2 maja 2018 Getback S.A. złożył w Sądzie Rejonowym dla Wrocławia-Fabrycznej we Wrocławiu Wydział VIII Gospodarczy do spraw Upadłościowych i Restrukturyzacyjnych wniosek o otwarcie postępowania restrukturyzacyjnego – przyspieszonego postępowania układowego. W środę 10 maja 2018 r. Sąd wydał postanowienie o otwarciu postępowania zgodnie z wnioskiem Spółki. Otwarcie postępowania niesie ze sobą kilka istotnych konsekwencji o których każdy posiadacz obligacji niezabezpieczonych powinien wiedzieć.
Jaki jest cel postępowania?
Celem przyspieszonego postępowania układowego jest uniknięcie ogłoszenia upadłości dłużnika przez umożliwienie mu restrukturyzacji w drodze zawarcia układu z wierzycielami, przy jednoczesnym zabezpieczeniu słusznych praw wierzycieli. W toku postępowania wyznaczony przez sąd nadzorca lub zarządca sporządza spis wierzytelności. Obejmuje on wierzytelności osobiste powstałe w stosunku do dłużnika powstałe przed dniem otwarcia postępowania restrukturyzacyjnego. Spis wierzytelności sporządzany jest na podstawie ksiąg rachunkowych, innych dokumentów dłużnika, wpisów w księgach wieczystych oraz rejestrach. Wierzytelności w nim ujęte i zatwierdzone przez sędziego komisarza są następnie objęte układem zawieranym w postępowaniu restrukturyzacyjnym.
Czy konieczne jest zgłoszenie wierzytelności?
Spis wierzytelności sporządzany jest przez nadzorcę lub zarządcę wyznaczonego przez sąd na podstawie dokumentacji dłużnika i publicznych rejestrów. Czy istnieje zatem potrzeba zgłaszania swoich wierzytelności przez posiadaczy obligacji Getback?
Zgodnie z art. 366 ust. 1 ustawy prawo restrukturyzacyjne nadzorca sądowy albo zarządca umieszcza w spisie wierzytelności obligatariuszy łącznie, wskazując sumę:
- nominalną nieumorzonych do dnia otwarcia postępowania restrukturyzacyjnego obligacji, których termin płatności przypada przed tym dniem, oraz sumę niezapłaconych odsetek od tych obligacji;
- obligacji oraz odsetek płatnych po dniu otwarcia postępowania restrukturyzacyjnego.
Nadto w spisie wierzytelności wymienia się składniki majątku emitenta, na których ustanowiono zabezpieczenie rzeczowe praw obligatariuszy, i wskazuje, w jakiej wysokości obligatariusze prawdopodobnie nie zostaną zaspokojeni z przedmiotu zabezpieczenia.