możliwe, zarówno w gospodarstwach domowych, jak i u dużych odbiorców. To przyczynia się do efektywnego wykorzystania energii elektrycznej w systemie i wymiernych oszczędności w jej zużyciu dla odbiorców.
Energa – wykres kursu akcji |
Źródło: opracowanie własne na podstawie wykresu wygenerowanego w serwisie Stooq.pl. |
Źródło: Energa S.A.