Przeciwko spółce Benefit Systems, w tym m.in. przeciwko jej spółce zależnej Fit Invest, zostało wszczęte postępowanie antymonopolowe przez UOKiK. Spółka nie zgadza się z zarzutami Prezesa UOKiK i przedłoży swoje stanowisko w niniejszej sprawie w odpowiednich terminach.
Postępowanie zostało wszczęte w związku z podejrzeniem zawarcia porozumienia w sprawie podziału rynku klubów fitness, podejrzeniem czynienia ustaleń dotyczących wyłączności współpracy z klubami fitness oraz podejrzenia ograniczania możliwości oferowania usług w ramach pakietów usług sportowo-rekreacyjnych. Postępowanie zostało wszczęte również przeciwko innym niż Spółka przedsiębiorcom, w tym podmiotom, w których Emitent bezpośrednio lub pośrednio, w tym poprzez Fit Invest, posiada udziały lub akcje – wyjaśniono w raporcie bieżącym (63/2018).
W dalszej części raportu bieżącego spółka wytłumaczyła, że maksymalna kara pieniężna, jaka może zostać nałożona w przypadku niekorzystnego dla spółki zakończenia postępowania antymonopolowego, to 10% przychodu osiągniętego w roku obrotowym poprzedzającym rok nałożenia kary.
Z kolei pod koniec 2017 roku Prezez UOKiK zgłosił swoje zastrzeżenia w sprawie przejęcia kontroli nad spółką Calypso Fitness S.A. przez Benefit Systems. Wątpliwości dotyczyły przedstawionej przez emitenta definicji rynku właściwego w aspekcie produktowym. Prezes UOKiK dostrzegał w przedmiotowej koncentracji m.in. potencjalną możliwość ograniczenia konkurencji na rynkach pakietów usług sportowo–rekreacyjnych oferowanych pracodawcom oraz świadczenia dostępu do usług sportowo– rekreacyjnych w klubach fitness. Na przełomie 2017 i 2018 roku Benefit podjął decyzję o wycofaniu wniosku w sprawie zgody na koncentrację. Jednak spółka nie złożyła broni i podjęła negocjacje mające na celu wydzielenie części majątku Calypso Fitness do podmiotów, nad którymi sprawuje kontrolę. Ze szczegółami można zapoznać się w raporcie bieżącym spółki (10/2018).
W sprawozdaniu zarządu Grupy Kapitałowej za 2017 rok poinformowano również o rozpoczęciu kontroli celno-skarbowej w dniu 25 stycznia bieżącego roku na podstawie upoważnienia wydanego przez Naczelnika Małopolskiego Urzędu Celno-Skarbowego w Krakowie. Kontrola dotyczy rozliczeń podatku dochodowego w latach 2012-2016.
Kurs akcji Benefit Systems nerwowo zareagował na doniesienia o wszczęciu postępowania antymonopolowego przez UOKiK. W trakcie dzisiejszej sesji, to jest 29 czerwca, notowania zniżkowały nawet o 6,9%, jednak około godziny 11:00 strata zmniejszyła się do około 3,3%. Analizując wykres widać, że notowania poruszają się w długoterminowym trendzie wzrostowym, jednak 2018 rok to wyraźne wyhamowanie dynamiki i przejście w konsolidację. Kurs akcji po raz drugi na przestrzeni ostatnich miesięcy spadł poniżej 200-okresowej średniej kroczącej i obecnie testuje strefę wsparcia 930 zł – 1.000 zł.
Benefit Systems – wykres kursu akcji |
Źródło: opracowanie własne na podstawie wykresu wygenerowanego w programie AmiBroker; Dane: Stooq.pl. |
Komentarz UOKiK
Na stronie Urzędu pojawił się komentarz, w którym poinformowano o możliwej zmowie i podziale rynku.
Z punktu widzenia konsumenta podział rynku mógł oznaczać, że np. w Gdańsku nie były otwierane kluby Fabryki Formy, a w Poznaniu kluby Calypso. W konsekwencji konsumenci mogli znajdować się w gorszej sytuacji, niż gdyby rynku nie podzielono.
UOKiK podejrzewa również, że uczestnicy zmowy ustalili, że uczestniczące w zmowie kluby nie będą współpracowały z rywalami Benefit Systems, np. z OK System, który oferuje na rynku pakiety konkurencyjne wobec kart Multisport. Takie działania mogły sprzyjać ochronie silnej pozycji Benefit Systems na rynku pakietów sportowo-rekreacyjnych, stawiać pracodawców szukających alternatywy dla usług Benefit Systems w gorszej sytuacji, a jednocześnie pozbawiać konsumentów używających pakietów innych niż Multisport dostępu do lubianych przez siebie klubów – przedstawiono w komentarzu UOKiK.
Z pełną treścią komentarza można zapoznać się na stronie Urzędu w tym miejscu.
Źródło: Benefit Systems S.A., UOKiK