Chat with us, powered by LiveChat

Czat inwestorski Photon Energy. Wyniki, inwestycje, branża

Skomentuj artykuł
Ellrich_Modules and sky_large - fotolia.com / Photon Energy

Georg Hotar, CEO Photon Energy odpowiadał na pytania inwestorów podczas czatu inwestorskiego zorganizowanego wspólnie ze Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych. Głównym tematem dyskusji były wyniki spółki za trzeci kwartał tego roku, jednakże inwestorzy poruszyli również kwestie inwestycji oraz perspektyw sektora energii odnawialnej.

 

Pierwsze pytanie, które padło podczas czatu inwestorskiego dotyczyło kwestii podstawowej działalności firmy. Jeden z uczestników poprosił o wyjaśnienie czym spółka się zajmuje.

 

- Nasze rozwiązania i usługi obejmują cały cykl życia systemów zasilania fotowoltaicznego. Jesteśmy aktywni na całym świecie i mamy udokumentowane doświadczenia w przygotowaniu projektów PV oraz budowaniu i podłączaniu elektrowni słonecznych do sieci. Nasz dział O&M zapewnia usługi zarządzania i konserwacji setkom MWp elektrowni słonecznych na całym świecie. Photon Energy zarządza także własnym portfolio elektrowni fotowoltaicznych o mocy 26 MWp w czterech krajach, na dwóch kontynentach oraz zapewnia systemy uzdatniania wody - tłumaczył Georg Hotar.

 

Przechodząc do wyników spółki za trzeci kwartał, jeden z inwestorów poprosił o ich skomentowanie.

 

- Opierając się na dobrych wynikach za pierwsze półrocze bieżącego roku, firma kontynuowała trend wzrostowy. Przychody wzrosły o 25,8 procent w porównaniu do trzeciego kwartału 2017 roku, natomiast zysk netto uległ prawie podwojeniu w tym samym okresie. Ta dynamika potwierdza skuteczność strategii firmy powrotu do rentowności w oparciu o rygorystyczne zarządzanie kosztami, ciągły wzrost przychodów z produkcji energii elektrycznej i działalności O&M oraz o działalność handlową i usługi uzdatniania wody - mówił CEO Photon Energy.

 

Photon Energy - wykres kursu akcji
Photon Energy - wykres kursu akcji
Źródło: opracowanie własne na podstawie wykresu wygenerowanego w serwisie Stooq.pl

 

Przedstawiciel firmy został również poproszony o wskazanie czynników, które w głównej mierze mają wpływ na wyniki spółki.

 

- Na wyniki za trzeci kwartał 2018 roku oraz wyniki zakumulowane od początku roku miały pozytywny wpływ ponadprzeciętne wyniki produkcji energii elektrycznej, wzrost w obszarze naszej działalności inżynieryjnej oraz deweloperskiej (głównie w Australii), jak również rosnąca sprzedaży technologii oraz usług zarządzania i konserwacji. Dzięki podłączeniu naszej pierwszej elektrowni oraz mając kolejnych 11 MWp w budowie na Węgrzech, a także planowanej ekspansji portfela, oczekujemy dalszego wzrostu produkcji energii elektrycznej, nawet przy mniej korzystnych warunkach pogodowych w przyszłości - mówił Hotar.

 

Zobacz, jak czat inwestorski z Photon Energy relacjonowaliśmy na Twitterze

 

Na pytanie dotyczące docelowego poziomu rentowności, Georg Hotar odpowiedział, że obecnie firma ma do dyspozycji dobrze zróżnicowany strumień przychodów powtarzalnych z produkcji energii elektrycznej, działalności zarządczej i konserwacji, ale również z prac deweloperskich (patrz zysk kapitałowy w I kw.) oraz sprzedaży technologii. Wszystkie te linie biznesowe mają bardzo różne poziomy rentowności i wymagają różnego poziomu zaangażowania kapitałowego. Dodając linię biznesową uzdatniania wody, biznes został bardziej zdywersyfikowany. Głównym celem spółki jest kontynuacja wzrostu rentowności we wszystkich tych liniach biznesowych.

