Zarówno giełda, jak i Indeks Nastrojów Inwestorów mogą uznać początek 2018 roku za udany. INI ma za sobą czwarty z rzędu wzrost, a WIG od początku stycznia zyskał ponad 5 procent.
Publikowany co tydzień w czwartek przez Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych INI osiągnął wartość -8,9 pkt., co jest wynikiem o 8,1 pkt. lepszym niż tydzień wcześniej. Tym samym wskaźnik ten zbliżył się do wyniku bliskiego temu sprzed 4 miesięcy. Osiągnięcie tego było możliwe dzięki wzrostom, jakie w ostatnim czasie odnotował INI. Opublikowany 24 stycznia odczyt pokazał czwarty z rzędu wzrost wartości wskaźnika, który łącznie od początku roku zyskał ponad 30 pkt. Najnowszy odczyt powstał na podstawie ankiet przeprowadzonych wśród inwestorów w dniach od 17 do 24 stycznia 2019 roku. Tradycyjnie odpowiadali oni na pytanie dotyczące trendu, jaki będzie panował na giełdzie w ciągu kolejnych 6 miesięcy.
Notowania Indeksu Nastrojów Inwestorów
Źródło: Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych
Na przestrzeni ostatniego tygodnia najmocniej wzrósł odsetek respondentów spodziewających się na giełdzie trendu wzrostowego. Było ich 38,7 procent, czyli o 4,6 pkt. procentowego więcej w skali tygodnia. Z kolei niedźwiedzie stanowili 47,6 procent. Ich odsetek spadł zatem poniżej poziomu 50 procent, pierwszy raz od 7 tygodni. Z kolei udział inwestorów nastawionych neutralnie wyniósł 13,8 procent (-1,1 pkt. proc. t/t)
Odsetek inwestorów oraz zmiana ich udziału na przestrzeni tygodnia w podziale na graczy spodziewających się trendu wzrostowego/bocznego/spadkowego na giełdzie w ciągu kolejnych 6 miesięcy*
Niedźwiedzie | Neutralni | Byki | |
Udział | 47,6% | 13,8% | 38,7% |
Zmiana t/t | -3,5 p.p. | -1,1 p.p. | +4,6 p.p. |
*dane zebrano podczas badania przeprowadzonego w dniach 17.01.2019-24.01.2019
Źródło: Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych
Poprawa nastrojów wśród polskich inwestorów widoczna jest w notowaniach warszawskich indeksów. WIG od początku stycznia zyskał 5,37 procent, a WIG20 poszedł w górę o 5,7 procent. Imponujący wzrost na początku tego roku zaliczyły również indeksy mWIG40 i sWIG80. Na przestrzeni ostatnich 5 sesji indeks WIG zyskał 1,5 procent, a WIG20 poszedł w górę o 2 procent. Wśród danych makroekonomicznych, jakie pojawiły się na przestrzeni ostatnich dni z polskiej gospodarki, warto wymienić odczyt stopy bezrobocia za grudzień, który wyniósł 5,8 procent oraz dane dotyczące sprzedaży detalicznej, która w ujęciu rocznym poszła w górę o 4,7 procent. Oprócz tego, w czwartek rynek zapoznał się z wynikami PKN Orlen za czwarty kwartał.
Głosuj zalogowany(a) i wygrywaj nagrody książkowe*!
Każdy oddany głos to 5 punktów SII.
(*przed wzięciem udziału w badaniu należy się zalogować, inaczej głos jest anonimowy)
Przewaga byków w USA
Lepsze nastroje wśród inwestorów panują również na Wall Street. Ponownie na prowadzenie wyszły byki. Pod względem liczebności wyprzedzają one niedźwiedzie o 5,3 pkt. procentowego. Odsetek inwestorów spodziewających się trendu wzrostowego urósł na przestrzeni tygodnia o 4,1 pkt. procentowego do poziomu 37,7 procent, a udział niedźwiedzi spadł o 3,9 pkt. procentowego do poziomu 32,3 procent. Inwestorów neutralnych było tylko o 0,2 pkt. procentowego mniej, a ich udział sięgnął 30 procent.
Udział inwestorów spodziewających się na giełdzie w ciągu kolejnych 6 miesięcy trendu wzrostowego/bocznego/spadkowego w podziale na polskich i amerykańskich graczy*
*dane zebrano podczas badania przeprowadzonego w dniach 17.01.2019-24.01.2019
Źródło: opracowanie własne na podstawie danych SII oraz AAII
W poniedziałek 21 stycznia miał miejsce Dzień Martina Lutera Kinga, podczas którego nie pracowała amerykańska giełda. Zatem na przestrzeni ostatnich 4 sesji indeks S&P500 zyskał symboliczne 0,24 procent. Amerykański rynek akcji żyje obecnie sezonem wyników spółek za czwarty kwartał. W ostatnich dniach dane podał m.in. Intel, Ford, IBM, a także Starbucks (dane za I kwartał roku obrotowego 2018/2019).