Chat with us, powered by LiveChat

Akcje PlayWay w górę po informacjach na temat dwóch gier

Skomentuj artykuł
PlayWay S.A.

Dwie nowe informacje opublikowane przez PlayWay, jakie napłynęły na rynek w ciągu ostatnich dni ponownie wywołały wzrost cen akcji producenta gier. Spółka nie tylko pochwaliła się sukcesem gry “House Flipper”, ale także rozwiązała kwestię sporu dotyczącą gry “Farm Manager 2018”.

 

Spółka znana z takich gier jak "Car Mechanic Simulator" czy "Farm Manager" zyskiwała w połowie wtorkowej sesji ponad 4 procent, a jej akcje były wyceniane na około 166 zł za sztukę. Cena ta jest o około 4 procent niższa w stosunku do rekordowego poziomu, który notowania spółki osiągnęły 16 maja. Mimo tego warto zwrócić uwagę, że notowania PlayWay znajdują się znacznie powyżej poprzedniego rekordu z 9 kwietnia, o którym pisaliśmy we wcześniejszej analizie. W sumie ciągu miesiąca akcje PlayWay zyskały około 70 procent.

 

PlayWay - wykres kursu akcji
PlayWay - wykres kursu akcji
Źródło: opracowanie własne na podstawie wykresu wygenerowanego w serwisie Stooq.pl

 

Spór o grę “Farm Manager 2018” zażegnany

Wzrosty cen akcji PlayWay to efekt ostatnich informacji, jakie opublikowała spółka. W poniedziałek wieczorem na rynek napłyną komunikat dotyczący zawarcia ugody pomiędzy PlayWay, a United Independent Entertainment GmbH z siedzibą w Höhenkirchen-Siegertsbrunn, Toplitz Productions Gmbh z siedzibą w Irdning oraz Simfabric Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Spółka nie podała szczegółów porozumienia. Z komunikatu dowiadujemy się jednak, że rozwiązuje ono wszelkie spory wynikłe między stronami w kwestii gry “Farm Manager 2018”.

 

Informacja dotycząca roszczeń związanych z grą “Farm Manager 2018” pojawiła się niespełna dwa tygodnie po premierze tytułu. Dotyczyły one umowy z dnia 13 maja 2013 roku, której postanowienia miał naruszyć fakt dystrybucji gry. Tytuł zadebiutował na platformie Steam w piątek 6 kwietnia 2018 roku. Według informacji, jaką podał PlayWay, sprzedaż gry w pierwszej dobie od momentu wejścia do sprzedaży pokryła w całości koszty jej produkcji i marketingu. Oprócz tego gra znalazła się na 3 miejscu rankingu Global Sale platformy Steam. Z opublikowanych informacji wynikało również, że w ciągu 48 godzin od premiery, sprzedaż sięgnęła poziomu 20 tys. sztuk.

Sukces “House Flipper”

Drugim ważnym wydarzeniem z punktu widzenia spółki była premiera gry “House Flipper”, która miała miejsce 17 maja. Podobnie jak “Farm Manager 2018”, tytuł w ciągu pierwszej doby sprzedaży na platformie Steam zarobił kwotę pozwalającą spółce pokryć wszystkie koszty związane z jej stworzeniem oraz marketingiem. Jak podał PlayWay w niedzielę, według szacunkowych danych, w ciągu pierwszych 72 godzin sprzedaży za pośrednictwem sklepu online oraz w tradycyjnej formie detalicznej, do graczy trafiło ponad 80 tys. egzemplarzy gry.

 

Popularność gry potwierdza jej pozycja w rankingu platformy Steam. W pierwszej dobie sprzedaży, “House Flipper” znajdowała się na pierwszym miejscu zestawienia Steam Global Sale, a w drugiej dobie utrzymywała się na 2 i 3 lokacie. We wtorek po południu, czyli niespełna 5 dni po premierze, tytuł znajduje się na 2 miejscu zestawienia.

 

Stworzenie gry “House Flipper” kosztowało 550 tys. zł. Wydawcą gry jest firma Frozen District Sp. z o.o., w której PlayWay posiada 80 procent udziałów. Obecnie trwają pracę nad usprawnieniami oraz dodatkami do gry. Oprócz tego niedługo tytuł pojawi się w wersji na konsolę Play Station 4 oraz Xbox One. Spółka jest również w trakcie tworzenia wersji mobilnej gry.

Premiera Agony

To może nie być koniec dobrych wiadomości ze spółki PlayWay, gdyż niedługo na rynku pojawi się kolejna gra. Premierę “Agony” zaplanowano na 29 maja. Zgodnie z umową zawartą z Koch Media, austriacka firma będzie wydawcą gry w zakresie jej sprzedaży w formie fizycznej (pudełkowej) na PC, Xbox One oraz PS4. Dodatkowo firma zajmie się jej dystrybucją online na konsolach Xbox One i PS4. Oprócz tego “Agony” będzie dostępna na platformie Steam.

Autor artykułu

 

Przemysław Ławrowski, Redaktor, Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych Przemysław Ławrowski, Redaktor, Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych

Absolwent Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu na kierunku Finanse i Rachunkowość. Dyrektor finansowy, analityk i redaktor ekonomiczny. Wieloletni współpracownik Stowarzyszenia Inwestorów Indywidualnych oraz ekspert tematyki giełdowej i gospodarczej Forbes'a. Wcześniej szlify analityczno-dziennikarskie zbierał w redakcji money.pl tworząc dział giełdowy. W czasie wolnym zapalony muzyk.

Zwiększenie konkurencyjności działalności Stowarzyszenia Inwestorów Indywidualnych poprzez wdrożenie oprogramowania do obsługi subskrypcji

Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych realizuje projekt "Zwiększenie konkurencyjności działalności Stowarzyszenia Inwestorów Indywidualnych poprzez wdrożenie oprogramowania do obsługi subskrypcji" współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Funduszy Europejskich w ramach Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój. Sfinansowano w ramach reakcji Unii na pandemię COVID-19. Więcej informacji o projekcie