Okres przedświąteczny sprzyja stabilizacji nastrojów inwestorów. Opublikowana w środę decyzja amerykańskiej Rezerwy Federalnej nie wywołała dużych zmian zarówno amerykańskiego wskaźnika, jak i polskiego Indeksu Nastrojów Inwestorów.
Wartość INI wynosi obecnie -22,3 pkt., czyli tylko 0,3 pkt. więcej w stosunku do poprzedniego odczytu. Wskaźnik został obliczony na podstawie ankiet przeprowadzonych wśród inwestorów w okresie od 13 do 20 grudnia 2018 roku. Odpowiadali oni na pytanie, jaki ich zdaniem trend będzie panował na giełdzie przez okres kolejnych 6 miesięcy.
Warto pamiętać, że jest to przedostatnie notowanie INI w tym roku, a indeks ma wartość ujemną nieustannie od początku lutego tego roku, czyli od 47 tygodni. Pod tym względem, rok 2018 jest najsłabszy w historii INI.
Notowania Indeksu Nastrojów Inwestorów
Źródło: Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych
Zgodnie z wynikami ankiety przeprowadzonej na przestrzeni ostatniego tygodnia, odsetek niedźwiedzi wyniósł 55,1 procent, czyli o 0,8 pkt. procentowego więcej względem poprzedniego odczytu. Rósł również udział byków. Inwestorzy spodziewający się trendu wzrostowego stanowili 32,8 procent, co daje wzrost o 1,1 pkt. procentowego w porównaniu z wcześniejszymi danymi. Wzrosty obydwu stronnictw miały miejsce kosztem udziału graczy nastawionych neutralnie, czyli spodziewających się trendu bocznego na rynku. Było ich 12,1 procent (-1,9 pkt. procentowego t/t), czyli najmniej od 10 tygodni.
Głosuj zalogowany(a) i wygrywaj nagrody książkowe*!
Każdy oddany głos to 5 punktów SII.
(*przed wzięciem udziału w badaniu należy się zalogować, inaczej głos jest anonimowy)
Na przestrzeni ostatnich 5 sesji indeks WIG stracił 1,02 procent, a warszawskie blue chipy odnotowały symboliczny spadek o 0,17 procent. Segment średnich spółek stracił 3,23 procent, a sWIG80 poszedł w dół o nieco ponad 3 procent.
Podwyżka stóp procentowych w USA
Najważniejszą informacją ostatnich dni, nie tylko dla amerykańskiego rynku akcji była decyzja amerykańskiego banku centralnego. Federalny Komitet ds. Otwartego Rynku, który jest odpowiednikiem polskiej Rady Polityki Pieniężnej, w środę zdecydował się podnieść stopy procentowe o 0,25 punktów bazowych do poziomu 2,25-2,5 procent. Aby nieco złagodzić nerwową sytuację rynkową zapowiedziano również, że w 2019 roku planowane są dwie, a nie jak wcześniej sugerowano trzy podwyżki.
Biorąc pod uwagę powyższą informację, zmiany amerykańskiego AAII Sentiment Survey są niewielkie. Udział niedźwiedzi, w ubiegłym tygodniu największy od kwietnia 2013 roku, spadł obecnie o 1,6 pkt. procentowego do poziomu 47,3 procent. Jeszcze bardziej malał udział inwestorów nastawionych neutralnie (-2,4 pkt. procentowego t/t), których udział sięgnął 27,8 procent. Najwięcej przybyło byków, których odsetek wyniósł 24,9 procent (+4 pkt. procentowe t/t).
Odsetek inwestorów spodziewających się na giełdzie w ciągu kolejnych 6 miesięcy trendu wzrostowego/bocznego/spadkowego w podziale na polskich i amerykańskich graczy
*dane zebrano podczas badania przeprowadzonego w dniach 13.12-20.12.2018
Źródło: SII na podstawie danych SII oraz AAII
Mimo większej ilości amerykańskich inwestorów spodziewających się trendu wzrostowego na giełdzie, główne indeksy mają za sobą kilka nieudanych dni. W ciągu ostatnich 5 sesji indeks S&P500 stracił 6,91 procent, a Nasdaq w tym samym czasie spadł o 7,66 procent.