Chat with us, powered by LiveChat

Inwestycje w innowacyjność wzmocnią EBITDA Energi

Skomentuj artykuł
© sdecoret - Fotolia.com

Grupa Energa w ramach Strategii Innowacji realizuje projekty, które budują jej przewagę konkurencyjną i dają wzrost wartości. Zgodnie z przyjętą Strategią już w 2020 roku udział nowych obszarów aktywności w EBITDA Grupy ma wynieść 100 mln PLN. W 2025 roku ten udział ma być trzykrotnie większy.

 

Energa chce przeznaczać na innowacje 40 mln zł rocznie. W tym celu powołała dedykowaną jednostkę badawczo-rozwojową – Centrum Badawczo-Rozwojowe im. M. Faradaya (CBRF). Działanie to ma być głównym narzędziem realizacji strategii innowacji przyjętej na lata 2017-2020 z perspektywą 2025+. Więcej na temat strategii przyjętej 15 listopada 2016 roku pisaliśmy w raporcie analitycznym na temat spółki z końca 2016 roku: Energa – czy spółka znalazła już twarde dno? Wydatki na badania i rozwój mają systematycznie rosnąć, aż do 2,5% EBITDA w 2025 roku.

 

Energa - wydatki na badania i rozwój
Źródło: Energa S.A.

 

Obszary i projekty, w które Energa chce inwestować, to między innymi:

  • rozwój inteligentnych sieci i klastrów balansujących;
  • magazynowanie energii;
  • elektromobilność;
  • usługi systemowe dla operatorów sieciowych;
  • rozwój systemów diagnostycznych;
  • poprawa niezawodności i ciągłości zasilania odbiorców;
  • zwiększenie efektywności energetycznej.

 

Obecnie Energa prowadzi największy w kraju program wdrażania inteligentnego opomiarowania AMI, rozszerza sferę elektromobilności oraz oferuje efektywnościowe i inteligentne rozwiązania dla klientów indywidualnych, firm i samorządów. Spółka, jako pierwsza wśród firm energetycznych wykazała, że sterowanie popytem (DSR) jest możliwe, zarówno w gospodarstwach domowych, jak i u dużych odbiorców. To przyczynia się do efektywnego wykorzystania energii elektrycznej w systemie i wymiernych oszczędności w jej zużyciu dla odbiorców. 

 

Energa – wykres kursu akcji
Energa - Analiza techniczna
Źródło: opracowanie własne na podstawie wykresu wygenerowanego w serwisie Stooq.pl.

 

Źródło: Energa S.A.

Autor artykułu

 

Adrian Mackiewicz, główny analityk rynku akcji SII Adrian Mackiewicz, główny analityk rynku akcji SII

Posiadacz tytułu CFA i licencji doradcy inwestycyjnego (nr licencji 571). Ze Stowarzyszeniem Inwestorów Indywidualnych współpracuje od 2014 roku, obecnie na stanowisku dyrektora działu analiz. Autor licznych komentarzy rynkowych i analiz spółek notowanych na polskiej giełdzie. Prowadzi cykliczne webinary poświęcone analizie spółek z GPW oraz edukacyjny portfel akcyjny. Można go posłuchać w podcaście SII Echa Rynku. Prelegent na konferencjach inwestorskich. Autor wielu materiałów edukacyjnych, artykułów i webinarów, poświęconych zagadnieniom związanym z inwestowaniem i analizowaniem instrumentów finansowych. Zwolennik fundamentalnego podejścia do inwestowania.

Zwiększenie konkurencyjności działalności Stowarzyszenia Inwestorów Indywidualnych poprzez wdrożenie oprogramowania do obsługi subskrypcji

Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych realizuje projekt "Zwiększenie konkurencyjności działalności Stowarzyszenia Inwestorów Indywidualnych poprzez wdrożenie oprogramowania do obsługi subskrypcji" współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Funduszy Europejskich w ramach Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój. Sfinansowano w ramach reakcji Unii na pandemię COVID-19. Więcej informacji o projekcie