Stopa zwrotu za ostatnie 12 miesięcy w przypadku czterech najlepszych akcyjnych funduszy inwestycyjnych wynosi od 3 do 6 procent. Ich wyniki poprawiły się w ciągu ostatnich dni, jednakże nadal są one gorsze od rezultatów wypracowanych przez fundusze dłużne.
Podane stopy zwrotu uwzględniają najnowsze wyceny publikowane przez Towarzystwa Funduszy Inwestycyjnych. W przypadku przedstawionych akcyjnych funduszy inwestycyjnych została ona dokonana na dzień 18 stycznia 2018 roku. W ciągu ostatnich 12 miesięcy najlepsze z funduszy dały zarobić od 3,2 do 6,22 procent. Ich wyniki poprawiły się w ciągu ostatnich dni, jednakże porównując je ze stopami zwrotu za ten sam okres obliczonymi dla funduszy dłużnych, nadal wypadają słabiej. Najlepsze fundusze inwestujące w instrumenty dłużne mogą się pochwalić rocznym wzrostem wynoszącym nawet 7-9 procent (wycena na dzień 18.01). Przykładem takiego funduszu jest PKO Papierów Dłużnych USD (Parasolowy FIO) oraz Pekao Obligacji Dolarowych Plus (Pekao Walutowy FIO), o których więcej pisaliśmy przy okazji analizy funduszy dłużnych.
12- miesięczne stopy zwrotu akcyjnych funduszy inwestycyjnych
Nazwa | Stopa zwrotu z ostatnich 12 miesięcy (w proc.) |
Investor Nieruchomości i Budownictwa (Investor SFIO) | 6,22 |
Esaliens Okazji Rynkowych (Esaliens Parasol Zagraniczny SFIO) | 4,81 |
Ipopema Short Equity (Ipopema SFIO) | 3,81 |
Quercus short (Parasolowy SFIO) | 3,20 |
Źródło: SII na podstawie danych publikowanych na stronach internetowych poszczególnych TFI
Wśród funduszy inwestycyjnych o charakterze akcyjnym, stopą zwrotu wynoszącą 6,22 procent może się pochwalić Investor Nieruchomości i Budownictwa (Investor SFIO). Inwestuje on w akcje emitentów z sektora nieruchomości i budownictwa oraz w jednostki uczestnictwa emitowane przez fundusz Deutsche Invest I Global Real Estate Securities. Warto również nadmienić, że wspomniany fundusz Deutsche Invest I Global Real Estate Securities inwestuje od 70 do 100 procent swoich aktywów w akcje i inne papiery wartościowe spółek zajmujących się obrotem nieruchomościami, inwestujących w nieruchomości, w tym w zamknięte fundusze powiernicze inwestujące w nieruchomości (REIT). Na stronie internetowej prezentującej cele i politykę inwestycyjną subfunduszu czytamy również, że jednostki uczestnictwa oraz akcje o których wcześniej wspomniano mogą stanowić do 100 procent udziału w jego aktywach. Pozostała część aktywów jest inwestowania m.in. w papiery wartościowe, depozyty oraz instrumenty rynku pieniężnego emitowane przez Skarb Państwa, NBP, jednostki samorządu terytorialnego, a także w depozyty bankowe. Profil ryzyka określony jest na poziomie 5 w 7 stopniowej skali, opłata za nabycie jednostek uczestnictwa wynosi maksymalnie 5 procent, natomiast opłata za zarządzanie to 3,5 procent.
Esaliens Okazji Rynkowych (Esaliens Parasol Zagraniczny SFIO) pozwolił zarobić 4,81 procent. Od 70 do 100 procent posiadanych aktywów inwestuje on w tytuły uczestnictwa subfunduszu Miller Opportunity Fund, wyodrębnionego w ramach Primo UCITS Platform ICAV. Jest to fundusz zarejestrowany w Irlandii, który inwestuje w akcje, papiery dłużne oraz instrumenty pochodne, a jego główną kategorią lokat są akcje spółek notowanych w USA. Pozostała część może zostać ulokowana w dłużne papiery wartościowe i instrumenty rynku pieniężnego, w szczególności w krótkoterminowe papiery wartościowe emitowane lub poręczane przez Skarb Państwa lub Narodowy Bank Polski, depozyty, a także tytuły uczestnictwa innego funduszu zagranicznego lub tytuły uczestnictwa innej instytucji wspólnego inwestowania. Na każdą z tych trzech grup aktywów nie może trafić więcej niż 20 procent aktywów funduszu. Maksymalna opłata manipulacyjna to 5,25 procent, a opłata za zarządzanie wynosi 2,5 procent. Ryzyko takiej inwestycji szacowane jest na 6 w 7 stopniowej skali.
Ipopema Short Equity (Ipopema SFIO) wypracował stopę zwrotu na poziomie 3,81 procent. Odwzorowuje on zachowanie indeksu WIG20 Short, czyli zarabia, gdy wartość WIG20 spada, a traci gdy wartość tego indeksu rośnie. Jak czytamy w prospekcie informacyjnym oraz na stronie internetowej funduszu, portfel funduszu składa z krótkich pozycji w kontraktach terminowych na WIG20 oraz papierów wartościowych emitowanych, poręczanych lub gwarantowanych przez Skarb Państwa lub Narodowy Bank Polski, które mogą stanowić od 0 do 80 procent aktywów funduszu. Opłata manipulacyjna wynosi 3 procent, natomiast opłata za zarządzanie 3,2 procent.
Czwartym funduszem jest Quercus short (Parasolowy SFIO), którego roczna stopa zwrotu wynosi 3,2 procent. Podobnie jak w przypadku poprzedniego funduszu, odwzorowuje on wartość zmian indeksu WIG20short. Subfundusz realizuje swoją politykę inwestycyjną poprzez lokowanie środków głównie w kontrakty terminowe na indeks WIG20 - czytamy na stronie funduszu. Dodano również, że część aktywów, która nie będzie inwestowana w kontrakty terminowe, będzie ulokowana w instrumenty dłużne, a w celu uzyskania dodatkowych przychodów, do 20 procent aktywów subfunduszu może być ulokowane w akcje, w tym w akcje spółek notowanych na GPW w Warszawie i na innych giełdach Nowej Europy. Maksymalna opłata dystrybucyjna to 3,8 procent, natomiast opłata za zarządzanie wynosi 3,5 procent.