Chat with us, powered by LiveChat

Zdecydowane pogorszenie nastrojów na zakończenie 2018 roku

Skomentuj artykuł

Indeks Nastrojów Inwestorów (INI) wypadł pod koniec roku wyjątkowo słabo. Spadek wskaźnika w okolice historycznego minimum to z jednej strony efekt negatywnego nastawienia graczy, a z drugiej wynik nieco mniejszej frekwencji inwestorów w trakcie ostatniej edycji badania, ze względu na trwający okres świąteczno-noworoczny.

 

INI osiągnął -42,1 pkt., co jest wynikiem zbliżonym do historycznego minimum wypracowanego na początku listopada tego roku (-45,7 pkt.). Również skok notowań względem poprzedniego tygodnia jest znaczący. INI stracił 19,8 pkt., czyli najmocniej od połowy września tego roku, kiedy jednorazowy spadek wskaźnika wyniósł 25,1 pkt. Spadek poziomu INI to z jednej strony efekt pogorszenia nastrojów, ale także mniejszej frekwencji, którą spowodowała nieobecność części inwestorów w okresie świąteczno-noworocznym. Badanie zostało przeprowadzone w terminie od 20 do 27 grudnia, a gracze wypowiadali się, jaki ich zdaniem będzie panował trend na giełdzie w okresie kolejnych 6 miesięcy.

 

Notowania Indeksu Nastrojów Inwestorów  

ini_indeks_27_12_2018

Źródło: Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych     

 

Przewaga niedźwiedzi na GPW znów urosła do sporych rozmiarów. Nie ma w tym jednak nic dziwnego, skoro INI spadł do tak niskiego poziomu. Udział inwestorów przewidujących spadki na giełdzie wyniósł 63,9 procent, a zatem jest wyższy o 8,9 pkt. procentowego względem odczytu z ostatniego tygodnia. Jeszcze mocniej malał udział byków, którzy stracili 10,9 pkt. procentowego, a ich udział to zaledwie 21,9 procent. Minimalnie więcej było graczy nastawionych neutralnie, których odsetek wyniósł 14,2 procent.

 

Głosuj zalogowany(a) i wygrywaj nagrody książkowe*!

Każdy oddany głos to 5 punktów SII.
(*przed wzięciem udziału w badaniu należy się zalogować, inaczej głos jest anonimowy)

 

Od momentu publikacji ostatniego odczytu INI, na GPW miejsce miały tylko dwie sesje (piątkowa z 21 grudnia oraz czwartkowa z 27 grudnia), bowiem w dniach od 24 do 26 grudnia sesje giełdowe zostały odwołane z uwagi na obchody świąt Bożego Narodzenia. W piątek przed zakończeniem handlu główne indeksy zaliczyły przecenę. Zapewne część inwestorów chciała zamknąć pozycje przed tak długą przerwą w handlu. Z kolei w czwartek rano polska giełda nadrabiała zaległości, w szczególności w stosunku do tego, co wydarzyło się w środę na Wall Street. Wzrosty jednak okazały się krótkotrwałe i po południu inicjatywę przejęli sprzedający.

USA: Walka niedźwiedzi i byków

Według AAII Sentiment Survey w ciągu tygodnia na rynku wzrósł zarówno udział byków (+6,7 pkt. procentowego), jak i niedźwiedzi (+3 pkt. procentowe). Odsetek inwestorów spodziewających się trendu wzrostowego i trendu spadkowego wyniósł odpowiednio 31,6 procent oraz 50,3 procent. Widać zatem, że na Wall Street niedźwiedzie uzyskały sporą przewagę, co na tym rynku w ostatnim okresie nie zdarzało się często. Wzrosty obu frakcji miały miejsce kosztem udziału inwestorów nastawionych neutralnie. Ich udział sięgnął 18,2 procent.

 

Odsetek inwestorów spodziewających się na giełdzie w ciągu kolejnych 6 miesięcy trendu wzrostowego/bocznego/spadkowego w podziale na polskich i amerykańskich graczy       

ini_aaii_indeks_27_12_2018

*dane zebrano podczas badania przeprowadzonego w dniach 20.12-27.12.2018
Źródło: opracowanie własne na podstawie danych SII oraz AAII     

 

Inwestorzy z amerykańskiego rynku mają za sobą dobrą środową sesję. W tym dniu indeks S&P500 wzrósł o prawie 5 procent, co było największym jednodniowym wzrostem od 2009 roku. Tak dobre nastroje nie utrzymały się jednak długo. Źródłem niepokoju wśród graczy z Wall Street pozostaje kwestia podwyżek stóp procentowych Fed. Przypomnijmy, że w grudniu rezerwa Federalna podniosła koszt kapitału i zapowiedziała dwie podwyżki na kolejny 2019 rok.

Autor artykułu

 

Przemysław Ławrowski, Redaktor, Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych Przemysław Ławrowski, Redaktor, Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych

Absolwent Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu na kierunku Finanse i Rachunkowość. Dyrektor finansowy, analityk i redaktor ekonomiczny. Wieloletni współpracownik Stowarzyszenia Inwestorów Indywidualnych oraz ekspert tematyki giełdowej i gospodarczej Forbes'a. Wcześniej szlify analityczno-dziennikarskie zbierał w redakcji money.pl tworząc dział giełdowy. W czasie wolnym zapalony muzyk.

Zwiększenie konkurencyjności działalności Stowarzyszenia Inwestorów Indywidualnych poprzez wdrożenie oprogramowania do obsługi subskrypcji

Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych realizuje projekt "Zwiększenie konkurencyjności działalności Stowarzyszenia Inwestorów Indywidualnych poprzez wdrożenie oprogramowania do obsługi subskrypcji" współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Funduszy Europejskich w ramach Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój. Sfinansowano w ramach reakcji Unii na pandemię COVID-19. Więcej informacji o projekcie