Chat with us, powered by LiveChat

INI nie wychodzi z dołka. Udział „niedźwiedzi” na Wall Street najwyższy od 2016 roku

Skomentuj artykuł

Już tylko 5,9 pkt. dzieli Indeks Nastrojów Inwestorów (INI) od historycznego minimum osiągniętego na początku listopada tego roku. Pogorszenie nastrojów również jest widoczne w Stanach Zjednoczonych, gdzie udział niedźwiedzi wzrósł do najwyższego poziomu od lutego 2016 roku.

 

Obliczany co tydzień przez Stowarzyszenie Inwestorów indywidualnych INI osiągnął wartość -39,8 pkt. Jest to drugi z rzędu spadek po tym, jak wskaźnik ten odreagował wybicie historycznego minimum na początku listopada. Warto również dodać, że jest to 43 z rzędu ujemny odczyt INI w tym roku. Najnowsze dane to efekt ankiet przeprowadzanych wśród inwestorów w dniach od 15 do 22 listopada, w których gracze wypowiadali się, jaki ich zadaniem będzie panował trend na giełdzie w ciągu kolejnych 6 miesiący.

 

Notowania Indeksu Nastrojów Inwestorów 

ini_indeks_22_11_2018

Źródło: Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych    

 

Najnowsze dane pokazały, że w siłę urosły zarówno byki, jaki i niedźwiedzie. Odsetek inwestorów spodziewających się wzrostów urósł o 0,8 pkt. procentowego do poziomu 23,9 procent. Jest to jednak niewielka wartość w porównaniu z udziałem graczy, którzy są zdania, że na rynku będzie panował trend spadkowy. Obecnie stanowią oni 63,7 procent, o 2,9 pkt. procentowego więcej niż miało to miejsce tydzień temu. Zatem niedźwiedziom brakuje już tylko 2,8 pkt. do pobicia historycznie najwyższego udziału, wypracowanego w ciągu jednego badania.

 

Wspomniane wzrosty byków i niedźwiedzi są okupione spadkiem udziału inwestorów nastawionych neutralnie. Ich odsetek wyniósł 12,4 procent, po spadku o 3,6 pkt. procentowego.

 

Głosuj zalogowany(a) i wygrywaj nagrody książkowe*!

Każdy oddany głos to 5 punktów SII.
(*przed wzięciem udziału w badaniu należy się zalogować, inaczej głos jest anonimowy)

 

Mimo że Indeks Nastrojów Inwestorów dołuje, na rynku widoczne były pewne sygnały odreagowała. WIG20 ma za sobą szczególnie dobrą, środową sesję, kiedy urósł o 2,73 procent. Z kolei na przestrzeni ostatnich 5 sesji, indeks ten zyskał około 1,5 procent. Na minimalnym plusie jest mWIG40 dla którego środowy i czwartkowy dzień na rynku był udany, a sWIG80 stracił niespełna 0,5 procent.

USA: Największy udział niedźwiedzi od ponad 2 lat

O wiele bardziej przełomowe było ostatnie badanie nastrojów inwestorów w Stanach Zjednoczonych. Według AAII Investor Sentiment Survey, udział graczy spodziewających się spadków na rynku wyniósł 47,1 procent, najwięcej od 11 lutego 2016 roku. Spora była również dysproporcja pomiędzy udziałem byków i niedźwiedzi, która wyniosła 21,9 procent. Podobnie jak w przypadku udziału niedźwiedzi, wynik ten jest najwyższy od ponad 2 lat. Najnowszy odczyt wskaźnika badającego nastroje inwestorów na Wall Street pokazał również, że udział byków wynosi 25,3 procent (-9,8 pkt. procentowego t/t), a odsetek inwestorów nastawionych neutralnie ma wartość 27,6 procent.

 

Odsetek inwestorów spodziewających się na giełdzie w ciągu kolejnych 6 miesięcy trendu wzrostowego/bocznego/spadkowego w podziale na polskich i amerykańskich graczy       

ini_aaii_indeks_22_11_2018

*dane zebrano podczas badania przeprowadzonego w dniach 15.11-22.11.2018
Źródło: opracowanie własne na podstawie danych SII oraz AAII         

 

S&P500 ma za sobą dwie słabe sesje. Indeks na przestrzeni ostatniego tygodnia stracił niespełna 3 procent. Jeszcze większy spadek zaliczyły Nasdaq, który stracił prawie 4 procent. Warto pamiętać, że ten tydzień na Wall Street jest nieco krótszy ze względu na czwartkowe Święto Dziękczynienia. W piątek natomiast sesja została skrócona.

Autor artykułu

 

Przemysław Ławrowski, Redaktor, Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych Przemysław Ławrowski, Redaktor, Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych

Absolwent Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu na kierunku Finanse i Rachunkowość. Dyrektor finansowy, analityk i redaktor ekonomiczny. Wieloletni współpracownik Stowarzyszenia Inwestorów Indywidualnych oraz ekspert tematyki giełdowej i gospodarczej Forbes'a. Wcześniej szlify analityczno-dziennikarskie zbierał w redakcji money.pl tworząc dział giełdowy. W czasie wolnym zapalony muzyk.

Zwiększenie konkurencyjności działalności Stowarzyszenia Inwestorów Indywidualnych poprzez wdrożenie oprogramowania do obsługi subskrypcji

Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych realizuje projekt "Zwiększenie konkurencyjności działalności Stowarzyszenia Inwestorów Indywidualnych poprzez wdrożenie oprogramowania do obsługi subskrypcji" współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Funduszy Europejskich w ramach Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój. Sfinansowano w ramach reakcji Unii na pandemię COVID-19. Więcej informacji o projekcie