Chat with us, powered by LiveChat

Listopad na GPW. Zobacz, jak WIG wypadł na tle innych giełd

Skomentuj artykuł
lenathewise - fotolia.com

Warszawski Indeks Giełdowy w listopadzie zyskał 5,23 procent. To jeden z najlepszych wyników spośród giełd przebadanych w poniższej analizie. Z kolei wśród indeksów grupujących duże, średnie i małe spółki z GPW, najlepiej wypadł WIG20.

 

Szczególnie dobra dla indeksu WIG była druga połowa listopada. W połowie tego miesiąca dotarł on do poziomu 54866,97 pkt., po czym zaczął powoli piąć się w górę. Na zakończenie miesiąca znalazł się na wartości 58203,39 pkt. Licząc zatem od listopadowego dołka, wzrost przekroczył 6 procent.

 

Poziom listopadowej zmiany wartości indeksu WIG porównano z rezultatami osiągniętymi przez indeksy, które są notowane na zagranicznych giełdach. Spośród tych przebadanych, większy wzrost osiągnął tylko węgierski BUX oraz turecki XU100. W pierwszym przypadku wzrost wyniósł prawie 8 procent, a w drugim przekroczył poziom 5,5 procent.

 

Zmiana wartości głównych indeksów notowanych na wybranych światowych giełdach w listopadzie 2018 roku 

Kraj Symbol indeksu Zmiana (w proc.)
Węgry BUX 7,95
Turcja XU100 5,78
Polska WIG 5,23
Korea Południowa KOSPI 3,31
Japonia NKX 1,96
Hiszpania IBEX 1,91
USA SPX 1,78
Włochy FMIB 0,64
USA NDQ 0,34
Rosja RTS -0,01
Chiny SHC -0,56
Bułgaria SOFIX -0,79
Litwa OMXV -1,23
Grecja ATH -1,55
Niemcy DAX -1,75
Francja CAC -1,99
Wielka Brytania FTM -2,25
Australia AOR -2,77

Źródło: SII na podstawie danych serwisu stooq.pl

 

Słabiej niż warszawska giełda poradził sobie m.in. koreański KOSPI, amerykański S&P500, grecki Athex czy francuski CAC. Mimo tego na plusie listopad zakończyły m.in. indeks giełdy w Japonii, Hiszpanii i USA. W Stanach Zjednoczonych presję na rynek wywiera kwestia podwyżek stóp procentowych oraz sprawa ceł pomiędzy USA, a Chinami.

 

Według ostatnich informacji, USA odroczyły na 90 dni podwyżkę ceł. Prezydent USA na twitterze podał natomiast, że Chiny zgodziły się zredukować i znieść cła dotyczące samochodów sprowadzanych z USA, które obecnie wynoszą 40 procent.

 

Pod kreską listopad zakończyły m.in. takie indeksy jak bułgarski SOFIX, niemiecki DAX czy brytyjski FTSE 250. Najsłabiej wypadła australijska giełda. Indeks All Ordinaries stracił w ubiegłym miesiącu 2,77 procent.

Segment dużych spółek najelpszy na GPW

Porównując poszczególne segmenty warszawskiego rynku, dobrą kondycją odznaczał się w listopadzie WIG20, który zyskał 6,47 procent. Pokonał on zarówno mWIG40 jak i sWIG80. Segment średnich spółek zyskał 3,28 procent, natomiast segment małych firm odnotował spadek równy 0,28 procent. Jedną z mocniej tracących na wartości spółek z sWIG80 w listopadzie był Idea Bank, na który negatywnie zadziałała informacja o umieszczeniu go na liście ostrzeżeń publicznych KNF, a także sprawa z nagraniem rozmowy Leszka Czarneckiego z ówczesnym szefem KNF.

 

Zmiana wartości indeksów notowanych na GPW w listopadzie 2018 roku 

Indeks Zmiana (w proc.)
WIG20 6,47
mWIG40 3,28
sWIG80 -0,28

Źródło: SII na podstawie danych serwisu stooq.pl

 

Autor artykułu

 

Przemysław Ławrowski, Redaktor, Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych Przemysław Ławrowski, Redaktor, Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych

Absolwent Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu na kierunku Finanse i Rachunkowość. Dyrektor finansowy, analityk i redaktor ekonomiczny. Wieloletni współpracownik Stowarzyszenia Inwestorów Indywidualnych oraz ekspert tematyki giełdowej i gospodarczej Forbes'a. Wcześniej szlify analityczno-dziennikarskie zbierał w redakcji money.pl tworząc dział giełdowy. W czasie wolnym zapalony muzyk.

Zwiększenie konkurencyjności działalności Stowarzyszenia Inwestorów Indywidualnych poprzez wdrożenie oprogramowania do obsługi subskrypcji

Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych realizuje projekt "Zwiększenie konkurencyjności działalności Stowarzyszenia Inwestorów Indywidualnych poprzez wdrożenie oprogramowania do obsługi subskrypcji" współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Funduszy Europejskich w ramach Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój. Sfinansowano w ramach reakcji Unii na pandemię COVID-19. Więcej informacji o projekcie