Końcówka 2017 roku nie jest zbyt dobra dla sektora energetycznego. Zasięg korekty od szczytu w sierpniu wyniósł już 20% na indeksie WIG_ENERGIA. Najsilniejszą spółką sektora pozostaje Energa.
Początek roku był udany dla sektora energetycznego. Odbicie na polskiej giełdzie, zapoczątkowane w listopadzie 2016 roku, było kontynuowane. Indeks WIG_ENERGIA do szczytu z sierpnia zwyżkował o ponad 44% i nawet po wspomnianej korekcie pozostaje na 16% plusie licząc od początku roku.
WIG_ENERGIA – wykres notowań indeksu |
Źródło: opracowanie własne na podstawie wykresu wygenerowanego w programie AmiBroker; Dane: Stooq.pl. |
Mocna korekta dotknęła Tauron, który po silnych wzrostach w trakcie roku, na jego koniec pozostaje 7% na plusie. Podobnie przedstawia się sytuacja pozostałych spółek z sektora: od początku roku notowania PGE urosły o 14%, a Enei 22%. Z kolei kurs akcji Energi, przynajmniej na dzień 21 grudnia 2017 roku, wykazywał największą zwyżkę na poziomie 35%.
Co przyniesie 2018 rok dla sektora energetycznego? Kluczowe mogą okazać się następujące czynniki rynkowe: wrost cen węgla, wzrost cen certyfikatów CO2 i niskie ceny zielonych certyfikatów. Przypomnijmy, że w 2017 roku została przyjęta nowelizacja ustawy o OZE, która między innymi wprowadziła mechanizm urynkowienia stawki opłaty zastępczej. Ponadto, może zostać wprowadzona uchwała o rynku mocy (czeka na podpis Prezydenta), która wesprze nowe i istniejące bloki energetyczne. Z kolei dzięki ustawie o elektromobilności na znaczeniu zyskały innowacyjne projekty związane między innymi z rozwojem aut elektrycznych, sieci ich ładowania oraz magazynów energii.
Jak z tymi wyzwaniami ma zamiar poradzić sobie Energa? Poniżej przytaczamy wybrane wypowiedzi Jacka Kościelniaka, Wiceprezesa Zarządu ds. Finansowych, z czatu inwestorskiego, przeprowadzonego 13 grudnia 2017 roku.
Koszty energii i CO2
Co do zasady nie publikujemy prognoz w tym zakresie, jednakże opierając się na danych rynkowych (wyższe ceny węgla i potencjalnie wyższe ceny CO2) możemy spodziewać się wzrostu cen energii w przyszłym roku.
Elektrownia Ostrołęka B nie jest obciążona kosztem CO2 z racji pracy w wymuszeniu, którego cena pokrywa koszty zmienne (węgiel i CO2). Także w projekcie budowy elektrowni Ostrołęka C nie planujemy darmowych uprawnień CO2.
Rynek elektromobilności
Rynek elektromobilności daje szanse na rozwój nowych usług biznesowych. Bierzemy aktywny udział w przygotowaniu instrumentów regulujących ten nowopowstający obszar gospodarki. Dlatego też objęliśmy udziały w spółce Electromobility Poland. Od kilku lat udostępniamy sieć ładowarek w Trójmieście i prowadzimy badania nad elektromobilnością w Polsce. Już teraz oferujemy jednostkom samorządowym opracowanie, wdrożenie i realizację programu elektromobilności. W planach mamy też komercyjne stawianie słupków do ładowania przy hotelach, restauracjach. Bacznie obserwujemy rynek, by w odpowiednim momencie móc uruchamiać kolejne oferty.
Wyniki finansowe
Segment Dystrybucja wypracował 82% EBITDA Grupy w III kwartale br. EBITDA tego Segmentu była wyższa o ok. 5% niż w roku poprzednim i wyniosła 411 mln PLN. W następnych kwartałach Segment Dystrybucji będzie nadal motorem Grupy, generując znaczną część EBITDA Grupy. Utrzymanie wysokich wyników będzie możliwe m.in. dzięki modernizacji i rozbudowie aktywów dystrybucyjnych w ramach działań w latach 2017 - 2019. Na ten cel pozyskaliśmy m.in. 250 mln euro z obligacji hybrydowych.
(Segment Sprzedaż) Rzeczywiście, konkurencja na rynku jest ogromna, dlatego wychodzimy do naszych klientów z nową paletą usług – m.in. wsparcie fachowców w razie awarii w domu, połączenie energii z usługą medyczną. Dodatkowo, we wrześniu podjęliśmy decyzję o uznaniu długoterminowych umów na zakup zielonych certyfikatów za nieważne z uwagi na tryb ich zawarcia (bez przeprowadzenia przetargu), Zobowiązania wynikające z tych umów generowały ogromne straty dla segmentu Sprzedaż (rozliczenia były oparte o opłatę zastępczą, a nie ceny rynkowe). Liczymy, że powyższe działania przełożą się w sposób zdecydowany na poprawę wyniku Segmentu.
(Wyniki za 2017 rok) To chyba najtrudniejsze pytanie, ale mamy nadzieję, że wynik tegoroczny będzie nie gorszy niż roku ubiegłego. W drugiej połowie stycznia planujemy zaprezentować szacunek wyników za 2017 rok.
Źródło: Energa S.A.