Chat with us, powered by LiveChat

Getback z listem intencyjnym przed decyzją w sprawie emisji akcji

Skomentuj artykuł
master1305 - fotolia.com

Jeszcze tylko kilka dni pozostało do zaplanowanego na 28 marca nadzwyczajnego walnego zgromadzenia akcjonariuszy GetBack. Głównym punktem obrad jest podwyższenie kapitału spółki. Mimo tego jeszcze przed podjęciem decyzji w sprawie emisji akcji, zarząd firmy podpisał list intencyjny z inwestorem branżowym w sprawie objęcia nowych udziałów w spółce.

 

Zarząd Getback zwrócił się do akcjonariuszy z wnioskiem o podwyższenie kapitału spółki w dwóch transzach. Pierwsza z nich dotyczy emisji prawie 20 mln akcji zwykłych obejmowanych w ramach subskrypcji prywatnej, niestanowiącej oferty publicznej. Druga transza to emisja prywatna maksymalnie 50 mln akcji, skierowana do wybranych długoterminowych obecnych i nowych inwestorów strategicznych. Akcje pierwszej z nich stanowiłyby mniej niż 20 procent akcji Getback dopuszczonych obecnie do obrotu, wobec czego ich wprowadzenie na rynek nie wymagałoby publikacji prospektu emisyjnego. W przypadku drugiej transzy papiery musiałby przejść procedurę KNF oraz mieć zatwierdzony prospekt. Decyzja w sprawie podniesienia kapitału Getbacku zostanie podjęta na nadzwyczajnym walnym zgromadzeniu akcjonariuszy 28 marca.

Negocjacje z inwestorami

Mimo że na decyzję WZA w sprawie emisji trzeba poczekać jeszcze kilka dni, to zarząd spółki 21 marca poinformował o podpisaniu listu intencyjnego z inwestorem branżowym, dotyczącego nabycia nowych akcji. Zgodnie z komunikatem ostateczny termin przeprowadzenia transakcji ustalono na 30 kwietnia.

 

Wcześniej spółka informowała również o innych podmiotach, które są zainteresowane nowymi akcjami. Wśród nich jest Abris Capital Partners Ltd., firma zarządzająca funduszami private equity. Ich głównym obszarem zainteresowania są inwestycje w regionie Europy Środkowo-Wschodniej. Zaangażowanie tej firmy w Getback dotyczyłoby objęcia akcji nowej emisji w ilości proporcjonalnej do obecnego zaangażowania w spółce. Abris Capital Partners jest właścicielem spółki DNLD Holdings, która posiada 60 procent udziałów w spółce z branży zarządzania wierzytelnościami.

 

Getback prowadzi również negocjacje z inwestorami z Izraela i USA. Jak wynika z raportu bieżącego spółki z dnia 12 marca br., są to takie podmioty jak Shavit Capital Fund z siedzibą w Izraelu, Leumi Investment Services z siedzibą w USA oraz Cukierman & Co Investment House z siedzibą w Izraelu.

Przecena akcji i obawy małych inwestorów

Mimo że na razie nie ma konkretnych informacji dotyczących negocjacji z nowymi inwestorami, to akcje spółki nadal tanieją. Wzrost kursu, chwilami sięgający nawet 10 procent miał miejsce 22 marca, czyli po tym, jak spółka podała informację o podpisaniu listu intencyjnego z inwestorem branżowym. Niemniej mimo początkowej euforii, akcje zakończyły dzień na minusie. Od początku marca Getback stracił na wartości 43,5 procent. W piątek jego akcje ponowanie zyskiwały. Wzrost przed południem przekraczał 6 procent.

 

Getback - wykres kursu akcji
wykres getback
Źródło: opracowanie własne na podstawie wykresu wygenerowanego w serwisie Stooq.pl

 

Inwestorzy pozbywają się w ostatnim czasie akcji Getback ze względu na sporą ilość znaków zapytania, jakie niesie ze sobą nowa emisja akcji. Obawy budzą też informacje dotyczące udziału inwestorów mniejszościowych w planowanym rozwodnieniu kapitału. Pierwsza z emisji ma być bowiem ograniczona wyłącznie do 149 inwestorów, a prawo pierwszeństwa udziału w niej ma przysługiwać akcjonariuszom dysponującym ilością akcji stanowiących co najmniej 0,5 procent udziału w kapitale zakładowym spółki. Z drugiej jednak strony prezes spółki w wypowiedzi dla mediów poinformował, że do udziału w tej emisji zostaną zaproszeni wszyscy inwestorzy. Między innymi na tę rozbieżność zwróciło uwagę Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych, które wystosowało do zarządu pytania.

 

Odpowiedzi Prezesa niestety nie rozwiały powstałych wątpliwości. Druga z potencjalnych emisji będzie mogła być przeprowadzona w drodze subskrypcji prywatnej skierowanej do nie więcej niż 149 inwestorów lub subskrypcji otwartej w drodze oferty publicznej, a prawo pierwszeństwa w tej emisji także przewidziano w uchwale wyłącznie dla zamożniejszych akcjonariuszy. Oprócz tego obawy budzi też cena emisyjna nowych akcji, która może być nawet wyraźnie niższa od ceny akcji spółki z ubiegłorocznej oferty publicznej. Jak wynika z opinii zarządu dot. ceny emisyjnej, ta ma być ustalona przede wszystkim w oparciu o kurs notowań akcji na giełdzie.

Autor artykułu

 

Przemysław Ławrowski, Redaktor, Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych Przemysław Ławrowski, Redaktor, Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych

Absolwent Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu na kierunku Finanse i Rachunkowość. Dyrektor finansowy, analityk i redaktor ekonomiczny. Wieloletni współpracownik Stowarzyszenia Inwestorów Indywidualnych oraz ekspert tematyki giełdowej i gospodarczej Forbes'a. Wcześniej szlify analityczno-dziennikarskie zbierał w redakcji money.pl tworząc dział giełdowy. W czasie wolnym zapalony muzyk.

Zwiększenie konkurencyjności działalności Stowarzyszenia Inwestorów Indywidualnych poprzez wdrożenie oprogramowania do obsługi subskrypcji

Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych realizuje projekt "Zwiększenie konkurencyjności działalności Stowarzyszenia Inwestorów Indywidualnych poprzez wdrożenie oprogramowania do obsługi subskrypcji" współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Funduszy Europejskich w ramach Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój. Sfinansowano w ramach reakcji Unii na pandemię COVID-19. Więcej informacji o projekcie