Od szczytu z początku października amerykański indeks S&P 500 stracił na wartości 5,2%. Sama wczorajsza przecena, tj. w środę, 10 października, sięgnęła 3,3%. Na rynkach robi się coraz bardziej nerwowo, co przekłada się na nastroje inwestorów.
W tygodniu zakończonym 11 października udział byków wśród polskich inwestorów stopniał o 5,8 p.p., spadając do poziomu 27,1%. Jednocześnie udział niedźwiedzi wzrósł o 9,2 p.p., do 61,2%. Jeszcze bardziej intensywna reakcja wystąpiła po stronie inwestorów z Ameryki. Za oceanem udział byków zmniejszył się aż o 15,1 p.p., do 30,6%. Z kolei niedźwiedzie zyskały 10,4 p.p., notując udział na poziomie 35,5%.
Odsetek inwestorów spodziewających się na giełdzie w ciągu kolejnych 6 miesięcy trendu wzrostowego/bocznego/spadkowego w podziale na polskich i amerykańskich graczy
*dane zebrano podczas badania przeprowadzonego w dniach 04.10-11.10.2018
Źródło: opracowanie własne na podstawie danych SII oraz AAII
Pogorszenie nastrojów inwestorów przełożyło się na spadek indeksu INI o 14,9 punktów wobec poprzedniego tygodnia. Najnowszy odczyt wskazał na ujemną wartość indeksu na poziomie 34,1 punktów, a więc wskaźnik ten zbliża się do rekordowo niskich poziomów sprzed kilku tygodni.
Co ciekawe, 2018 rok jest rekordowy i w historii badania INI zostanie zapamiętany jako rok dominacji niedźwiedzi. W dotychczasowej, czyli już prawie 8-letniej historii badania, najwięcej ujemnych odczytów INI zostało odnotowanych w 2016 roku – 19 ujemnych odczytów wobec 52 odczytów w całym roku. Natomiast dotychczas w 2018 roku było już 41 odczytów badania, z czego 37 zakończyło się wartościa ujemną. Tak naprawdę dodatnie odczyty zostały odnotowane tylko na początku roku, w styczniu, kiedy polska giełda kontynuowała hossę z 2017 roku. Począwszy od lutego bieżącego roku indeks INI co tydzień notuje wartość ujemną.
Notowania Indeksu Nastrojów Inwestorów
Źródło: Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych
Głosuj zalogowany(a) i wygrywaj nagrody książkowe*!
Każdy oddany głos to 5 punktów SII.
(*przed wzięciem udziału w badaniu należy się zalogować, inaczej głos jest anonimowy)