Po dwóch tygodniach wzrostów, Indeks Nastrojów Inwestorów znów stracił na wartości. Obecna skala zmian tego wskaźnika jest jednak o połowę mniejsza, w porównaniu do ruchu, jaki wykonał on w ubiegłym tygodniu. Do spadku notowań INI przyczynił się m.in. wzrost udziału niedźwiedzi, których odsetek przekroczył poziom 50 procent. Odmienne nastroje panują natomiast wśród amerykańskich inwestorów. Udział graczy spodziewających się trendu wzrostowego na tamtejszym rynku ponownie poszedł w górę.
Obliczany przez Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych Indeks Nastrojów Inwestorów osiągnął wartość -19,2 pkt. Obecne notowanie powstało na podstawie badań ankietowych przeprowadzonych wśród inwestorów w dniach od 27 września do 4 października. Gracze odpowiadali na pytanie dotyczące trendu, jaki ich zdaniem będzie obecny na giełdzie w ciągu kolejnych 6 miesięcy. W porównaniu do poprzedniego odczytu, wskaźnik stracił 12,3 pkt. Tydzień wcześniej indeks zanotował największy od 10 tygodni wzrost (+24,9 pkt.), o czym pisaliśmy w poprzednim komentarzu.
Notowania Indeksu Nastrojów Inwestorów
Źródło: Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych
Spadek notowań INI jest m.in. konsekwencją wzrostu udziału niedźwiedzi, czyli graczy spodziewających się trendu spadkowego na giełdzie na przestrzeni kolejnych 6 miesięcy. Ich odsetek zwiększył się o 5,1 pkt. proc. i ponownie przekroczył poziom 50 procent (52,1 procent). Dla porównania, tydzień wcześniej udział niedźwiedzi zniżkował o 12 pkt. proc. Słabiej przedstawia się sytuacja byków, których udział wśród inwestorów biorących udział w badaniu wyniósł 32,9 procent i był o 7,3 pkt. proc. niższy w stosunku do ubiegłotygodniowego odczytu. Rosła również liczebność graczy niezdecydowanych, czyli tych, którzy spodziewają się trendu bocznego na giełdzie. Ich odsetek w najnowszej odsłonie badania tworzonego przez Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych wyniósł 15 procent (+2,2 pkt. proc.).
Głosuj zalogowany(a) i wygrywaj nagrody książkowe*!
Każdy oddany głos to 5 punktów SII.
(*przed wzięciem udziału w badaniu należy się zalogować, inaczej głos jest anonimowy)
Od momentu publikacji ostatniego odczytu Indeksu Nastrojów Inwestorów, WIG stracił 1,48 procent. Przyglądając się zmianom poszczególnych segmentów rynku widać, że najmocniej na wartości straciły blue chipy (-1,7 procent). Z kolei mWIG40 oraz sWIG80 odnotowały spadek o około 1 procent.
Wśród ważnych danych makroekonomicznych, jakie napłynęły w minionym tygodniu z polskiej gospodarki, w szczególności należy wymienić odczyt inflacji za wrzesień, która spadła poniżej poziomu 2 procent (1,8 proc. r/r). W środę decyzję w sprawie stóp procentowych podjęła natomiast Rada Polityki Pieniężnej. Koszt kapitału w Polsce pozostał bez zmian.
USA: Wzrost udziału byków
Pod względem nastrojów inwestorów, amerykański rynek na przestrzeni ostatnich tygodni charakteryzował się dużą jednorodnością. Oznacza to, że udział byków, niedźwiedzi oraz inwestorów nastawionych neutralnie, był do siebie zbliżony. Obecnie znaczną przewagę zdobyli inwestorzy spodziewający się na rynku wzrostów. Ich odsetek sięgnął 45,7 procent i był o 9,4 pkt. proc. wyższy względem notowań z ubiegłego tygodnia. Jeszcze w połowie września ich udział wynosił 32,1 procent. Najmniejszy udział w rynku mają obecnie inwestorzy spodziewający się spadków. Ich udział wyniósł 25,1 procent.
Odsetek inwestorów spodziewających się na giełdzie w ciągu kolejnych 6 miesięcy trendu wzrostowego/bocznego/spadkowego w podziale na polskich i amerykańskich graczy
*dane zebrano podczas badania przeprowadzonego w dniach 27.09-04.10.2018
Źródło: opracowanie własne na podstawie danych SII oraz AAII
Poprawa nastrojów w USA ma swoje konsekwencje w postaci wzrostów indeksów na Wall Street. W tym tygodniu Dow Jones znalazł się w pobliżu poziomu 27 tys. punktów, śrubując tym samym kolejne rekordy.