Indeks Nastrojów Inwestorów obliczany przez Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnów znów wrócił na poprzednią pozycję. Ostatnie notowania tego wskaźnika pokazują na przemian wzrost i spadek wartości, a dominującą siłą pozostają od 7 miesięcy “niedźwiedzie”.
Wartość INI obliczona na podstawie ankiet przeprowadzanych wśród inwestorów w okresie od 30 sierpnia do 6 września wyniosla -17,8 pkt. To o 9,3 pkt. mniej w stosunku do poprzedniego odczytu. Skala zmian jest podobna do tej obserwowanej w ubiegłym tygodniu z tą różnicą, że inny jest kierunek zmian. Patrząc na ostatnie wyniki Indeksu Nastrojów Inwestorów widać, że wskaźnik ten porusza się wokół poziomu -15 pkt. Od 6 tygodni bowiem obserwujemy na zmianę wzrosty i spadki indeksu. Porównując obecną wartość -17,8 pkt. do danych historycznych widać, że INI dotarło na najniższego poziomu od prawie miesiąca.
Notowania Indeksu Nastrojów Inwestorów
Źródło: Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych
Najmocniejszą siłą wśród polskich inwestorów pozostają “niedźwiedzie”. Wprawdzie obecnie nie posiadają one większości, ale ich przewaga jest znacząca i utrzymuje się od początku lutego 2018 roku. Odsetek graczy spodziewających się spadków wynosi 49,8 procent, o 3,8 pkt. procentowego więcej w stosunku do poprzedniego odczytu. Najnowszy odczyt INI pokazał również, że inwestorów spodziewających się wzrostów w ciągu kolejnych 6 miesięcy na giełdzie było 32 procent (-5,4 pkt. procentowego t/t). Z kolei gracze nastawieni neutralnie stanowili 18,3 procent ogółu inwestorów biorących udział w badaniu.
Głosuj zalogowany(a) i wygrywaj nagrody książkowe*!
Każdy oddany głos to 5 punktów SII.
(*przed wzięciem udziału w badaniu należy się zalogować, inaczej głos jest anonimowy)
Od publikacji ostatniego odczytu INI, wartość indeksu blue chipów spadła o 2,59 procent. W tym samym czasie mWIG40 poszedł w dół o 6,01 procent, a sWIG80 stracił 7,91 procent. Zatem jak wskazują notowania indeksów, najgorzej radzi sobie segment małych spółek, a im jest on większym, tym sytuacja jest lepsza.
Wśród krajowych danych makroekonomicznych, które pojawiły się w okresie od 30 sierpnia do 06 września, warto zwrócić uwagę na finalny odczyt PKB za drugi kwartał, który wyniósł 5,1 procent, wstępny odczyt inflacji za sierpień na poziomie 2 procent rok do roku roku oraz decyzję RPP w sprawie stóp procentowych, które pozostały na dotychczasowym poziomie.
USA: Zmiany na korzyść “niedźwiedzi”
Według American Association of Individual Investors odsetek inwestorów z amerykańskiego rynku kapitałowego, spodziewających się wzrostów na giełdzie wynosi obecnie 42,2 procent. To o 1,3 pkt. procentowego mniej w stosunku do poprzedniego odczytu. Mniej niż tydzień wcześniej było również inwestorów nastawionych neutralnie. Ich odsetek zmniejszył się o 0,6 pkt. procentowego i wyniósł 31,5 procent. Więcej było za to “niedźwiedzi”, którzy stanowili 26,3 procent (+1,9 pkt. procentowego t/t).
Odsetek inwestorów spodziewających się na giełdzie w ciągu kolejnych 6 miesięcy trendu wzrostowego/bocznego/spadkowego w podziale na polskich i amerykańskich graczy
*dane zebrano podczas badania przeprowadzonego w dniach 30.08-06.09.2018
Źródło: opracowanie własne na podstawie danych SII oraz AAII
Od publikacji ostatniego odczytu główne indeksy w Stanach Zjednoczonych nie prezentowały imponujących wzrostów. S&P500 stracił 0,8 procent, Nasdaq Composite zniżkował o 2,05 procent, a Dow Jones zyskał symboliczne 0,03 procent. Zatem S&P500 oraz Nasdaq Composite oddaliły się nieco od wypracowanych w sierpniu historycznych rekordów.