O wynikach spółki za pierwsze półrocze 2018 roku, inwestycjach, polityce dywidendowej i regulacjach prawnych mówił Marek Wadowski, wiceprezes zarządu ds. finansów spółki Tauron Polska Energia, podczas czatu inwestorskiego zorganizowanego przez Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych. Członek zarządu energetycznej firmy mówił także o przewidywanym wzroście kosztów z tytułu emisji CO2 w drugim półroczu tego roku.
Pierwszy pytanie, które zadał jeden z inwestorów dotyczyło perspektyw segmentu “Wydobycie” w kontekście słabych wyników Tauronu za pierwsze półrocze 2018 roku.
Marek Wadowski zwrócił uwagę, że wyniki segmentu “wydobycie” są pochodną wolumenu produkcji węgla. Kluczowe z punktu widzenia tego wyniku są koszty stałe, które stanowią aż 90 procent wszystkich kosztów segmentu. - W pierwszym półroczu 2018 roku mieliśmy do czynienia z trudnymi warunkami górniczo-geologicznymi, w szczególności na kopalni Janina. Prowadzone były również prace przezbrojeniowe, których efekt był widoczny na kopalni Sobieski, gdzie wydobycie przed rokiem było prowadzone na wszystkich trzech ścianach. Obecnie intensywnie pracujemy nad planem poprawy wydajności, a jego efekty będą widoczne w ciągu 2-3 lat. Oznacza to, że w tym okresie wyzwaniem będzie osiągnięcie wolumenów rzędu 7 mln ton - tłumaczył wiceprezes Tauronu.
Odpowiadając na kolejne pytanie dotyczącego prowadzonego przez spółkę wydobycia węgla, Wadowski mówił, że odsetek łącznej produkcji węgla wykorzystany na potrzeby jednostek produkcyjnych grupy Tauron wyniósł 66 procent. - Pozostała część to w większości sortymenty grube i średnie, których nie zużywamy w grupie - dodał.
Tauron Polska Energia - wykres kursu akcji |
Źródło: opracowanie własne na podstawie wykresu wygenerowanego w serwisie Stooq.pl |
Kolejne pytanie dotyczące wyników Tauronu za pierwsze półrocze 2018 roku dotyczyło segmentów działalności spółki, które w największym stopniu wpłynęły na wynik.
- Wyniki pierwszego półrocza 2018 roku były pod największym wpływem segmentów “Sprzedaż” i “Wytwarzanie”, w których również mieliśmy do czynienia z efektami zdarzeń jednorazowych zarówno w 2017 jak i 2018 roku. Zauważalne jest zwiększenie wyniku w segmencie “Dystrybucja”, które jest efektem głównie wzrostu wolumenu dystrybuowanej energii oraz oszczędności kosztowych - opisywał Marek Wadowski podczas czatu inwestorskiego.
Jedno z pytań dotyczyło również powodów spadków produkcji energii elektrycznej oraz ciepła, która była niższa w drugim kwartale o odpowiednio 21 procent i 41 procent rok do roku.
Jak dowiedzieliśmy się podczas czatu, w całym pierwszym półroczu 2018 roku, po wyłączeniu zdarzenia jednorazowego w kwocie 230 mln zł, wynik EBITDA segmentu “Wytwarzanie” był na podobnym poziomie w stosunku do tego osiągniętego w tym samym okresie roku poprzedniego. Było to możliwe dzięki korzystaniu w większym stopniu z mechanizmu Operacyjnej Rezerwy Mocy oraz optymalizacji w zakresie wytwarzania energii. W przypadku ciepła, spadek produkcji wynikał ze skrócenia sezonu grzewczego wskutek istotnie wyższych temperatur w drugim kwartale 2018 roku.
Regulacje prawne
Inwestorzy pytali również o ewentualne konsekwencje planowanych zmian regulacyjnych, dotyczących Tauronu. Jedna z nich odnosiła się do możliwego wpływu obligo sprzedaży 100 procent energii przez Towarową Giełdę Energii.
- Wprowadzenie 100 procent obliga to przede wszystkim istotne zwiększenie płynności na TGE, co przekłada się na większą transparentność rynku. Postrzegamy to jako korzystne rozwiązanie zarówno dla branży, jak i odbiorców energii elektrycznej - tłumaczył Marek Wadowski, wiceprezes spółki.
Kolejną kwestią była konkluzja BAT oraz dostosowanie jednostek wytwórczych Tauronu do jej wymogów. Wadowski wyjaśnił w tym miejscu, że koniec na czerwca 2018 roku dostępne finansowanie dla Tauronu wynosiło 5,4 mld złotych. Grupa posiada zatem wystarczające środki na realizację zarówno inwestycji w nowy blok Jaworzno III, jak i modernizację bloków pod wymagania BAT.
Zobacz, jak relacjonowaliści czat inwestorski wiceprezesem ds. finansów spółki Tauron Polska Energia
Relacja z czatu inwestorskiego Tauron Polska Energia S.A.
Na pytanie dotyczące wdrożenia obligatoryjnego mechanizmu split payment, wiceprezes odpowiedział, iż nie ma on wpływu na wyniki Tauronu. Ma ono na celu przede wszystkim zwiększenie bezpieczeństwa rozliczeń związanych z podatkiem VAT. - Zdajemy sobie sprawę, iż wprowadzenie tego mechanizmu może być problematyczne dla niektórych dostawców. Niemniej jednak, liczymy na to, iż z czasem stanie się on neutralny dla naszych partnerów - stwierdził Wadowski.
Inwestycje
Odpowiadając na pytania dotyczące prowadzonych inwestycji przez spółkę Tauron, Marek Wadowski wyjaśnił, iż aktualny poziom zaawansowania prac związanych z budową bloku o mocy 910 MW w Jaworznie, przekracza 70 procent. Spółka nie widzi zagrożenia oddania tej inwestycji w terminie, czyli do końca 2019 roku.
Odnośnie planów dotyczących inwestycji w Odnawialne Źródła Energii wiceprezes wyjaśnił iż spółka jest zainteresowana rentownym wzrostem w tym obszarze. - Analizujemy różnego rodzaju projekty - zarówno istniejące, jak i do realizacji od podstaw.
Wyniki finansowe przyszłych okresów
Na pytanie dotyczące zagrożeń, jakim może podlegać Tauron w najbliższych kwartałach Marek Wadowski odpowiedział następująco: Największym wyzwaniem w najbliższych okresach dla sektora energetycznego w Polsce będzie zaostrzająca się polityka klimatyczna Unii Europejskiej. Wyrazem tego jest m.in. obserwowany w tym roku istotny wzrost cen uprawnień do emisji CO2 (w ubiegłym roku był to poziom 5 euro za tonę, obecnie jest to poziom prawie 20 euro za tonę). Rosnąca cena uprawnień do emisji CO2 będzie miała wpływ na koszty Grupy Tauron.
Firma przewiduje, że w drugim półroczu 2018 roku koszty z tytułu emisji CO2 wzrosną dwukrotnie.
Dywidenda
Odnośnie pytań dotyczących planów dywidendowych, członek zarządu poinformował, że spółka podtrzymuje swoje plany w tym zakresie zawarte w strategii. Zgodnie z nią, pierwszym rokiem, za który nastąpi wypłata dywidendy będzie 2019 roku (wypłata w 2020 roku).