Chat with us, powered by LiveChat

INI: Polscy inwestorzy pozostają w słabych nastrojach

Skomentuj artykuł

Po tym, jak w ubiegłym tygodniu Indeks Nastrojów Inwestorów odbił się od dna, znów jesteśmy świadkami pogorszenia nastrojów. Jak pokazuje ostatnie badanie przeprowadzone przez Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych, atmosfera wśród polskich inwestorów nadal jest zła i nic nie wskazuje na to, aby miało się to zmienić.

 

Indeks Nastrojów Inwestorów (INI) ma wartość -37,8 pkt. Jest to o 4,2 pkt. mniej w stosunku do poprzedniego odczytu. Widać zatem, że wskaźnik ten na dobre zadomowił się w okolicy poziomów od -30 do -40 pkt. INI bowiem przez ostatnie 6 tygodni oscyluje wokół tych wartości. Ostatnie badanie zostało przeprowadzone w okresie od 8 do 15 listopada, a inwestorzy tradycyjnie odpowiadali na pytanie dotyczące trendu, jaki ich zdaniem będzie panował na giełdzie w okresie kolejnych 6 miesięcy.

 

Notowania Indeksu Nastrojów Inwestorów  

ini_indeks_15_11_2018

Źródło: Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych

 

Najnowszy odczyt INI ponownie pokazał, że niedźwiedzie na polskim rynku cały czas prezentują bardzo dużą siłę. Odsetek inwestorów, którzy spodziewają się trendu spadkowego na giełdzie wyniósł bowiem aż 60,9 procent (+1,3 p.p. t/t). Zwolennicy spadków pozwolili zatem, aby poziom ten spadł poniżej 60 procent tylko na tydzień. W najnowszej edycji badania najwięcej straciły byki, których odsetek zmalał o 2,9 pkt. procentowego, do poziomu 23,1 procent. Z kolei gracze spodziewający się trendu bocznego na giełdzie stanowili 16 procent ogółu przebadanych inwestorów, co jest wynikiem o 1,7 pkt. procentowego wyższym niż tydzień wcześniej.

 

Głosuj zalogowany(a) i wygrywaj nagrody książkowe*!

Każdy oddany głos to 5 punktów SII.
(*przed wzięciem udziału w badaniu należy się zalogować, inaczej głos jest anonimowy)

 

Patrząc na notowania głównych warszawskich indeksów nie mamy wątpliwości, dlaczego nastroje inwestorów uległy ponownemu pogorszeniu. W przypadku WIG i WIG20, cztery z pięciu ostatnich sesji zakończyło się na minusie. Reprezentujący blue chipy indeks stracił od publikacji ostatniego odczytu INI 2,65 procent, a WIG poszedł w dół o 2,3 procent. Na minusie okres ten zakończył również mWIG40, który również kończył poszczególne sesje głównie na minusie. Indeks średnich spółek stracił na przestrzeni tygodnia 1,98 procent, a indeks małych spółek znalazł się na minimalnym plusie (+0,07 procent).

USA: Rynek szukał pretekstu do odreagowania

 W Stanach Zjednoczonych również mamy do czynienia z pogorszeniem nastrojów. Po dwóch tygodniach przewagi byków nad niedźwiedziami, ponownie na prowadzenie wyszła grupa inwestorów spodziewających się spadków na giełdzie. Ich odsetek wynosi 36 procent (+4,8 p.p. t/t), natomiast udział byków sięgnął 35,1 procent (-6,2 p.p. t/t). W najnowszym badaniu AAII Investor Sentiment Survey, inwestorów którzy opowiadają się za trendem bocznym było 29 procent, o 1,4 pkt. procentowego więcej w stosunku do ostatniego odczytu.

 

Odsetek inwestorów spodziewających się na giełdzie w ciągu kolejnych 6 miesięcy trendu wzrostowego/bocznego/spadkowego w podziale na polskich i amerykańskich graczy     

ini_aaii_indeks_15_11_2018

*dane zebrano podczas badania przeprowadzonego w dniach 08.11-15.11.2018
Źródło: opracowanie własne na podstawie danych SII oraz AAII      

 

Nie licząc ostatniej sesji tj. 15 listopada, S&P500 ma za sobą pięć z rzędu spadkowych dni. Od publikacji ostatniego odczytu nastrojów inwestorów, indeks ten stracił 2,73 procent.  Z kolei Nasdaq na przestrzeni tygodnia stracił 3,61 procent. Pretekstem do odreagowania były m.in. doniesienia dotyczące wojny handlowej z Chinami. 

Autor artykułu

 

Przemysław Ławrowski, Redaktor, Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych Przemysław Ławrowski, Redaktor, Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych

Absolwent Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu na kierunku Finanse i Rachunkowość. Dyrektor finansowy, analityk i redaktor ekonomiczny. Wieloletni współpracownik Stowarzyszenia Inwestorów Indywidualnych oraz ekspert tematyki giełdowej i gospodarczej Forbes'a. Wcześniej szlify analityczno-dziennikarskie zbierał w redakcji money.pl tworząc dział giełdowy. W czasie wolnym zapalony muzyk.

Zwiększenie konkurencyjności działalności Stowarzyszenia Inwestorów Indywidualnych poprzez wdrożenie oprogramowania do obsługi subskrypcji

Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych realizuje projekt "Zwiększenie konkurencyjności działalności Stowarzyszenia Inwestorów Indywidualnych poprzez wdrożenie oprogramowania do obsługi subskrypcji" współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Funduszy Europejskich w ramach Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój. Sfinansowano w ramach reakcji Unii na pandemię COVID-19. Więcej informacji o projekcie