 

Pojawiło się również pytanie dotyczące trwałego osiągnięcia rentowności przez spółkę.

 

- W ciągu ostatnich lat nieustannie poprawialiśmy nasz wynik, zwiększając przychody oraz rentowność. Nasza działalność jest nadal bardzo sezonowa ze znacznie lepszym drugim i trzecim kwartałem oraz słabszym pierwszym i czwartym kwartałem. Wierzymy, że nasza rentowność będzie utrzymana w dłuższej perspektywie, jednak na bazie kwartalnej, w sezonie zimowym, może pojawiać się negatywny wynik - stwierdził Hotar.

 

CEO Photon Energy dodał również, że wyniki za trzeci kwartał potwierdzają ścieżkę wzrostu przychodów oraz powrót do rentowności spółki.

Inwestycje

Na pytanie dotyczące działalności spółki w Australii, CEO odpowiedział następująco.

 

- Jesteśmy nadal bardzo zadowoleni z naszych postępów w Australii. Większość naszych wysiłków przeznaczone jest obecnie na działania w zakresie przygotowania projektów we współpracy z Canadian Solar. Postępy prac przebiegają sprawnie. Projekt w Leeton może zostać opóźniony ze względu na zaostrzenie standardów podłączenia do sieci, które wymagają przeprowadzenia dodatkowych badań w tym zakresie. Obecnie pracujemy nad alternatywami dla tego projektu, aby zminimalizować te opóźnienia. Nadal czujemy się komfortowo, że będziemy w stanie zakończyć ten projekt w roku 2019.

 

- Projekt Environa musiał zostać zwieszony z powodu nieprzewidzianych problemów związanych z możliwością jego podłączenia do sieci. Wciąż rozważamy alternatywy, więc nie został on jeszcze całkowicie przekreślony. W najgorszym scenariuszu projekt ten nie zostanie zrealizowany, ale jest to ryzyko, które zawsze musimy podjąć. Dlatego też nie skupiamy się tylko na jednym projekcie, ale na podejściu portfelowym, celem dywersyfikacji ryzyka. Był to również powód dla którego zaangażowaliśmy kanadyjskiego partnera Canadian Solar oraz innego lokalnego dewelopera na etapie przygotowania projektów. W tym podejściu czujemy się komfortowo, że ryzyka zostały zminimalizowane do akceptowalnego poziomu - dodał Hotar.

Uwarunkowania polityczne i prawne

Kolejne pytanie dotyczyło uzależnienia projektów firmy na Węgrzech i w Australii od uwarunkowań politycznych i prawnych.

 

Hotar wypowiadając się w tej kwestii mówił, że ryzyka regulacyjne mogą się urzeczywistnić w wielu formach np. w postaci podatków i opłat sieciowych. Według niego ze względu na coraz mniejszy udział subsydiów w cenach sprzedaży energii elektrycznej, ryzyko to spada. - Podejmujemy aktywne kroki w celu zminimalizowania tych zagrożeń poprzez inwestowanie w krajach, które mają podpisane traktaty o szanowaniu umów inwestycyjnych, jak również poprzez zminimalizowanie poziomu naszego zaangażowania kapitałowego w te projekty - dodał.

 

Podsumowując temat inwestycji, przedstawiciel został poproszony o przedstawienie projektów, które w tym roku zostały przeprowadzone.

 

- W 2018 roku zakończyliśmy naszą pierwszą elektrownię na Węgrzech w regionie Fertöd o mocy 528 kWp. Ponadto pozyskaliśmy kilka projektów oraz nabyliśmy kilka gruntów z nimi związanych na Węgrzech i w Australii. Łączna wielkość inwestycji wynosiła 3,7 mln złotych w okresie od pierwszego do trzeciego kwartału 2018 roku - określił Georg Hotar.

