Chat with us, powered by LiveChat

Czy energetyka wróci do łask inwestorów w 2018 roku?

Skomentuj artykuł
© vege - Fotolia.com

Końcówka 2017 roku nie jest zbyt dobra dla sektora energetycznego. Zasięg korekty od szczytu w sierpniu wyniósł już 20% na indeksie WIG_ENERGIA. Najsilniejszą spółką sektora pozostaje Energa.

 

Początek roku był udany dla sektora energetycznego. Odbicie na polskiej giełdzie, zapoczątkowane w listopadzie 2016 roku, było kontynuowane. Indeks WIG_ENERGIA do szczytu z sierpnia zwyżkował o ponad 44% i nawet po wspomnianej korekcie pozostaje na 16% plusie licząc od początku roku.

 

WIG_ENERGIA – wykres notowań indeksu
Źródło: opracowanie własne na podstawie wykresu wygenerowanego w programie AmiBroker; Dane: Stooq.pl.

 

Mocna korekta dotknęła Tauron, który po silnych wzrostach w trakcie roku, na jego koniec pozostaje 7% na plusie. Podobnie przedstawia się sytuacja pozostałych spółek z sektora: od początku roku notowania PGE urosły o 14%, a Enei 22%. Z kolei kurs akcji Energi, przynajmniej na dzień 21 grudnia 2017 roku, wykazywał największą zwyżkę na poziomie 35%.

 

Co przyniesie 2018 rok dla sektora energetycznego? Kluczowe mogą okazać się następujące czynniki rynkowe: wrost cen węgla, wzrost cen certyfikatów CO2 i niskie ceny zielonych certyfikatów. Przypomnijmy, że w 2017 roku została przyjęta nowelizacja ustawy o OZE, która między innymi wprowadziła mechanizm urynkowienia stawki opłaty zastępczej. Ponadto, może zostać wprowadzona uchwała o rynku mocy (czeka na podpis Prezydenta), która wesprze nowe i istniejące bloki energetyczne. Z kolei dzięki ustawie o elektromobilności na znaczeniu zyskały innowacyjne projekty związane między innymi z rozwojem aut elektrycznych, sieci ich ładowania oraz magazynów energii.

 

Jak z tymi wyzwaniami ma zamiar poradzić sobie Energa? Poniżej przytaczamy wybrane wypowiedzi Jacka Kościelniaka, Wiceprezesa Zarządu ds. Finansowych, z czatu inwestorskiego, przeprowadzonego 13 grudnia 2017 roku.

 

Koszty energii i CO2

 

Co do zasady nie publikujemy prognoz w tym zakresie, jednakże opierając się na danych rynkowych (wyższe ceny węgla i potencjalnie wyższe ceny CO2) możemy spodziewać się wzrostu cen energii w przyszłym roku.

 

Elektrownia Ostrołęka B nie jest obciążona kosztem CO2 z racji pracy w wymuszeniu, którego cena pokrywa koszty zmienne (węgiel i CO2). Także w projekcie budowy elektrowni Ostrołęka C nie planujemy darmowych uprawnień CO2.

 

Rynek elektromobilności

 

Rynek elektromobilności daje szanse na rozwój nowych usług biznesowych. Bierzemy aktywny udział w przygotowaniu instrumentów regulujących ten nowopowstający obszar gospodarki. Dlatego też objęliśmy udziały w spółce Electromobility Poland. Od kilku lat udostępniamy sieć ładowarek w Trójmieście i prowadzimy badania nad elektromobilnością w Polsce. Już teraz oferujemy jednostkom samorządowym opracowanie, wdrożenie i realizację programu elektromobilności. W planach mamy też komercyjne stawianie słupków do ładowania przy hotelach, restauracjach. Bacznie obserwujemy rynek, by w odpowiednim momencie móc uruchamiać kolejne oferty.

 

Wyniki finansowe

 

Segment Dystrybucja wypracował 82% EBITDA Grupy w III kwartale br. EBITDA tego Segmentu była wyższa o ok. 5% niż w roku poprzednim i wyniosła 411 mln PLN. W następnych kwartałach Segment Dystrybucji będzie nadal motorem Grupy, generując znaczną część EBITDA Grupy. Utrzymanie wysokich wyników będzie możliwe m.in. dzięki modernizacji i rozbudowie aktywów dystrybucyjnych w ramach działań w latach 2017 - 2019. Na ten cel pozyskaliśmy m.in. 250 mln euro z obligacji hybrydowych.

 

(Segment Sprzedaż) Rzeczywiście, konkurencja na rynku jest ogromna, dlatego wychodzimy do naszych klientów z nową paletą usług – m.in. wsparcie fachowców w razie awarii w domu, połączenie energii z usługą medyczną. Dodatkowo, we wrześniu podjęliśmy decyzję o uznaniu długoterminowych umów na zakup zielonych certyfikatów za nieważne z uwagi na tryb ich zawarcia (bez przeprowadzenia przetargu), Zobowiązania wynikające z tych umów generowały ogromne straty dla segmentu Sprzedaż (rozliczenia były oparte o opłatę zastępczą, a nie ceny rynkowe). Liczymy, że powyższe działania przełożą się w sposób zdecydowany na poprawę wyniku Segmentu.

 

(Wyniki za 2017 rok) To chyba najtrudniejsze pytanie, ale mamy nadzieję, że wynik tegoroczny będzie nie gorszy niż roku ubiegłego. W drugiej połowie stycznia planujemy zaprezentować szacunek wyników za 2017 rok.

 

Źródło: Energa S.A.

Zwiększenie konkurencyjności działalności Stowarzyszenia Inwestorów Indywidualnych poprzez wdrożenie oprogramowania do obsługi subskrypcji

Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych realizuje projekt "Zwiększenie konkurencyjności działalności Stowarzyszenia Inwestorów Indywidualnych poprzez wdrożenie oprogramowania do obsługi subskrypcji" współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Funduszy Europejskich w ramach Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój. Sfinansowano w ramach reakcji Unii na pandemię COVID-19. Więcej informacji o projekcie