Chat with us, powered by LiveChat

“Nie obawiamy się obecnie konkurencji” - podsumowanie czatu inwestorskiego ze spółką Bogdanka

Skomentuj artykuł
Bogdanka S.A.

O sytuacji w branży i wynikach za pierwszy kwartał 2018 roku mówił Artur Wasil, prezes zarządu Bogdanki, podczas czatu inwestorskiego zorganizowanego przez Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych. Oprócz tego tematem rozmowy szefa spółki z inwestorami były kwestie dotyczące dywidendy oraz inwestycji.

 

Pierwsze pytanie, jakie zadali Arturowi Wasilowi inwestorzy, dotyczyło mniejszego wolumenu produkcji węgla w pierwszym kwartale tego roku w porównaniu z danymi za analogiczny okres 2017 roku.

 

Prezes Bogdanki jako przyczynę takiego stanu rzeczy podał przejściowe trudności natury geologicznej i hydrogeologicznej, które miały miejsce w styczniu oraz w lutym. Dodał, że w marcu produkcja odbywała się zgodnie z planem, a w dalszej części roku Bogdanka nie przewiduje utrudnień w wydobyciu. Pozwoli to na wykonanie planu wydobycia na 2018 roku, który zakłada produkcję na poziomie co najmniej 9 mln ton węgla.

 

- W drugim kwartale powinniśmy odrobić część zaległości produkcyjnych z pierwszego kwartału. W drugim półroczu dzięki uruchomieniu kolejnej ściany osiągniemy zakładany poziom produkcji - tłumaczył prezes Artur Wasil podczas czatu inwestorskiego.

 

Inwestorzy byli również ciekawi, jaki wpływ na wydobycie mają prowadzone obecnie remonty szlaków kolejowych. - Problemy będą trwały do czasu otwarcia linii nr 7. Niemniej na bieżąco współpracujemy z przewoźnikiem w celu optymalizacji harmonogramu dostaw do naszych odbiorców - komentuje Artur Wasil. Prezes Bogdanki dodał, że zgodnie z oficjalnym harmonogramem trasa do Dęblina powinna zostać otwarta z końcem roku.

Wyższe pensje oraz koszty materiałowe, ale…

Inwestorzy dopytywali również o kwestie kosztów zatrudnienia. Zwrócono m.in. uwagę na większe zatrudnienie mimo niższej produkcji spółki.

 

- Zatrudnienie jest "inwestycją" długoterminową i mamy istotny przyrost robót przygotowawczych, które przekładają się na utrzymanie wydobycia w kolejnych latach - odpowiedział Artur Wasil.

 

Z kolei na pytanie dotyczące presji płacowej prezes Bogdanki podkreślił, że spółka ma już ten temat za sobą. W pierwszym kwartale zostało wypracowane porozumienie na mocy którego wynagrodzenia w spółce wzrosną o 3,8 procent w stosunku do płacy zrealizowanej w 2017 roku. - Spółka ma najniższe koszty jednostkowe wydobycia w branży w związku z czym nie obawiamy się obecnie konkurencji - dodał Wasil.

 

Bogdanka - wykres kursu akcji
Bogdanka - wykres kursu akcji
Źródło: opracowanie własne na podstawie wykresu wygenerowanego w serwisie Stooq.pl

 

W kwestii rosnących kosztów materiałowych prezes Bogdanki objaśnił, że wynikają one ze wzrostu cen stali oraz większej ilości wykonanych wyrobisk korytarzowych.

Wzrost cen węgla

Podczas czatu inwestorskiego zorganizowanego przez Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych padło również pytanie dotyczące rosnących cen węgla. Według Artura Wasila, wzrost ten będzie widoczny w wynikach Bogdanki w 2019 roku.

 

- Spółka większość sprzedaży prowadzi na podstawie umów długoterminowych. Cena na rok 2018 uwzględnia warunki cenowe z rynku węgla z roku 2017 - stwierdził prezes.

Inwestycje

- W strategii informowaliśmy że CAPEX na lata 2016-2025 wyniesie 4 mld zł tj. średnio ok. 400 mln rocznie. Wartość inwestycji będzie zmienna w poszczególnych latach w zależności od bieżących potrzeb inwestycyjnych (zakresu robót przygotowawczych, zakupów maszyn i urządzeń) - opisał Artur Wasil, prezes Bogdanki.

 

Na pytanie dotyczące poszukiwania rynków zbytu dla spółki poza granicami Polski, prezes Bogdanki wyjaśnił, że ze względu na wzrost popytu krajowego, firma obecnie koncentruje się na sprzedaży w kraju. Dodał jednak, że sprzedaż zagraniczna nie jest wykluczona w przypadku korzystnych cen i warunków dostaw.

 

Inwestorzy zapytali również o kwestię koncesji złoża K-6 i K-7. - Złożyliśmy wniosek i oczekujemy jego rozpatrzenia - odpowiedział prezes. Oprócz tego, podczas czatu poruszony został temat spółki Enea, która jest głównym właścicielem Bogdanki.

 

- Uczestnictwo w grupie kapitałowej z odbiorcą węgla gwarantuje spółce stabilność odbioru większości wolumenu na podstawie kontraktów długoterminowych - ocenił Artur Wasil. Dodał również, że Enea nie ma wpływu na działalność operacyjną za którą odpowiada zarząd spółki.

Dywidenda

Na pytanie dotyczące podziału wypracowanego przez spółkę zysku, prezes wyjaśnił, że dotychczasowa polityka dywidendowa zostaje podtrzymana. Zgodnie z nią, spółka przewiduje wypłaty dywidendy do 50 procent jednostkowego zysku netto. Dodał jednak, że w tym roku zarząd zarekomendował przeznaczenie zysku na kapitał rezerwowy z uwagi na plan inwestycyjny (500 mln) i konieczność wykupu wyemitowanych obligacji (300 mln).

Sytuacja branży wydobywczej

Jedno z pytań dotyczyło również sytuacji spółki w długim terminie.

 

- Zgodnie ze Strategią dla Górnictwa do 2030 roku przyjętą przez Ministerstwo Energii węgiel kamienny pozostanie podstawowym surowcem do produkcji energii elektrycznej. Nie obawiamy się braku popytu na nasz węgiel w perspektywie strategii spółki - podsumował Artur Wasil.

 

Tak zapowiadaliśmy czat inwestorski ze spółką Bogdanka na twitterze

Autor artykułu

 

Przemysław Ławrowski, Redaktor, Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych Przemysław Ławrowski, Redaktor, Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych

Absolwent Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu na kierunku Finanse i Rachunkowość. Dyrektor finansowy, analityk i redaktor ekonomiczny. Wieloletni współpracownik Stowarzyszenia Inwestorów Indywidualnych oraz ekspert tematyki giełdowej i gospodarczej Forbes'a. Wcześniej szlify analityczno-dziennikarskie zbierał w redakcji money.pl tworząc dział giełdowy. W czasie wolnym zapalony muzyk.

Zwiększenie konkurencyjności działalności Stowarzyszenia Inwestorów Indywidualnych poprzez wdrożenie oprogramowania do obsługi subskrypcji

Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych realizuje projekt "Zwiększenie konkurencyjności działalności Stowarzyszenia Inwestorów Indywidualnych poprzez wdrożenie oprogramowania do obsługi subskrypcji" współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Funduszy Europejskich w ramach Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój. Sfinansowano w ramach reakcji Unii na pandemię COVID-19. Więcej informacji o projekcie