 

Jedno z pytań dotyczyło również źródeł finansowania inwestycji na 2019 rok oraz kierunków rozwoju firmy w przyszłości.

 

- Wpływy z naszej emisji obligacji będą wykorzystywane w Australii i na Węgrzech. Oczywiście, rozważamy różne modele finansowe dodatkowo, w tym finansowania bankowego. Nieustannie poszukujemy nowych potencjalnych rynków. Jeśli chodzi o rozszerzenie naszego własnego portfela, Europa środkowo-wschodnia oraz  południowo-wschodnia, jak również niektóre rynki Ameryki Łacińskiej są dla nas interesujące. Jesteśmy także otwarci na możliwości na Bliskim Wschodzie, w Afryce i Azji. Ponieważ energetyka słoneczna stała się konkurencyjną formą energii, pojawia się wiele nowych możliwości - odpowiedział Hotar.

Sytuacja spółki na giełdzie

Uczestnicy czatu poruszyli też kwestię słabego zainteresowania akcjami spółki ze strony drobnych inwestorów.

 

- Głęboko wierzymy w dalszy, pozytywny rozwój naszej działalności i mamy nadzieję, że będzie to odzwierciedlone w cenie akcji w przyszłości. Mamy jednak świadomość, że cena akcji nie zależy tylko od danych fundamentalnych, ale także od psychologii rynku i jego dynamiki. Niska płynność naszych akcji ma kilka przyczyn, takich jak niski free-float oraz niska widoczność spółki na polskim rynku. W tym momencie jesteśmy w pełni skoncentrowani na rozwoju naszej działalności, budowaniu rentowności oraz wzroście wyceny na rynkach NewConnect oraz w Pradze (PSE). Gdy to osiągniemy, będziemy rozważać dalsze możliwości - skomentował CEO Photon Energy.

Prognozy dla branży

Georg Hotar odpowiadał również na pytanie dotyczące prognoz długoterminowych dla światowego sektora energii odnawialnej oraz ewentualnych zagrożeń dla rozwoju tej gałęzi przemysłu.

 

- Koszty inwestycyjne dla elektrowni słonecznych spadły do takiego poziomu, gdzie wynikające koszty produkcji 1 KWh energii słonecznej czynią fotowoltaikę jedną z najtańszych źródeł energii elektrycznej na coraz większej liczbie rynków, na całym świecie. Podobny trend malejących kosztów i poprawy parametrów technicznych obserwujemy w technologii magazynowania energii słonecznej. Połączenie energetyki słonecznej z bateriami słonecznymi różnorodnych rozmiarów i mocy to zmieniający świat tandem. Energetyka odnawialna obejmuje cały świat i jest to już ścieżka bez powrotu. Zwolennicy brudnych energii mogą być w stanie spowolnić rozszerzanie się odnawialnych źródeł energii, ale nie będą go w stanie zatrzymać - podsumował Hotar.

Autor artykułu

 

Przemysław Ławrowski, Redaktor, Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych Przemysław Ławrowski, Redaktor, Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych

Absolwent Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu na kierunku Finanse i Rachunkowość. Dyrektor finansowy, analityk i redaktor ekonomiczny. Wieloletni współpracownik Stowarzyszenia Inwestorów Indywidualnych oraz ekspert tematyki giełdowej i gospodarczej Forbes'a. Wcześniej szlify analityczno-dziennikarskie zbierał w redakcji money.pl tworząc dział giełdowy. W czasie wolnym zapalony muzyk.

Zwiększenie konkurencyjności działalności Stowarzyszenia Inwestorów Indywidualnych poprzez wdrożenie oprogramowania do obsługi subskrypcji

Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych realizuje projekt "Zwiększenie konkurencyjności działalności Stowarzyszenia Inwestorów Indywidualnych poprzez wdrożenie oprogramowania do obsługi subskrypcji" współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Funduszy Europejskich w ramach Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój. Sfinansowano w ramach reakcji Unii na pandemię COVID-19. Więcej informacji o projekcie