Najnowsze notowanie Indeksu Nastrojów Inwestorów ma okrągły numer 400. Wskaźnik wprawdzie zyskał na wartości, jednakże nadal ma wartość ujemną. Utrzymuje się zatem najdłuższy w prawie 8-letniej historii INI okres, w którym odsetek byków jest mniejszy niż odsetek niedźwiedzi.
Ujemna wartość publikowanego co czwartek Indeksu Nastrojów Inwestorów oznacza, że przewagę nad bykami mają niedźwiedzie. Większy jest zatem odsetek graczy spodziewających się na giełdzie trendu spadkowego niż tych, którzy oczekują trendu wzrostowego. W niespełna 8-letniej historii wskaźnika badającego nastroje inwestorów, jeszcze nigdy nie odnotowano przypadku, w którym byłby on ujemny przez okres prawie jednego roku. Najnowsza publikacja to 50 z rzędu odczyt wskazujący, że na rynku więcej jest pesymistów niż optymistów. Jubileuszowe podsumowanie notowań INI nie jest pozytywne również pod innymi względami, o których pisaliśmy w tekście przedstawiającym „Rok rekordów INI”. Szczególnie należy zwrócić uwagę na historyczne minimum osiągnięte w na początku listopada 2018 roku.
Notowania Indeksu Nastrojów Inwestorów
Źródło: Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych
Według najnowszych wyników, INI ma wartość -19,4 pkt., co jest wartością o 14,1 pkt. wyższą w stosunku do poprzedniego odczytu i jednocześnie drugim z rzędu wzrostem tego wskaźnika. Nadal jednak przewagę mają inwestorzy spodziewający się trendu spadkowego, którzy stanowią 51 procent badanych (-7,8 p.p. t/t). Do poziomu 31,6 procent wzrósł udział byków, który jest o 6,3 p.p. wyższy niż tydzień temu, a odsetek graczy nastawionych neutralnie jest zyskał 1,4 p.p. Jest to trzeci z rzędu wzrost tej grupy inwestorów.
Odsetek inwestorów oraz zmiana ich udziału na przestrzeni tygodnia w podziale na graczy spodziewających się trendu wzrostowego/bocznego/spadkowego na giełdzie w ciągu kolejnych 6 miesięcy
Niedźwiedzie | Neutralni | Byki | |
Udział | 51,0% | 17,4% | 31,6% |
Zmiana t/t | -7,8 p.p. | +1,4 p.p. | +6,3 p.p. |
Źródło: Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych
Od momentu publikacji ostatniego odczytu INI, WIG20 zyskał niespełna 3,9 procent, mWIG40 poszedł w górę o 2,8 procent, a indeks reprezentujący małe spółki sWIG80 zwyżkował o 2,1 procent. Poznaliśmy również wstępne dane dotyczące inflacji z polskiej gospodarki. W grudniu wzrosła ona o 1,1 procent r/r, natomiast w ujęciu miesięcznym według GUS nie nastąpiła zmiana cen.
Głosuj zalogowany(a) i wygrywaj nagrody książkowe*!
Każdy oddany głos to 5 punktów SII.
(*przed wzięciem udziału w badaniu należy się zalogować, inaczej głos jest anonimowy)
USA: Byki na czele
Dane przedstawione przez AAII pokazują, że inwestorzy spodziewający się trendu wzrostowego na giełdzie, po raz pierwszy od 5 tygodni notują przewagę nad graczami przewidującymi trend spadkowy. Niedźwiedzi jest 29,4 procent, aż o 13,4 pkt. procentowego mniej niż tydzień wcześniej. To otworzyło drogę pozostałym frakcjom do wzrostów. Wprawdzie udział byków wzrósł o tylko o 5,4 pkt. procentowego do poziomu 38,5 procent, ale wystarczyło to do pokonania niedźwiedzi. Ich aktualna przewaga to 9,1 pkt. procentowego. Inwestorzy nastawieni neutralnie stanowili 32,2 procent, co daje wzrost o 8 pkt. procentowych na przestrzeni tygodnia.
Udział inwestorów spodziewających się na giełdzie w ciągu kolejnych 6 miesięcy trendu wzrostowego/bocznego/spadkowego w podziale na polskich i amerykańskich graczy
*dane zebrano podczas badania przeprowadzonego w dniach 03.01.2019-10.01.2019
Źródło: opracowanie własne na podstawie danych SII oraz AAII
Amerykański indeks S&P500 ma za sobą dobry tydzień. Ostatnie 5 sesji w jego wykonaniu zakończyło się wzrostem. W sumie w tym czasie zyskał on 6,1 procent. Szczególnie dobry był piątek 4 stycznia, kiedy na rynek napłynęły comiesięczne dane z rynku pracy w USA. Zmiana zatrudnienia w sektorze pozarolniczym wyniosła 312 tys., względem prognozowanych 178 tys. W tym dniu S&P500 urósł o 3,4 procent, a Nasdaq o 4,3 procent. Indeks technologicznych spółek na przestrzeni ostatnich 5 sesji zyskał 8,1 procent, a oprócz danych z rynku pracy na rynek napłynęły informacje dotyczące gotowości Fed do złagodzenia wyznaczonego niedawno kierunku polityki monetarnej. Sprawa dotyczy przede wszystkim stóp procentowych oraz redukcji sumy bilansowej Rezerwy Federalnej.