Chat with us, powered by LiveChat

Problemy Benefit Systems z UOKiK. Przeciwko spółce zostało wszczęte postępowanie antymonopolowe

Skomentuj artykuł
© enricomarzico - Fotolia.com

Przeciwko spółce Benefit Systems, w tym m.in. przeciwko jej spółce zależnej Fit Invest, zostało wszczęte postępowanie antymonopolowe przez UOKiK. Spółka nie zgadza się z zarzutami Prezesa UOKiK i przedłoży swoje stanowisko w niniejszej sprawie w odpowiednich terminach.

 

Postępowanie zostało wszczęte w związku z podejrzeniem zawarcia porozumienia w sprawie podziału rynku klubów fitness, podejrzeniem czynienia ustaleń dotyczących wyłączności współpracy z klubami fitness oraz podejrzenia ograniczania możliwości oferowania usług w ramach pakietów usług sportowo-rekreacyjnych. Postępowanie zostało wszczęte również przeciwko innym niż Spółka przedsiębiorcom, w tym podmiotom, w których Emitent bezpośrednio lub pośrednio, w tym poprzez Fit Invest, posiada udziały lub akcje – wyjaśniono w raporcie bieżącym (63/2018).

 

W dalszej części raportu bieżącego spółka wytłumaczyła, że maksymalna kara pieniężna, jaka może zostać nałożona w przypadku niekorzystnego dla spółki zakończenia postępowania antymonopolowego, to 10% przychodu osiągniętego w roku obrotowym poprzedzającym rok nałożenia kary.

 

Z kolei pod koniec 2017 roku Prezez UOKiK zgłosił swoje zastrzeżenia w sprawie przejęcia kontroli nad spółką Calypso Fitness S.A. przez Benefit Systems. Wątpliwości dotyczyły przedstawionej przez emitenta definicji rynku właściwego w aspekcie produktowym. Prezes UOKiK dostrzegał w przedmiotowej koncentracji m.in. potencjalną możliwość ograniczenia konkurencji na rynkach pakietów usług sportowo–rekreacyjnych oferowanych pracodawcom oraz świadczenia dostępu do usług sportowo– rekreacyjnych w klubach fitness. Na przełomie 2017 i 2018 roku Benefit podjął decyzję o wycofaniu wniosku w sprawie zgody na koncentrację. Jednak spółka nie złożyła broni i podjęła negocjacje mające na celu wydzielenie części majątku Calypso Fitness do podmiotów, nad którymi sprawuje kontrolę. Ze szczegółami można zapoznać się w raporcie bieżącym spółki (10/2018).

 

W sprawozdaniu zarządu Grupy Kapitałowej za 2017 rok poinformowano również o rozpoczęciu kontroli celno-skarbowej w dniu 25 stycznia bieżącego roku na podstawie upoważnienia wydanego przez Naczelnika Małopolskiego Urzędu Celno-Skarbowego w Krakowie. Kontrola dotyczy rozliczeń podatku dochodowego w latach 2012-2016. 

 

Kurs akcji Benefit Systems nerwowo zareagował na doniesienia o wszczęciu postępowania antymonopolowego przez UOKiK. W trakcie dzisiejszej sesji, to jest 29 czerwca, notowania zniżkowały nawet o 6,9%, jednak około godziny 11:00 strata zmniejszyła się do około 3,3%. Analizując wykres widać, że notowania poruszają się w długoterminowym trendzie wzrostowym, jednak 2018 rok to wyraźne wyhamowanie dynamiki i przejście w konsolidację. Kurs akcji po raz drugi na przestrzeni ostatnich miesięcy spadł poniżej 200-okresowej średniej kroczącej i obecnie testuje strefę wsparcia 930 zł – 1.000 zł.

 

Benefit Systems – wykres kursu akcji
Źródło: opracowanie własne na podstawie wykresu wygenerowanego w programie AmiBroker; Dane: Stooq.pl.

 

Komentarz UOKiK

 

Na stronie Urzędu pojawił się komentarz, w którym poinformowano o możliwej zmowie i podziale rynku.

 

Z punktu widzenia konsumenta podział rynku mógł oznaczać, że np. w Gdańsku nie były otwierane kluby Fabryki Formy, a w Poznaniu kluby Calypso. W konsekwencji konsumenci mogli znajdować się w gorszej sytuacji, niż gdyby rynku nie podzielono.

 

UOKiK podejrzewa również, że uczestnicy zmowy ustalili, że uczestniczące w zmowie kluby nie będą współpracowały z rywalami Benefit Systems, np. z OK System, który oferuje na rynku pakiety konkurencyjne wobec kart Multisport. Takie działania mogły sprzyjać ochronie silnej pozycji Benefit Systems na rynku pakietów sportowo-rekreacyjnych, stawiać pracodawców szukających alternatywy dla usług Benefit Systems w gorszej sytuacji, a jednocześnie pozbawiać konsumentów używających pakietów innych niż Multisport dostępu do lubianych przez siebie klubów – przedstawiono w komentarzu UOKiK.

 

Z pełną treścią komentarza można zapoznać się na stronie Urzędu w tym miejscu.

 

 

Źródło: Benefit Systems S.A., UOKiK

Autor artykułu

 

Adrian Mackiewicz, główny analityk rynku akcji SII Adrian Mackiewicz, główny analityk rynku akcji SII

Posiadacz tytułu CFA i licencji doradcy inwestycyjnego (nr licencji 571). Ze Stowarzyszeniem Inwestorów Indywidualnych współpracuje od 2014 roku, obecnie na stanowisku dyrektora działu analiz. Autor licznych komentarzy rynkowych i analiz spółek notowanych na polskiej giełdzie. Prowadzi cykliczne webinary poświęcone analizie spółek z GPW oraz edukacyjny portfel akcyjny. Można go posłuchać w podcaście SII Echa Rynku. Prelegent na konferencjach inwestorskich. Autor wielu materiałów edukacyjnych, artykułów i webinarów, poświęconych zagadnieniom związanym z inwestowaniem i analizowaniem instrumentów finansowych. Zwolennik fundamentalnego podejścia do inwestowania.

Zwiększenie konkurencyjności działalności Stowarzyszenia Inwestorów Indywidualnych poprzez wdrożenie oprogramowania do obsługi subskrypcji

Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych realizuje projekt "Zwiększenie konkurencyjności działalności Stowarzyszenia Inwestorów Indywidualnych poprzez wdrożenie oprogramowania do obsługi subskrypcji" współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Funduszy Europejskich w ramach Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój. Sfinansowano w ramach reakcji Unii na pandemię COVID-19. Więcej informacji o projekcie