Tematem webinaru jest kwestia rzetelności (a raczej jej braku) sprawozdań finansowych GetBack za lata 2016-2017. Wiemy już bowiem z dotychczas opublikowanych komunikatów, że w okresach tych w spółce dochodziło m.in. do operacji księgowych, nakierowanych na zawyżenie wyników.
Operacje te polegały głównie na aranżowaniu wątpliwych transakcji na pakietach wierzytelności. Samo zawieranie takich transakcji to jedno, ale sposób ich wykazania (a właściwie ukrycia) w sprawozdaniach finansowych to drugie. W tym kontekście w ocenie prowadzącego webinar rodzi się kilka pytań do biegłego rewidenta, dotyczących rzetelności audytowanych przecież sprawozdań GetBack:
- Czy audytor zezwolił na ujmowanie tych transakcji jedynie w kwotach zysków (a nie odrębnie przychodów i kosztów), w sprzeczności z wymogami MSR 1?
- Czy audytor zezwolił na ukrycie tych transakcji w pozycji „Odzyski z portfeli wierzytelności”, w sprzeczności z wymogami MSR 1?
- Czy audytor zezwolił na nie ujawnienie kwot zobowiązań warunkowych (z tytułu udzielonych przez GetBack gwarancji stóp zwrotu), w sprzeczności z wymogami MSR 37?
- Czy audytor zezwolił na potraktowanie potencjalnych zobowiązań z tytułu gwarancji stóp zwrotu jako zobowiązań warunkowych (ukrytych poza bilansem), zamiast ujęcia ich w bilansie jako rezerwy na zobowiązania?
Te oraz inne wątpliwości omówione są szczegółowo podczas webinaru.
Kilka uwag do sprawozdań finansowych GetBack:
czy audytor mógł wcześniej wykryć nieprawidłowości w spółce?
Webinar poprowadził:
dr Jacek Welc
Doktor nauk ekonomicznych, specjalista z zakresu analizy finansowej oraz wyceny aktywów. Wykładowca Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu oraz SRH University Berlin. Posiada zdobyty z wyróżnieniem dyplom London Chamber of Commerce and Industry z zarządzania oraz certyfikat tej instytucji z rachunkowości finansowej (LCCI Level 4 Financial Accounting IAS). W latach 2003-2007 prowadził własną działalność doradczą w zakresie finansów firm. W latach 2007-2008 był Dyrektorem Działu Analiz i Wycen Dexus Partners, a następnie Członkiem Zarządu w PKF Grupa Konsultingowa. Były lub obecny członek rad nadzorczych (Polcolorit, Polskie Jadło, Pacific oraz Mediacap) oraz autor kilkudziesięciu wycen aktywów. W ramach działalności akademickiej prowadzi badania w obszarach finansów firm. Ich wyniki prezentował na licznych konferencjach (m.in. w USA, Anglii, Malezji, Kostaryce, Tajlandii, Australii, Nowej Zelandii) oraz publikował w międzynarodowych czasopismach. Jako profesor wizytujący wykładał zagadnienia analizy finansowej na uczelniach w piętnastu krajach. Za swoje prace naukowe był pięciokrotnie wyróżniany przez amerykańskie instytuty badawcze.