Chat with us, powered by LiveChat

INI blisko historycznego rekordu. „Niedźwiedzie” znów mocniejsze

Skomentuj artykuł

Odsetek osób spodziewających się trendu spadkowego na giełdzie w ciągu kolejnych 6 miesięcy ponownie przekroczył 60 procent, co negatywnie wpłynęło na wartość Indeksu Nastrojów Inwestorów. Według najnowszego odczytu, wskaźnik ten ponownie zbliżył się do najniższego poziomu w historii, który obserwowaliśmy zaledwie 6 tygodni temu.

 

Indeks Nastrojów Inwestorów obliczany przez Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych ma obecnie wartość 37,9 pkt. Jest to jeden z najniższych poziomów, jakie wskaźnik ten osiągnął w swojej prawie 8-letniej historii. Oprócz tego jest on o 7,7 pkt. niższy w stosunku do rezultatu z ubiegłego tygodnia. Najnowszy odczyt powstał na podstawie badań ankietowych przeprowadzonych wśród inwestorów indywidualnych w dniach od 18 do 25 października. Dołek notowań INI miał miejsce 13 września i wyniósł -43 pkt.

 

Notowania Indeksu Nastrojów Inwestorów 

ini_indeks_25_10_2018

Źródło: Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych

 

W badaniu ankietowym, gracze odpowiadali na pytanie, jakiego trendu spodziewają się na giełdzie w ciągu kolejnych 6 miesięcy. Spośród badanych, aż 62,6 procent jest zdania, że na rynku będzie panować trend spadkowy. Spośród ostatnich 6 odczytów, odsetek niedźwiedzi jest najwyższy. Ostatnim razem większy ich udział obserwowaliśmy, gdy INI spadł do rekordowo niskiego poziomu. Liczebność byków zmniejszyła się w tym tygodniu o 3,7 pkt. procentowego do 24,7 procent, a inwestorów spodziewających się trendu bocznego było 12,8 procent, o 0,3 pkt. procentowego mniej niż tydzień wcześniej.

Głosuj zalogowany(a) i wygrywaj nagrody książkowe*!

Każdy oddany głos to 5 punktów SII.
(*przed wzięciem udziału w badaniu należy się zalogować, inaczej głos jest anonimowy)

 

Złe nastroje ciągną za sobą indeksy giełdowe, które w ciągu ostatnich dni również traciły na wartości. Indeks WIG od zakończenia czwartkowej sesji tj. 18 października, stracił 2,3 procent. WIG20 poszedł w dół o 2,1 procent, mWIG40 zniżkował o 2,9 procent, a sWIG80 spadł o 2,4 procent. Jednym z czynników negatywnie wpływającym na polski rynek jest m.in. sytuacja amerykańskich indeksów.

USA: Odsetek niedźwiedzi najwyższy od kwietnia

Pogorszenie nastrojów widać również za Oceanem. Na przestrzeni ostatniego tygodnia udział niedźwiedzi wzrósł do 41 procent, notując tym samym najwyższy poziom od kwietnia. Daje to wzrost w skali tygodnia na poziomie 6 pkt. procentowych. Warto również zwrócić uwagę na fakt, że jeszcze 3 tygodnie temu, odsetek inwestorów oczekujących spadków na giełdzie wynosił zaledwie 25,1 procent. Drugą najmocniejszą po niedźwiedziach grupą są gracze, którzy spodziewają się neutralnych zmian na rynku. Ich odsetek wynosi obecnie 31 procent, czyli tyle samo co tydzień wcześniej. Z kolei byki, czyli gracze przewidujący wystąpienie trendu wzrostowego na rynku stracili 6 pkt. procentowych i stanowili 28 procent ogółu przebadanych inwestorów.

 

Odsetek inwestorów spodziewających się na giełdzie w ciągu kolejnych 6 miesięcy trendu wzrostowego/bocznego/spadkowego w podziale na polskich i amerykańskich graczy      

ini_aaii_indeks_25_10_2018

*dane zebrano podczas badania przeprowadzonego w dniach 18.10-25.10.2018
Źródło: opracowanie własne na podstawie danych SII oraz AAII        

 

Nastrojom na amerykańskim rynku nie sprzyjają ostatnie spadki na Wall Street. S&P500 od ubiegłego czwartku stracił 2,3 procent. Podobnie sytuacja wyglądała w przypadku indeksu Nasdaq, który spadł o 2,2 procent. Głównym wydarzeniem, którym żyje obecnie amerykański rynek jest sezon wyników spółek za trzeci kwartał. Za nami są już m.in. raporty takich spółek jak Twitter, Intel, General Electric, Alphabet (Google), Amazon, Mattel, Nokia, Daimler, Tesla, Visa, Boeing, 3M, Caterpillar czy McDonald’s.

Autor artykułu

 

Przemysław Ławrowski, Redaktor, Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych Przemysław Ławrowski, Redaktor, Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych

Absolwent Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu na kierunku Finanse i Rachunkowość. Dyrektor finansowy, analityk i redaktor ekonomiczny. Wieloletni współpracownik Stowarzyszenia Inwestorów Indywidualnych oraz ekspert tematyki giełdowej i gospodarczej Forbes'a. Wcześniej szlify analityczno-dziennikarskie zbierał w redakcji money.pl tworząc dział giełdowy. W czasie wolnym zapalony muzyk.

Zwiększenie konkurencyjności działalności Stowarzyszenia Inwestorów Indywidualnych poprzez wdrożenie oprogramowania do obsługi subskrypcji

Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych realizuje projekt "Zwiększenie konkurencyjności działalności Stowarzyszenia Inwestorów Indywidualnych poprzez wdrożenie oprogramowania do obsługi subskrypcji" współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Funduszy Europejskich w ramach Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój. Sfinansowano w ramach reakcji Unii na pandemię COVID-19. Więcej informacji o projekcie