Chat with us, powered by LiveChat

Oto najlepsze i najgorsze branże III kwartału na GPW

Skomentuj artykuł
Andrey Popov - fotolia.com

Po udanym okresie wakacji, branża paliwowa kontynuowała wzrosty we wrześniu. Dzięki temu, w trzecim kwartale tego roku WIG-Paliwa wypracował największy wzrost spośród wszystkich indeksów sektorowych notowanych na GPW. Najsłabiej w tym okresie wypadł sektor chemiczny, który stracił nieco ponad 17 procent. Biorąc pod uwagę wynik indeksu WIG, o czym pisaliśmy w poprzedniej analizie, miniony kwartał dla polskiej giełdy był dość udany.

 

Na przestrzeni ostatniego kwartału, WIG zyskał 5,4 procent. Oznacza to, że polska giełda w okresie od lipca do września osiągnęła wyższy wzrost niż m.in. francuski CAC, niemiecki DAX, brytyjski FTSE-250, czy włoski FTSE-MIB.

 

WIG - wykres notowań indeksu
WIG - wykres notowań indeksu
 Źródło: opracowanie własne na podstawie wykresu wygenerowanego w serwisie Stooq.pl

 

Biorąc pod uwagę wielkość spółek, najlepiej w trzecim kwartale tego roku wypadły blue chipy. Wartość indeksu reprezentującego tą część rynku wyzrosła o 7,01 procent, tymczasem mWIG40 stracił 1,2 procent. WIG20 dobry rezultat zawdzięcza wzrostowi spółek paliwowych (m.in. PKN Orlen), a także bankom, które mają duży udział w tym indeksie. Najsłabiej wypadł sWIG80, który stracił aż 9,5 procent.

 

Zmiana wartości indeksów notowanych na GPW na przestrzeni ostatnich 3 miesięcy

Indeks Zmiana procentowa
WIG +5,40
WIG20 +7,01
mWIG40 -1,20
sWIG80 -9,50

Źródło: SII na podstawie danych serwisu stooq.pl

 

Liderem spadków nie tylko segmentu małych spółek, ale również całego indeksu WIG był Medicalgorithmics, który w trzecim kwartale potaniał o 69 procent. Jedną z przyczyn tak głębokiej przeceny były słabe wyniki finansowe za drugi kwartał. Negatywnie na kurs spółki zadziałała również informacja o prezentacji nowej wersji Apple Watch, który będzie miał możliwość monitorowania czynności serca użytkownika. Z kolei najwyższy wzrost spośród spółek notowanych w indeksie WIG osiągnęła Baltona, której akcje poszły w górę o 81 procent.

WIG-Paliwa odzyskuje wartość

O mocnym wzroście indeksu WIG-Paliwa w lipcu i sierpniu pisaliśmy w podsumowaniu wakacji na GPW. Na przestrzeni całego trzeciego kwartału indeks zyskał 22,5 procent zostawiając daleko w tyle inne sektory warszawskiej giełdy. Indeks ten odzyskał część wartości po spadku z pierwszej połowy tego roku. W pierwszym kwartale WIG-Paliwa stracił 16,72 procent, a w drugim 9,87 procent.

 

WIG-Paliwa - wykres notowań indeksu 
WIG-Paliwa - wykres notowań indeksu
Źródło: opracowanie własne na podstawie wykresu wygenerowanego w serwisie Stooq.pl

 

Największy udział w tym indeksie posiada PKN Orlen. Posiada on nieco ponad 60 procent udziału. W okresie od lipca do września paliwowy gigant poszedł w górę o ponad 24 procent. Również Lotos zdecydowanie zyskał na wartości. Jego akcje w tym okresie podrożały o ponad 30 procent.

Banki na fali

Drugim najwyższym wzrostem w trzecim kwartale tego roku może pochwalić się sektor bankowy. W tym okresie WIG-Banki zyskał 9,1 procent, a zatem wzrost miał znacznie mniejszą skalę w stosunku do tego, co wypracowała branża paliwowa. WIG-Banki również kontynuował dobrą passę, która miała miejsce w wakacje. Wzrost notowań spółek z tego sektora pozytywnie wpłynął na sytuację indeksu WIG20, w którym banki mają mocną reprezentację. Największy udział spośród spółek tego sektora w jego portfelu ma PKO BP, który w trzecim kwartale tego roku zyskał ponad 17 procent.

 

Zmiany wartości indeksów sektorowych notowanych na GPW w trzecim kwartale 2018 roku 

Indeks Zmiana procentowa
WIG-Paliwa +22,48
WIG-Banki +9,10
WIG-Informatyka +7,36
WIG-Odzież +3,02
WIG-Leki +1,42
WIG-Spożywczy -0,63
WIG-Górnictwo -1,99
WIG-Nieruchomości -2,60
WIG-Motoryzacja -5,35
WIG-Energia -5,81
WIG-Media -6,61
WIG-Telekomunikacja -8,28
WIG-Budownictwo -11,54
WIG-Chemia -17,34

Źródło: SII na podstawie danych z serwisu stooq.pl

Branża chemiczna i budowlana najsłabsza

Liderem spadku tego zestawienia jest WIG-Chemia. Indeks poszedł w dół o ponad 17 procent. Głównym „winowajcą” była Grupa Azoty, która w tym czasie straciła prawie 25 procent swojej wartości. Na minusie był również Ciech, który zniżkował o około 10 procent. Te dwie spółki mają łącznie nieco ponad 80-procentowy udział w portfelu indeksu.

 

WIG-Chemia - wykres notowań indeksu
WIG-Chemia - wykres notowań indeksu
Źródło: opracowanie własne na podstawie wykresu wygenerowanego w serwisie Stooq.pl

 

Słabo radziła sobie również branża budowlana. WIG-Budownictwo stracił w trzecim kwartale 11,5 procent, co jest kontynuacją złej kondycji tej branży z drugiego kwartału tego roku. Wówczas indeks ten spadł o 21,78 procent, a w pierwszych trzech miesiącach roku poszedł on w dół o niespełna 5 procent. Negatywnie na spółkach z tego sektora odbiją się rosnące koszty, przez co część wcześniej podpisanych kontraktów staje się nierentowna.

Autor artykułu

 

Przemysław Ławrowski, Redaktor, Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych Przemysław Ławrowski, Redaktor, Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych

Absolwent Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu na kierunku Finanse i Rachunkowość. Dyrektor finansowy, analityk i redaktor ekonomiczny. Wieloletni współpracownik Stowarzyszenia Inwestorów Indywidualnych oraz ekspert tematyki giełdowej i gospodarczej Forbes'a. Wcześniej szlify analityczno-dziennikarskie zbierał w redakcji money.pl tworząc dział giełdowy. W czasie wolnym zapalony muzyk.

Zwiększenie konkurencyjności działalności Stowarzyszenia Inwestorów Indywidualnych poprzez wdrożenie oprogramowania do obsługi subskrypcji

Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych realizuje projekt "Zwiększenie konkurencyjności działalności Stowarzyszenia Inwestorów Indywidualnych poprzez wdrożenie oprogramowania do obsługi subskrypcji" współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Funduszy Europejskich w ramach Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój. Sfinansowano w ramach reakcji Unii na pandemię COVID-19. Więcej informacji o projekcie