Chat with us, powered by LiveChat

Duże wahania INI. Wskaźnik nastrojów znów zyskał na wartości

Skomentuj artykuł

Od kilku tygodni Indeks Nastrojów Inwestorów obliczany przez Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych doświadcza sporych wahań. Wskaźnik ten zaliczył mocny spadek po tym, jak dotarł do najwyższego poziomu od ponad 6 miesięcy. Z kolei najnowsze notowanie pokazuje kolejny wzrost INI, dzięki któremu znalazł się on pomiędzy wartościami z ostatnich dwóch tygodni.

 

Najnowszy odczyt Indeksu Nastrojów Inwestorów powstał na podstawie badań ankietowych przeprowadzonych wśród graczy w okresie od 9 do 16 sierpnia. Osiągnął wartość -14,7 pkt., co jest wynikiem o 9,4 pkt. wyższym w stosunku do poprzedniego odczytu. Jest to również o 8,4 pkt. niższy poziom w stosunku do odczytu sprzed 2 tygodni, kiedy indeks dotarł do najwyższego poziomu od lutego.

 

Notowania Indeksu Nastrojów Inwestorów

ini_indeks_16_08_2018

Źródło: Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych   

 

Na wzrost INI pozwolił przede wszystkim wyższy udział inwestorów, którzy w ciągu kolejnych 6 miesięcy spodziewają się trendu wzrostowego na giełdzie. Ich odsetek wyniósł 33,8 procent, a zatem był o 5,8 punktu procentowego wyższy w porównaniu do ostatniego odczytu. W przypadku “niedźwiedzi” odsetek zmniejszył się o 3,5 punktu procentowego do poziomu 48,4 procent. Graczy nastawionych neutralnie było 17,8 procent (-2,3 p.p. t/t).

 

Głosuj zalogowany(a) i wygrywaj nagrody książkowe*!

Każdy oddany głos to 5 punktów SII.
(*przed wzięciem udziału w badaniu należy się zalogować, inaczej głos jest anonimowy)

 

Wzrostowi Indeksu Nastrojów Inwestorów nie towarzyszył wzrost wartości indeksów giełdowych notowanych na warszawskiej giełdzie. W okresie ostatniego notowania INI, najmniejszą stratę odnotował indeks sWIG80, który poszedł w dół o 0,7 procent. W przypadku indeksu WIG strata wyniosła 2,54 procent, WIG20 zniżkował o 2,69 procent, a mWIG40 miał wartość o 2,86 procent niższą.

Poprawa nastrojów w USA

Patrząc na odsetek poszczególnych grup inwestorów na amerykańskim rynku można stwierdzić, że nastroje za Oceanem uległy poprawie. Nadal największy odsetek graczy spodziewa się trendu wzrostowego na giełdzie. Według American Association of Individual Investors było ich 36,2 procent, czyli nieznacznie mniej niż tydzień wcześniej. Mocniej na sile wzrósł odsetek graczy nastawionych neutralnie.

 

Odsetek inwestorów spodziewających się na giełdzie w ciągu kolejnych 6 miesięcy trendu wzrostowego/bocznego/spadkowego w podziale na polskich i amerykańskich graczy   

ini_aaii_indeks_16_08_2018

*dane zebrano podczas badania przeprowadzonego w dniach 09.08-17.08.2018
Źródło: opracowanie własne na podstawie danych SII oraz AAII         

 

W ciągu ostatnich dni S&P500 oraz Dow Jones Industrial zmieniły swoje wartości symbolicznie. Wynosiły one odpowiednio -0,45 procent oraz 0,19 procent. Z kolei technologiczny Nasdaq stracił 1,08 procent. W ubiegły piątek na rynek napłynęły dane dotyczące inflacji w USA. Inflacja CPI wyniosła w lipcu 2,9 procent rok do roku, a inflacja bazowa CPI miała wartość 2,4 procent rok do roku. Dane te są jednym z kryteriów na podstawie których Fed podejmuje decyzje dotyczące polityki monetarnej USA.

Autor artykułu

 

Przemysław Ławrowski, Redaktor, Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych Przemysław Ławrowski, Redaktor, Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych

Absolwent Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu na kierunku Finanse i Rachunkowość. Dyrektor finansowy, analityk i redaktor ekonomiczny. Wieloletni współpracownik Stowarzyszenia Inwestorów Indywidualnych oraz ekspert tematyki giełdowej i gospodarczej Forbes'a. Wcześniej szlify analityczno-dziennikarskie zbierał w redakcji money.pl tworząc dział giełdowy. W czasie wolnym zapalony muzyk.

Zwiększenie konkurencyjności działalności Stowarzyszenia Inwestorów Indywidualnych poprzez wdrożenie oprogramowania do obsługi subskrypcji

Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych realizuje projekt "Zwiększenie konkurencyjności działalności Stowarzyszenia Inwestorów Indywidualnych poprzez wdrożenie oprogramowania do obsługi subskrypcji" współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Funduszy Europejskich w ramach Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój. Sfinansowano w ramach reakcji Unii na pandemię COVID-19. Więcej informacji o projekcie